Аутор тема: Leadership  (Прочитано 12461 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Leadership
« Одговор #15 : 18. 02. 2011. у 00.46 »
Вођа је постао неприкосновени старешина, владар, господар, командант, неко ко се наметнуо својом снагом и силом, а не неко ко је једноставно на челу неке групе истомишљеника или организације захваљујући својим интелектуалним и/или организационим способностима, или стручношћу. Неко ко је демократски изабран и лако смењив, или неко ко је на том месту захваљујући неким другим квалитетима изузев владавине и доминације.

Лидер, што заправо буквално значи вођа, уопште нема такву конотацију.

Da, i ne samo što nema takvu — već lider, upravo, ima i vrlo pozitivnu konotaciju. Reći za nekoga da je lider vrlo je afirmativno u stvari. Uz tu reč idu i sve kvalitete jednoga predvodnika. Dok je s vođom suprotno, vođa ima konotaciju te nekakve sile, nametnutosti i autokratizma u sebi, ali i konotaciju promašenosti i jednoga lošeg vođenja (možda je i zato vođa puta, ko će ga znati… :D), nedostatka bilo kojih kvaliteta kakve idu uz lidera.

Meni se slično osjećaju i stučnjak i ekspert. Stručnjak je bilo ko koji je vešt u struci, ali ekspert je onaj jedan pravi, glavni stručnjak u svom poslu, sa svim kvalitetama koje uz to idu. Recimo, svi su električari stručnjaci za opravljanje kućnih aparata (za razliku od većine muževa koji, laički, ’oće sve sami da popravljaju u kući jer se kao bajagi oni razumiju u "muške poslove", pa naprave još više štete nego što je i bilo, jer oni nisu stručnjaci za to :)), ali samo neko i neko je baš ekspert za veš-mašinu, na primer, pa ga bije glas da je stvarno vrhunski majstor. ;)
« Последња измена: 18. 02. 2011. у 00.58 Đorđe »
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Leadership
« Одговор #16 : 18. 02. 2011. у 01.58 »
Да, у праву си, лепо примећено. И за некога ко калеми воћке или зида степенице може се рећи да је стручњак, али је реч експерт ипак резервисана за науку и научне дисциплине. И они се могу назвати стручњацима, али се за оне прве никад не би рекло да су експерти.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Leadership
« Одговор #17 : 18. 02. 2011. у 03.10 »
Мени и стручњак и експерт имају потпуно исто значење. То да се експерт односи само на науку… [otkudznam] Не знам, не слажем се. Нпр. стручњак за радиологију ми звучи мање усиљено од експерт за радиологију.

Код мене па лидер има негативан призвук, ваљда баш зато што се реч најчешће везује за политику, а ја њу не могу очима да видим. :) Пре бих рекао политички вођа ако бих желео изрећи нешто афирмативно. [da]
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Leadership
« Одговор #18 : 18. 02. 2011. у 03.20 »
Tačno bi te pojeli naši političari kada bi ih nazvao političkim vođama. :D Oni su svi lideri svojih stranaka.

Na političkog vođu, ja pomislim na nekog diktatora; tako da mi se to nikako ne osjeća kao afirmativna kolokacija. :) Lider je dosta pozitivnije konotacije, mada u političkom diskursu sigurno zvuči malčice „izlizano“ i „prefarbano“, kao što u njemu i sve drugo tako zvuči — ali nije vezano samo za politiku, upotrebljava se i u sportskom diskursu. Česte su kolokacije lider(stvo) u ligi ili lider(stvo) na tabeli, zar ne?
« Последња измена: 18. 02. 2011. у 03.22 Đorđe »
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Leadership
« Одговор #19 : 18. 02. 2011. у 11.50 »
Ја стручњака и експерта разликујем, али само минимално, и то у одређеним контекстима. Мени је језички стручњак апсолутно афирмативно, а редовно чујем и изразе типа „Ма он је експерт за компјутере” и сл. (и када то неко јесте и када има компјутерска знања тек нешто већа од просечних).

Лидер, слажем се, има данас веома позитивну конотацију, али се не слажем да вођа у неутралном стилу има негативну (нарочито не видим зашто би та нег. кон. имала везе с вођом пута!). Рекао бих да је код овог синонимског пара ствар у језичком снобизму: лидер је реч енглеског порекла (дакле, нова, модерна), па тако, метонимијски, и човек лидер везује за себе те особине. Карађорђе би њима могао да буде вожд/вођ/вођа, они су лидери 21. века.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Leadership
« Одговор #20 : 18. 02. 2011. у 12.50 »
Експертиза је исто што и стручни налаз, али звучи мало званичније и стручније.

Тагови: