Аутор тема: Ћирилични .СРБ домени  (Прочитано 12045 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Ћирилични .СРБ домени
« : 24. 02. 2012. у 13.47 »
Прво је било с таблицама, сад с ћириличним доменима. Погледајте докле може да досегне људска глупост!
Само малецки цитат:

Цитат
Зато се за називе .RS домена који у себи садрже знакове “q”, “w”, “y” и “x” резервишу називи .СРБ домена по посебним правилима, са комбинацијама ћириличких слова “љћњ”, “љћш”, “шћљ” и “шћњ”, која онемогућавају дуплирање назива.

Дакле, википедија би, пошто има домен wikipedia.rs i wikimedia.rs dobila љћшикипедиа.срб и љћшикимедиа.срб
 [lol] [lol] [lol]
« Последња измена: 24. 02. 2012. у 13.57 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Ћирилични .СРБ домени
« Одговор #1 : 24. 02. 2012. у 14.27 »
Ali to je samo automatsko pridjeljivanje, koje može da se promijeni na zahtjev. Nije baš da imamo automatskog transkripcionistu koji može da smisli inteligentnu adaptaciju, a ne može baš ni da primijeti ima li smisla to što radi. Pa ni Google Translate ne zna najbolje transkribovati.

Automatizacija se isplati kada radi (blic.rs — блиц.срб), a poželjno je što više posla odraditi automatski. Trebalo bi pogledati kako je ovo riješeno za ostale ćirilice, ali se kladim da postoji slična procedura za sve.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Ћирилични .СРБ домени
« Одговор #2 : 24. 02. 2012. у 14.42 »
Pa dobro, mogli su smisliti neko automatsko mapiranje koje bi imalo bar neke šanse da pogodi temu (npr. q->к, w->в, y->и, x->кс), pa bi pokrili još 20-30% jednostavnijih slučajeva, šta znam, gemax.rs->гемакс.срб. Ovako je isto k’o da ti ga nisu ni ponudili…

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Ћирилични .СРБ домени
« Одговор #3 : 24. 02. 2012. у 14.47 »
Вала баш. А ако бих ја тражила ћирилични домен за ИБ и СЈА, како би то било? српскијезицкиателје и историјскабиблиотека? Види, ИСБИ има среће, нема ни једно чудно слово… :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Ћирилични .СРБ домени
« Одговор #4 : 24. 02. 2012. у 14.56 »
Ali problem je dupliranje naziva. Čak i da nešto tako pokušaju, hyper.rs bi pao na greški da već postoji хипер.срб (bivši hiper.rs).

Pitanje je da li se više isplati ulagati u bolju vještačku inteligenciju ili u ručno rješavanje ovakvih problema.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Ћирилични .СРБ домени
« Одговор #5 : 24. 02. 2012. у 15.06 »
Па то се лако среди. Ко пре девојци… :) У сваком случају боље него овако.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Ћирилични .СРБ домени
« Одговор #6 : 24. 02. 2012. у 15.14 »
Pade mi na um da bi softver eventualno mogao Googleom pretražiti sve stranice u okviru starog domena i pogoditi ćirilički ekvivalent na osnovu sličnih nizova, onako kao kad Google pita da li sam uistinu htio tražiti Presli a ne Presley. Na primjer, na sr.wikipedia.org pronađe Vikipedija/Википедија i pretpostavi da tako treba, ili na ovom sajtu pronađe Српски језички атеље i samo spoji te riječi.
« Последња измена: 24. 02. 2012. у 15.46 Stoundar »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Ћирилични .СРБ домени
« Одговор #7 : 14. 06. 2012. у 14.36 »
Na primjer, na sr.wikipedia.org pronađe Vikipedija/Википедија…
To je sh vikipedija, ne sr, iako i na sr se koriste oba pisma. Ali, sam naziv projekta je samo ćiriličan, za razliku od sh Vikipedije, koja ima dvojni naziv.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Ћирилични .СРБ домени
« Одговор #8 : 14. 06. 2012. у 19.29 »
Pa dobro, mogli su smisliti neko automatsko mapiranje koje bi imalo bar neke šanse da pogodi temu (npr. q->к, w->в, y->и, x->кс), pa bi pokrili još 20-30% jednostavnijih slučajeva, šta znam, gemax.rs->гемакс.срб. Ovako je isto k’o da ti ga nisu ni ponudili…

Не би, јер се ради о аутоматском додељивању који мора да спречи дуплирање назива.

Баналан пример: ја као Горан „Гема“ Максимовић могу имати свој сајт под именом gemaks.rs, отворен пре резервације доменена gemax.rs. Аутоматским додељивањем које ти предлажеш, оба сајта би добила домен гемакс.срб, што се не сме догодити.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Ћирилични .СРБ домени
« Одговор #9 : 14. 06. 2012. у 20.41 »
А ако бих ја тражила ћирилични домен за ИБ и СЈА, како би то било? српскијезицкиателје и историјскабиблиотека?

За пример СЈА, како пише тамо на сајту, биле би резервисане све могућности (српскијезицкиателје.срб, српскијезићкиателје.срб, српскијезичкиателје.срб, српскијезицкиатеље.срб, српскијезићкиатеље.срб, српскијезичкиатеље.срб), па би бирала.


Па је самим тим наслов теме неодговарајући. ;)

Преименовано у Ћирилични .СРБ домени.
« Последња измена: 14. 06. 2012. у 20.44 Шоми »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Ћирилични .СРБ домени
« Одговор #10 : 14. 06. 2012. у 20.51 »
Na primjer, na sr.wikipedia.org pronađe Vikipedija/Википедија…
To je sh vikipedija, ne sr, iako i na sr se koriste oba pisma. Ali, sam naziv projekta je samo ćiriličan, za razliku od sh Vikipedije, koja ima dvojni naziv.

Znam, ali sam htio reći da bi softver možda pronašao ćiriličku verziju stranice a možda i preslovljenu. Ne znam čuva li sr Wikipedija preslovljenu verziju u nekom fajlu ili se baš uvijek preslovljava na dugme.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Ћирилични .СРБ домени
« Одговор #11 : 14. 06. 2012. у 22.00 »
Na primjer, na sr.wikipedia.org pronađe Vikipedija/Википедија…
To je sh vikipedija, ne sr, iako i na sr se koriste oba pisma. Ali, sam naziv projekta je samo ćiriličan, za razliku od sh Vikipedije, koja ima dvojni naziv.

Znam, ali sam htio reći da bi softver možda pronašao ćiriličku verziju stranice a možda i preslovljenu. Ne znam čuva li sr Wikipedija preslovljenu verziju u nekom fajlu ili se baš uvijek preslovljava na dugme.
Ne znam, mada ne verujem da se svi članci čuvaju na duplo. To bio bilo mnogo velika informacija za čuvanje.  Inače, ranije to nije moglo, ali sad je sasvim moguće napraviti vezu latinicom na ćiričički članak i obrnuto. Nema potrebe da se pravi preusmerenje sa jednog pisma na drugo.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Ћирилични .СРБ домени
« Одговор #12 : 14. 06. 2012. у 22.24 »
Evo pitah, i kažu mi da se ne čuvaju dve verzije. S obzirom da se linkovanje i pratraga vrši s jednog pisma na drugo, za tim ni nema potrebe.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Ћирилични .СРБ домени
« Одговор #13 : 31. 07. 2012. у 09.16 »
Шта мислите да региструјемо и српскијезичкиатеље.срб (годишња претплата је 500 динара), кад већ Викидот омогућава до три преусмерења?
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Ћирилични .СРБ домени
« Одговор #14 : 31. 07. 2012. у 09.32 »
Ne znam, meni je to apsolutno nepotrebno. Ako neko hoće time da se bakće, samo napred. Ja ću da odradim na sajtu gde treba ubaciti preusmerenje. Ali imajte na umu da ako krenete s tim, ne može samo jedna godina, pa onda ništa, jer nam onda propadaju svi linkovi koji bi bili bilo gde postovani ćirilicom…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: