Аутор тема: Верзалне скраћенице  (Прочитано 38716 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Верзалне скраћенице
« : 20. 06. 2012. у 15.01 »
OR-u… RSJ-u… HJP-u… RSANU-u… RMS-u…

Морам да скренем пажњу на ово, јер се на ове скраћенице не додају падежни наставци, како се ради о скраћеницама које се рашчитавају (попут САД, СКЗ, ЛМС [Летопис МС], ВМА). Посебно не иде *САНУ-у, НАТО-у, НАСА-у, ВМА-у и сл. (т. 181). Дакле, стоји у РМС и РСЈ [стоји у речнику матице српске и речнику српскога језика], прочитати из РСАНУ [прочитати из речника сану], погледати на ХЈП, пише у ОР. Код ове последње две би могли доћи и падежни наставци, али ја лично их не пишем, јер се приликом читања извоварају пуне речи.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Верзалне скраћенице
« Одговор #1 : 20. 06. 2012. у 15.25 »
Pa, uz sve dužno poštovanje, ako ti želiš da izgovaraš pune reči, samo izvoli - ja ne želim. Sasvim mi je u redu da kažem da "u eremesu i o-eru stoji tako i tako", pogotovu što se obraćam ljudima koji znaju o čemu govorim. A ne bi mi bilo mrsko ni da kažem "ha-je-pe". (Da su se dosetili da umetnu jedno "aktualni", pa da bude HAJP, eto miline.)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Верзалне скраћенице
« Одговор #2 : 20. 06. 2012. у 15.32 »
Ни ја их не изговарам пуним речима, него читам само слова. Барем ове које је Шоми цитирао из Фаренхајтовог поста.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Верзалне скраћенице
« Одговор #3 : 20. 06. 2012. у 15.49 »
Али ако се чита по словима, не додају се наставци; неће бити „из СРЈ-а“ /из сə̏ рə̏ јə̏а/, нити „на ХЈП-у“ /на хə̏ јə̏ пə̏у/. А читање /е̏р е̏м е̏с/ и сл. у најмању руку није уобичајено.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Верзалне скраћенице
« Одговор #4 : 20. 06. 2012. у 15.51 »
Koji je to uzorak na kome to "nije uobičajeno"?

>>Mod:Uklonjen lični komentar.<<
« Последња измена: 20. 06. 2012. у 17.37 Бруни »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Верзалне скраћенице
« Одговор #5 : 20. 06. 2012. у 15.57 »
Али ако се чита по словима, не додају се наставци; неће бити „из СРЈ-а“ /из сə̏ рə̏ јə̏а/, нити „на ХЈП-у“ /на хə̏ јə̏ пə̏у/. А читање /е̏р е̏м е̏с/ и сл. у најмању руку није уобичајено.
Не, ја читам по српски: р-м-с. Као СКЦ - с-к-ц. А почесто је у мојој генерацији то СКЦ изговарано и као једна реч: Скц, Скца, Скцу и сл.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Верзалне скраћенице
« Одговор #6 : 20. 06. 2012. у 16.00 »
И мени је чудно читање /ер ем ес/. /рə мə сə, рə сə јə, хə јə пə, о рə, рə сану/: мислио сам да би сви говорници српског то овако прочитали.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Верзалне скраћенице
« Одговор #7 : 20. 06. 2012. у 16.01 »
Не, ја читам по српски: р-м-с. Као СКЦ - с-к-ц. А почесто је у мојој генерацији то СКЦ изговарано и као једна реч: Скц, Скца, Скцу и сл.

Изговор /сəкəцə/ јесте регуларан, али мислим да додавање наставака томе није. Треба проверити у Правопису.

Koji je to uzorak na kome to "nije uobičajeno"?

Рецимо, професори србистике на филолошким факултетима, који га зову или /речник матице српске/ или /рəмəсə/. Можемо лаком претрагом проверити и да ли у србистичким радовима има промене РМС-а… Не тврдим да нема, него да ја нисам сретао.



>>Mod:Uklonjen lični komentar iz citiranog posta.<<
« Последња измена: 20. 06. 2012. у 17.38 Бруни »

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Верзалне скраћенице
« Одговор #8 : 20. 06. 2012. у 16.07 »
И мени је чудно читање /ер ем ес/. /рə мə сə, рə сə јə, хə јə пə, о рə, рə сану/: мислио сам да би сви говорници српског то овако прочитали.

Pošto ne kažem "u sə pə səu", "u də sə səu" nego "u espeesu, u deesesu", onda ja spadam u one (malobrojne?) govornike srpskog jezika koji će radije pročitati "u eremesu" (izvinjavam se pominjanim srbistima). (Bio mi je svojevremeno smešan Vuk Drašković kad je govorio o "sə pə ou" - ne znam da li i danas to radi.)

@Džo: takođe kažem "sə kə cəu". Standardno ili kolokvijalno, ne verujem da ću to menjati.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Верзалне скраћенице
« Одговор #9 : 20. 06. 2012. у 21.32 »
Али ја се слажем да је /еремес/ најпрактичније решење, но, јеси ли ти заиста чуо да неко осим тебе има такав изговор?

(Правопис потврђује да се скраћеницама типа СРЈ не додају падежни наставци.)

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Верзалне скраћенице
« Одговор #10 : 20. 06. 2012. у 21.34 »
Hm, ne želiš mi dopustiti da budem rodonačelnik jezičke pojave? Mora već postojati nekakav klub "ovih" ili "onih" u koji se moram učlaniti? Skraćenica ko skraćenica, sve su to isti principi. (Ne znam što je velika mudrost usuditi se na "eremes"?)
« Последња измена: 20. 06. 2012. у 21.40 Farenhajt »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Верзалне скраћенице
« Одговор #11 : 20. 06. 2012. у 21.36 »
Зар теби треба моје допуштење? У језику обично постоје такви клубови. Родиш се и научиш језик своје околине, а не постајеш родоначелник новог језика. То важи и за све његове варијетете које усвајаш у животу.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Верзалне скраћенице
« Одговор #12 : 20. 06. 2012. у 21.45 »
Ne treba mi, naravno, ali si (s izvesnim čuđenjem, učinilo mi se) upitao da li sam ikad ikog čuo da tako govori, što je delovalo kao "otkud mi pravo". Ako to nije bio željeni ton, okriviću Internet.

Ne kažem, recimo, ni Robert Dauni Džunior nego Robert Dauni Mlađi (pošto ne želim hipotetičkog mu sina da zovem Robert Dauni (de) Terd nego Robert Dauni Treći - što se generalno odnosi na sve američke unuke s takvim imenima). Mislim da sam i u tome prilično usamljen, ali nema veze.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Верзалне скраћенице
« Одговор #13 : 20. 06. 2012. у 22.50 »
Не кажем „ер ем ес“ него „р м с“, али код скраћеница не уочавам неко правило. И код странака: ес пе ес (СПС), де ес (ДС) и де ес ес (ДСС), али  с р с (СРС), л с в (ЛСВ), с в м (СВМ). И код СКЦ имамо контрапример у КСТ који се изговара ка ес те.

Од чега је скраћеница СДК, ес де ка? Сваки град има зграду „бившег ес де ка“.

Затим ВМА, која није ве ем а, него ве ме а. Примера има вероватно доста. Чини ми се да се верзалне скраћенице читају као реч кад год су изговорљиве, а кад нису, некако по осећају, да ли по руском/немачком читању слова, или српском, па како се пре устали. А и ту има изузетака, нпр. некадашњи фудбалски клуб БСК који је баш тако читан: „bəsk“.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Верзалне скраћенице
« Одговор #14 : 20. 06. 2012. у 22.53 »
Од чега је скраћеница СДК, ес де ка? Сваки град има зграду „бившег ес де ка“.

Služba društvenog knjigovodstva.

А и ту има изузетака, нпр. некадашњи фудбалски клуб БСК који је баш тако читан: „bəsk“.

A imaš i "proširene" skraćenice - npr. OZN je postalo Ozna, a OFK (Beograd) u starijoj je praksi redovno bilo "Ofka": "Na Ofkinom stadionu", "Kod Ofke" itd. - sasvim sigurno pod uticajem nekadašnjeg SOFK -> Sofka.
« Последња измена: 20. 06. 2012. у 22.57 Farenhajt »

Тагови: