Аутор тема: Музе  (Прочитано 17440 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Музе
« : 21. 04. 2011. у 18.51 »
Да ли се музе пишу великим или малим словом? Гледала сам у нови П10, али није ми најјасније. Каже, "имена богова и митолошких бића пишу се великим словом", али не каже да ли се то односи на лична имена или на имена врсте митолошких бића. Додуше, међу примерима помиње и Киклопа, али такође каже и киклоп кад се о дноси иначе на дива. По томе, требало би да буду и Музе кад се односи на митолошка бића, али муза ако се односи на неко људско биће у пренесеном значењу. Мени то изгледа мало чудно, јер некако не могу да замислим написано и Кентаури, Једнорози, и сл., а с друге стране, не изгледа ми чудно Аргонаути или Титани. Може ли неко да ми реши ову недоумицу?

Унапред захваљујем.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Музе
« Одговор #1 : 21. 04. 2011. у 21.03 »
Мало слово, по мом мишљењу. Као што имаш нимфе, богиње, сирене. Њихова конкретна имена ће, дабоме, бити с великим словом.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Музе
« Одговор #2 : 21. 04. 2011. у 21.21 »
Хм, и ја исто мислим, али што онда Киклопи и Аргонаути? Мени је пало на памет да би можда објашњење било у томе да великим словом пишемо она митолошка бића којих има ограничен број (има одређен број Киклопа, Титана, Аргонаута, па и Муза), док су кентаури, нимфе, сирене, богиње неодређеног броја има их знатно више. Шта мислиш о овоме?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Музе
« Одговор #3 : 21. 04. 2011. у 21.27 »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Музе
« Одговор #4 : 21. 04. 2011. у 21.35 »
Argonauti nisu mitološka bića.
Нису, али су такође део грчке митологије  и њихово постојање није сигурно, уосталом, као ни то да се Тројански рат заиста десио. Ипак, ако и искључимо њих из ове плејаде, своди се на исто: група ограниченог броја митолошких бића који су у међусобном сродству. Киклопи су били браћа и синови једне мајке и једног оца. Титани такође, као и Музе. С друге стране, кентаури, нимфе, сирене и сл. немају исте родитеље, па су у неком смислу шира врста, бројнија врста, за разлику од ових других, чији је број поприлично ограничен (Киклопа ваљда има три четири, Титана има 12 (6 мушких, 6 женских), Муза има осам ако се не варам… Као и Горгоне, којих има три, Хекатонхири  (тројица), итд…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Музе
« Одговор #5 : 21. 04. 2011. у 21.41 »
За оне који не знају:
•   Ерато —  муза љубавних песама
•   Еутерпа — муза лирике
•   Калиопа — муза епске поезије
•   Клио — муза историје
•   Мелпомена — муза трагедије
•   Полихимнија — муза светих химни
•   Талија — муза комедије
•   Терпсихора — муза игре
•   Уранија – муза астрономије

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Музе
« Одговор #6 : 21. 04. 2011. у 21.44 »
Ето. Девет. Омашила сам за једну. :hehe:
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Музе
« Одговор #7 : 21. 04. 2011. у 21.46 »
Бруни, не верујем да правопис брине о броју. П10 каже да се Аргонаути пише великим словом само када се ради о етникуму, а Киклоп када се односи на одређеног митолошког дива (сад погледах у речнику класике В. Јанковића: једно су Хомерови Киклопи људождери, а друго киклопи синови Урана и Геје). Ни мени није до краја јасно.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Музе
« Одговор #8 : 21. 04. 2011. у 21.47 »
Па шта си ти, Б., гледала?! У речнику ти лепо стоји да се пише Муза великим словом кад мислиш на та бића, а малим када је „фиг.”.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Музе
« Одговор #9 : 21. 04. 2011. у 21.49 »
А како би онда ти писао све ове остале које сам навела? Титани, Гогоне, Хекатонхири? Или, титани, горгоне, хекатонхири?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Музе
« Одговор #10 : 21. 04. 2011. у 21.51 »
Па шта си ти, Б., гледала?! У речнику ти лепо стоји да се пише Муза великим словом кад мислиш на та бића, а малим када је „фиг.”.
Је л’? Није ми пало на памет да гледам речник [bag]. Гледала сам тачку 43 у П10…

Е, фино. А да ли бисмо могли из тога извести и правило за ове остале? Титане, Горгоне и ове на Х, поломих језик тј. тастатуру с тим именом…  :fkez:
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Музе
« Одговор #11 : 21. 04. 2011. у 22.01 »
Имам однекуд у компјутеру личности из грчке митологије. Са све линковима ко је коме род и у каквој је ко вези са киме. Да бог сачува чега све ту има. Ово је о музама:

(Grč. Musai, lat. Musae - kćeri najvišeg boga Zevsa i boginje pamćenja Mnemosine, boginje umetnosti)

Bilo ih je devet, a pojedine su umetnosti raspodelile ovako: Kaliopa je bila muza epskog, Euterpa lirskog, a Erata ljubavnog pesništva, Talija komedije, Melpomena tragedije, Terpsihora plesa, Klija istorije, Uranija astronomije, Polihimnija himničkog i horskog pevanja. Njihov broj, kao i podela njihovih funkcija, posledica su srazmerno dugog razvoja. Najstariji autori nisu ih tačno razlikovali. Nekad govore samo o sedam muza, pa o tri ili četiri, a često samo o Muzi uopšteno. Izuzetno, među njima su se isticale i druge muze, na primer Meleta ("Brižnost"), Mnema ("Pamćenje") i Aeda ("Pevanje"). Platon im je dodao i desetu, pesnikinju Sapfu sa ostrva Lezbos, ali to je bila samo počast pridata prvoj poznatoj pesnikinji u istoriji grčke i svetske poezije (iz 7.-6.v. p.n.e.). Muze, dakle, nisu bile zaštitnice svih umetničkih vrsta, ali su bile zaštitnice dvaju područja nauke. Grci su, naime, a nakon njih i Rimljani, astronomiju i istoriju ubrajali među umetnosti, dok su vajarstvo i slikarstvo označavali u širem smislu rečju "tékhne", umećem, tj. rukotvornom ili proizvodnom delatnošću (za rad Fidijin ili Apelov nisu imali drugog izraza osim onoga koji su upotrebljavali za rad kovača). Iako su pojedini umetnici poštovali pre svega muze svoje struke, iskazivali su poštovanje i prema "svih devet", a uz njih su ih poštovali i ostali ljudi. Bez dela umetnika, koji su bili štićenici muza, život baš ne bi bio nešto posebno vredan.

Grci i Rimljani prikazivali su muze kao lepe žene, ravne i najlepšim boginjama. Pripisivali su im sklonost pevanju i plesu, čime su uveseljavale i bogove i same sebe. Voditelj muza bio je bog Apolon. Živele su na Olimpu, ali su se rado zadržavale i kod izvora Hipokrene na šumovitom Helikonu (u Beotiji), ili kod Kastalijskog izvora na Parnasu (u Fokidi). Prema ljudima su bile ljubazne i susretljive, naročito prema svojim miljenicima pesnicima, dramatičarima, pevačima i glumcima. Za nanesenu uvredu i one su se, svakako, svetile. Tako su na primer oduzele glas, sluh i vid tračkom pevaču Tamiru jer se hvalisao da ih je pobedio u nekom takmičenju. Uživale su zaštitu svih bogova, uz izuzetak boga Aresa. Zevs je tako usmrtio tračkog kralja Pireneja kad je hteo da ih nasiljem natera da mu služe. "Srećan na svetu je onaj koga muze vole", kaze se u tzv. Homerskim himnama.


Пишу се малим словом.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Музе
« Одговор #12 : 21. 04. 2011. у 22.02 »
Па како малим, Зоране, кад смо малопре утврдили да се пише великим?  :kezica:
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Музе
« Одговор #13 : 21. 04. 2011. у 22.07 »
Не имена, побогу. Видиш да се у целом тексту реч муза пише малим.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Музе
« Одговор #14 : 21. 04. 2011. у 22.45 »
Не имена, побогу. Видиш да се у целом тексту реч муза пише малим.
Зоране, нисте пратили фабулу радње.  :kezica: Цела тема је и покренута због имена врсте, дакле саме речи "музе". Уосталом, погледните Џоов пост:

Па шта си ти, Б., гледала?! У речнику ти лепо стоји да се пише Муза великим словом кад мислиш на та бића, а малим када је „фиг.”.
;)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: