Аутор тема: Килобајти или килобајтови  (Прочитано 4158 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже ue

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 1
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Ужице
    • Српски ми је матерњи језик
Килобајти или килобајтови
« : 30. 06. 2016. у 00.39 »
Да ли је правилно рећи 100 килобајта или 100 килобајтова? Осам би̑та или осам битова?

Хвала!

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Килобајти или килобајтови
« Одговор #1 : 30. 06. 2016. у 15.12 »
2, 5, 100 килобајта и 2 бита, 8, 16 битова. За ово друго је узус мало лабавији, широко је раширено и 8, 16 бита, али по систему треба дужи наставак -ови јер је реч једносложна, што потврђује и ХЈП.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Килобајти или килобајтови
« Одговор #2 : 1. 07. 2016. у 18.34 »
Sistem sasvim uredno dopušta i kratku množinu kod jednosložnih reči: vuci, kraci, konji, tako da ne vidim da nešto fali bitima (kao ni bitovima, vukovima ili krakovima).

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: Килобајти или килобајтови
« Одговор #3 : 26. 09. 2016. у 23.53 »
"Dva bita" svakako da ali "osam bita" ne. To zvuči kao "osam slona". Ili "pet konja" ali konj da kažemo sa kratkouzlaznim.

Takva množina podrazumeva dugi akcenat u genitivu, a kod bita je to skoro nemoguće jer se kod stranih reči teško javljaju dugi akcenti, kada ih već nema.

Npr. nominativ: konji =  biti, ali genitiv: konja =/= bita, osim ako nećemo reći biiIITAAaa, što naprosto nećemo.

Nije u mom duhu jezika [neznam]

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Килобајти или килобајтови
« Одговор #4 : 27. 09. 2016. у 09.02 »
U mom (programerskom) okruženju, pak, čujem isključivo bȋt, osam bȋtā (bȋta).

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: Килобајти или килобајтови
« Одговор #5 : 27. 09. 2016. у 15.19 »
Aha, kao bit=bistvo. Dobro to je onda ok. Ja sam navikao da čujem nešto što je sličnije engleskom izgovoru, nisam se setio te mogućnosti.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Килобајти или килобајтови
« Одговор #6 : 27. 09. 2016. у 17.05 »
U pravu ste ti i Rancher da bi "sistemsko" prenošenje bilo bȉt, bìtovi, bìtovā. Samo kažem da je u uzusu vrlo živo i bȋt itd.

I u uzusu i u sistemu je pak bа̏jt, bàjtovi, bàjtovā (ili bа̏jtovi, bа̏jtovā). Međutim, dodavanjem prefiksa kilo- reč postaje višesložna, i sistemski se primenjuje kraća množina kȉlobajti, kȉlobajtā. (Meni je *kȉlobajtovi negramatično).

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Килобајти или килобајтови
« Одговор #7 : 28. 09. 2016. у 08.27 »
Што се парадигматског система тиче, речи с дугим акцентом које не проширују основу у генитиву множине треба да имају узлазни: би̑т-би̑ти-би́та̄ (као да̑н-да́на̄). А оне с кратким у множини треба да имају силазни: би̏т-би̏та-би̏тови-би̏то̄ва̄ или би̏ти-би̑та̄ (дуга су оба последња слога), узлазни је само ако га има и у једнини: би̏т-бѝта-бѝтови-бѝто̄ва̄ (бѝти-би́та̄).

Ја кажем би̏т и ба̑јт.
« Последња измена: 28. 09. 2016. у 08.30 J o e »

Тагови: