Аутор тема: Разматра да избаци  (Прочитано 3595 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Разматра да избаци
« : 15. 04. 2015. у 10.06 »
Може ли да се каже, као што пише у данашњој Политици:

Уефа разматра да избаци Србију, Хрватску и Црну Гору.

Претпостављам да фали објекат - шта разматра (могућност, предлог), а не би било лоше ни да  се каже из чега би било то избацивање. Истина ово је наслов са прве стране, али и они биће подлежу неким правилима.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Разматра да избаци
« Одговор #1 : 15. 04. 2015. у 12.01 »
"Objekat" je cela odnosna rečenica (da izbaci Srbiju…) Možda jeste malčice neuobičajeno uz glagol razmatrati, ali bar meni nije negramatično. Kod srodnog glagola smatrati prirodno je argument odnosna rečenica, npr. Uefa smatra da su Srbija i Hrvatska uprskale stvar; imenička sintagma tu čak nije ni moguća.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Разматра да избаци
« Одговор #2 : 15. 04. 2015. у 17.53 »
"Objekat" je cela odnosna rečenica (da izbaci Srbiju…) Možda jeste malčice neuobičajeno uz glagol razmatrati, ali bar meni nije negramatično. Kod srodnog glagola smatrati prirodno je argument odnosna rečenica, npr. Uefa smatra da su Srbija i Hrvatska uprskale stvar; imenička sintagma tu čak nije ni moguća.

Не знам, мени то без објекта, звучи некомплетно,  јер се не каже шта се разматра. Ако би стајало: … разматра могућност да избаци …  могућност (нечији предлог, нечију идеју) је ту објекат који у првој варијанти недостаје, па је сада, по мени, реченица јаснија.

Мислим и да је да избаци Србију, Хрватску и Црну Гору друга реченица са својим објектом.

Разматрати и сматрати по мени имају различиту рекцију. Уз разматрати треба да стоји објекат, а уз сматрати не.

 

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Разматра да избаци
« Одговор #3 : 15. 04. 2015. у 19.00 »
У Корпусу има око 140 погодака за разматрати да и око 300 за разматрати + им. + да. Дакле, јесте ово друго обичније, али не и нужно.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Разматра да избаци
« Одговор #4 : 15. 04. 2015. у 19.28 »
Може ли да се каже, као што пише у данашњој Политици:

Уефа разматра да избаци Србију, Хрватску и Црну Гору.

Претпостављам да фали објекат - шта разматра (могућност, предлог), а не би било лоше ни да  се каже из чега би било то избацивање. Истина ово је наслов са прве стране, али и они биће подлежу неким правилима.
Из контекста (Уефа) је јасно на шта се односи, а пошто је у питању наслов, мораш признати да  је једно од правила о писању наслова — да буде што уочљивији —  често старије од граматичких.
« Последња измена: 15. 04. 2015. у 20.07 Зоран Ђорђевић »

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Разматра да избаци
« Одговор #5 : 15. 04. 2015. у 20.17 »
Пре десетак година у Политици је на спортској страни освануо наслов: Обилић се намучио са Радом. Ко није пратио фудбал свашта је могао да помисли.

Тагови: