Аутор тема: Analog stick, D-pad…  (Прочитано 2589 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Analog stick, D-pad…
« : 19. 05. 2015. у 20.48 »
An analog stick, sometimes called a control stick or thumbstick, is an input device for a controller (often a game controller) that is used for two-dimensional input. An analog stick is a variation of a joystick, consisting of a protrusion from the controller; input is based on the position of this protrusion in relation to the default "center" position.
Како се зове ово дугме на контролеру? У жаргону је обично печурка, односно печурке, у множини, јер обично долазе у пару. Аналогни стикови, аналогне палице? За прво сам каткад чуо, за друго нисам, али изгледа да има резултата на Гуглу.

A D-pad (short for directional pad; also known as a Control Pad) is a flat, usually thumb-operated four-way directional control with one button on each point, found on nearly all modern video game console gamepads, game controllers, on the remote control units of some television and DVD players, and smart phones. Like early video game joysticks, the vast majority of D-pads are digital; in other words, only the directions provided on the D-pad buttons can be used, with no intermediate values. However, combinations of two directions (up and left, for example) do provide diagonals and many modern D-pads can be used to provide eight-directional input if appropriate.
Тастери за смер, контролни тастери, дирекциони тастери, стрелице?

Trigger, bumper и остале специјалне тастере не бих преводио јер по мени потпадају под Ctrl, Alt и др. Шта остали мисле?

П. С. Сад ми паде на памет да ми гејмпад зовемо џојстик иако је џојстик заправо палица за игру, а често и контролер иако је то шири појам. Мени ово потоње, додуше, не смета јер ми је трипут лепше од гејмпада, а тако нико и не говори.
« Последња измена: 19. 05. 2015. у 21.00 Rancher »

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Analog stick, D-pad…
« Одговор #1 : 20. 05. 2015. у 00.38 »
И ја знам за печурк(иц)е. Ако преводиш неки чланак, ја бих свакако поменуо тај израз, иначе бих ставио вероватно аналогне палице.

Играчка палица се зове онај дугуљасти џојстик за авио-игре, а џојстиком људи зову онај класичан контролер. Ја бих их обједињено звао контролерима.

D-pad свакако стрелице, тако их људи и зову (као што квадрат на Плејстејшону зову коцком).
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Analog stick, D-pad…
« Одговор #2 : 20. 05. 2015. у 00.48 »
Играчка палица се зове онај дугуљасти џојстик за авио-игре, а џојстиком људи зову онај класичан контролер. Ја бих их обједињено звао контролерима.
Да, поменуо сам то преткрај поруке. Мени се то не свиђа: или контролер (иако шири појам) или гејмпад, џојстик јок.

Тагови: