Аутор тема: (Језичке) глупости разних медија  (Прочитано 434142 пута)

0 корисника и 3 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #31 : 29. 01. 2012. у 18.15 »
Nije ništa novo, ali je neverovatna bandoglavost B92 u ignorisanju ispravki koje im se šalju. Toliku umišljenost i uobraženost u životu nisam videla. Pogle ovo:
Zemlja: najveća solarna oluja ikad [kuku]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #32 : 30. 01. 2012. у 08.07 »
Evo, stavili su „do sada“.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #33 : 31. 01. 2012. у 22.48 »
Evo jednog interesantnog linka od pre par dana:

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:363493-Meksiko-Presadjeno-srce-koje-je-palo-na-tlo

Ne čita mi se tekst kad ovakvu očiglednu stvar pogrešno napišu (Meksiko siti). Naravno, komentar nije objavljen.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #34 : 31. 01. 2012. у 23.00 »
Da je samo Meksiko siti. Imamo i Haime Salidvar i Ernandes… Sad ću ja da im pišem.

Модератор: Уклоњен непотребан цитат.
« Последња измена: 24. 09. 2013. у 06.55 Rancher »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #35 : 7. 02. 2012. у 09.06 »
Ev malo budalaština sa Vikipedije. Jedan administrator, koji je poznat kao neko ko ne vlada baš najbolje pravopisom, postavio je pitanje na Trgu za pravopis da li se piše Operacija Potkovica ili Operacija potkovica. Dobio je vrlo fer odgovor (ne od mene) —  zavisi da li je reč "operacija" deo imena. On je onda kao argument za promenu imena članku na malo slovo dao ovaj članak u Dnevniku. Kad mu je ukazano da to nije ispravno, i da se operacija sigurno ne zove Operacija potkovica, nego samo Potkovica, dao je smušene odgovore koji naravno jesu samo bedna provokacija i izazivanje na svađu. Plus mu se pridružuje drugi korisnik, koji inače voli da tura zareze i gde treba i gde ne treba, piše ne znam zajedno, a i sam odogovor koji je napisao, govori dovoljno o njegovoj pismenosti (članka!:P). Eto, s takvima čovek na Vikipediji treba da se bori svakodnevno. Nije ni čudo što je Psiho-Delija napustio projekat. Dosadilo čoveku da se preganja sa uobraženim i bezobraznim neznalicama. Sve suvi poznavaoci pravopisa, iako do dolaska na Vikipediju nisu ni znali da tako nešto postoji, a kamoli imali jedan primerak te knjige u rukama…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #36 : 7. 02. 2012. у 16.34 »
Википедија је често пуна бисера, нарочито када се ради о популарнијим страницама око којих се на енглеској вики воде ратови. Андрић, Селимовић, Тесла и сличне ствари, оно тамо личи на све само не на енциклопедију.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #37 : 7. 02. 2012. у 16.41 »
Википедија је често пуна бисера, нарочито када се ради о популарнијим страницама око којих се на енглеској вики воде ратови. Андрић, Селимовић, Тесла и сличне ствари, оно тамо личи на све само не на енциклопедију.
Nažalost, to su falinke mogućnosti da baš SVAKO uređuje.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #38 : 7. 02. 2012. у 21.20 »
Такви чланци су обично закључани за уређивање, неколико редовних чланова је по неком богзнакавом критеријуму договорило коначну верзију и од ње не одступају као они са Описменисе. Наравно, то није проблем само код нас, него вероватно на свакој вики, али због таквих ствари губи на енциклопедијском карактеру већ поприма карактер ауторског чланка.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #39 : 11. 02. 2012. у 23.24 »
Evo, RTS, o Barsi i fudbalu. Transkripcija ne valja (Telo, umesto Teljo)  i engleski navodnici. Smešno je to što kad pišeš komentar, stoji upozorenje da prednost imaju pravopisno ispravni komentari! [fsmile]

Pisala sam im, da vidimo da li će da isprave!
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #40 : 15. 02. 2012. у 09.03 »
Уочава ли још ко то? Смета ли вам?

A šta kažete na ovo:

Цитат
Reno planira auto od 3.000 EUR
Izvor: Tanjug

Pariz — Francuski Reno najavio je da će jeftino vozilo čija bi se cena bila oko 3.000 evra razvijati posebno za tržišta u usponu, objavio je internet portal Inautonjuz.

Predsednik "Renoa" Karlos Gon, međutim, rekao je da će kompanija izrađivati novi jeftini modela za tržišta u usponu, čija će cena biti 3.000 evra. Gon je tu izjavu dao minule sedmice na otvaranju nove fabrike u Maroku.

Međutim?  :-/

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #41 : 15. 02. 2012. у 15.23 »
Такви чланци су обично закључани за уређивање, неколико редовних чланова је по неком богзнакавом критеријуму договорило коначну верзију и од ње не одступају као они са Описменисе. Наравно, то није проблем само код нас, него вероватно на свакој вики, али због таквих ствари губи на енциклопедијском карактеру већ поприма карактер ауторског чланка.
Ne, članci se zaključavaju kad dođe do rata izmena i uvek na kratak period od po nekoliko sati do nekoliko dana. Takođe se mogu zaključati samo za neregistrovane korisnike, ukoliko takvi krenu da vandališu članak, isto na što kraći mogući period, jer uvek može da se pojavi neki drugi IP koji bi uneo validne izmene. U slučaju rata izmena, zaključava se na trenutnoj verziji, administrator ne odlučuje o tome na kojoj verziji će biti zaključano, jednostavno zaključa na verziji koju zatekne (i onda je po pravilu kriv jer podržava onu drugu stranu :)) kako bi se umešane strane ohladile i za par dana, kad članak bude opet otključan, pokušale na miran način da reše problem (što ne bivauvek tako, al ajde, poenta je odgovor na tvrdnju da se članak zaključava na nekoj odlučenoj verziji, što uopšte nije tačno).
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #42 : 15. 02. 2012. у 15.25 »
Predsednik "Renoa" Karlos Gon, međutim, rekao je da će kompanija izrađivati novi jeftini modela za tržišta u usponu, čija će cena biti 3.000 evra. Gon je tu izjavu dao minule sedmice na otvaranju nove fabrike u Maroku.

Međutim?  :-/
[/quote]
Mnogo hteo, mnogo započeo, ništa na kraju dobro uradio nije… Hteo je da ubaci to "međutim", onda se setio da iza zareza ne ide "je", ali je zaboravio da ga stavi ISPRED "međutim" i iza zareza koji prethodi tom "međutim", pa je na  kraju napravio papazjaniju zlata vrednu… :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #43 : 15. 02. 2012. у 19.28 »
Mislim da to nije bila Vukova poenta. Rečenica, sama za sebe, jeste gramatična, ali je problem u stilu. Ako i zanemarimo papagajsko ponavljanje u tekstu, naslovu i podnaslovu, ovde imamo "viseće" međutim, kojim se započinje sintagma koja se ničemu ne suprotstavlja, dakle ničemu ne služi.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #44 : 20. 02. 2012. у 09.40 »
Meni se čini da do sada Gargamela su dobili i Blic, i Novosti i RTS.

Evo novog bisera:
http://zena.blic.rs/PULS_poznatih/9914/Najlepse_balade_Vitni_Hjuston_je_posvetila__ljubavnici

Članak je tako nepažljivo napisan da je prosto neverovatno. Samo u prvim pasusima ima barem pe-šest tipografskih i pravopisnih grešaka. Pazi ovo:

Цитат
Vitni je sebe uništavala se drogom, jer se nije mogla da se nosi sa vlastitom seksualnošću..
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: