Аутор тема: Занимљив задатак  (Прочитано 3733 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже nepomenik

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 4
    • Српски ми је матерњи језик
Занимљив задатак
« : 12. 06. 2023. у 18.16 »
Задатак гласи овако:
Подвуци гласове који не припадају низу:
а) Ј, Ж, Љ, Њ, В, Д, Р, М, Н, З, Л  (ово је лако, већина гласова су СОНАНТИ)

Сада долази занимљивији део:
б) К, Ћ, Г, Х, Џ, Ђ

Ја немам идеју који гласови су у овом случају (под б) уљези… Имате ли ви?
Хвала!

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Занимљив задатак
« Одговор #1 : 13. 06. 2023. у 11.56 »
Можда Џ и Х? Једино они од свих наведених нису парњаци у једначењу по звучности. Или само Х, пошто једино тај глас у низу нема свој звучни парњак.

Ван мреже nepomenik

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 4
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Занимљив задатак
« Одговор #2 : 14. 06. 2023. у 09.13 »
Moguće, hvala. Voleo bih da znam rešenje. Čim je moguće više rešenja, očito je da je zadatak loše postavljen…

Ван мреже Esquivalience

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 58
  • Говорим: English
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Занимљив задатак
« Одговор #3 : 14. 06. 2023. у 22.46 »
(Изменио сам редослед гласова да би се лакше уочиле групе)

Цитат
а)   В, Ј, Р, Л, Љ, М, Н, Њ, Д, Ж, З   (ово је лако, већина гласова су СОНАНТИ)
     Мислим да зависи од узраста. Има више опција.
1.  Може се рећи да се ради о сонантима; онда ни̂з има три уљеза (Д, Ж, З).
     Такво решење било би погодно за основну школу.
2.  Међутим, јавља се повремено термин лингвални гласови. Лингвални су они гласови у чијем изговору учествује језик (тј. учествује неизбежно, конститутивно, „творенито”, инхерентно).
     Ако се претпостави да ни̂з чине лингвални гласови — имао би само два уљеза (В и М).
     Ово је, дакле, још боље решење (мањи број уљезâ), али тешко да ће неко у шестом разреду то уочити. Ово би могло за средњу.
3.  У средњошколским граматикама се повремено јавља бинарни пар акутско : грависно (понекад је погрешно наведен, али се појављује повремено).
     Ако ни̂з чине акутски гласови — исто има само два уљеза (опет В и М).
     Ово је „напредније” решење и погодно је нпр. за додатну наставу или универзитет.

Цитат
б)   Г, К, Џ, Ђ, Ћ, Х
1.  Моја прва помисао је прекидност. Током изговора експлозива и африката ваздушна струја наилази на преграду (потпуну препреку). Сетите се да и африкате имају у првој фази преграду (која се после претвори у теснац, али тек након што се ваздушна струја иза ње нагомила). Сетите се да се експлозиви зову и преградни гласови, док се африкате зову и полупреградни гласови.
     Гласови у чијем изговору ваздушна струја наилази (у било ком тренутку) на преграду — класификују се као прекидни. Они у чијем изговору се то не дешава — као непрекидни. Фрикативи се изговарају без преграде (уместо тога, у њиховом изговору се јавља теснац).
     Дакле: ако ни̂з чине прекидни гласови — уљез је Х.
     (Прекидност се може означити и модернијим термином неконтинуираност, или „минус континуираност”, тј. [–континуитаност].)
2.  Друга помисао ми је да се ради о дорсалним гласовима (упрошћено речено, они се изговарају телом језика, а не врхом).
     Ако ни̂з чине дорсални гласови — уљез је Џ.
3.  Могућности са два уљеза су превише бројне (нпр. Ђ и Ћ су меки, остали нису итд.).

P. S. Одакле вам ово питање? :)
« Последња измена: 14. 06. 2023. у 22.58 Esquivalience »

Ван мреже nepomenik

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 4
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Занимљив задатак
« Одговор #4 : 15. 06. 2023. у 07.11 »
Hvala na odgovorima!

Biće da autor zadatka cilja na (najmanje) dva glasa, jer je u formulaciji upotrebljena množina (a možda i ta množina zavarava, jer postoje dva dela zadatka… ah, tko će znati :)).

Mislim da je osnovnoškolski nivo tumačenja sasvim dovoljan.  :)

U skriptama za pripremu ne ide se tako duboko i pretpostavljam da se ne očekuje univerzitetski nivo znanja.


Zadatak je inače iz zbirke zadataka za prijemni ispit na Pravni fakultet u Novom Sadu.

Ван мреже Esquivalience

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 58
  • Говорим: English
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Занимљив задатак
« Одговор #5 : 15. 06. 2023. у 20.27 »
​     А-ха! Видим; нашао сам. То је ово шесто у фонолошком одељку. И нису окачили решења. Онда мислим да низ под б) просто чине велари (задњонепчани). Судећи по самој збирци и питањима у окружењу, мислим да је решење ово:

               Подвуци гласове који не припадају низу:
               а) Ј, Ж, Љ, Њ, В, Д, Р, М, Н, З, Л   [и Д је подвучено, али се не види у овом фонту]
               б) К, Ћ, Г, Х, Џ, Ђ

     Питање подразумева да су целе групе гласова присутне у низу (бар тако мислим). Под а) су наведени сви сонанти, не само неки. Исто тако – под б) су наведени сви велари (К, Г и Х), а палатали су вишак. Сигурно су то мислили. Дат је већ постојећи, целокупан низ, па су у њега уметани други гласови.


​     Јој, није требало да питам одакле је питање. Није требало да питам. Сад сам узео да прелистам ту збирку и ево:
Цитат
     38.  У наведеним реченицима подвуци безличне глаголске облике и напиши њихов назив:
               а) Не треба се у срећи гордити ни у несрећи очајавати. ____________
               б) Није одустајао од расправе желећи истину. ____________
               в) Не могавши да заспи, одлучила је да настави са читањем књиге. ____________
               г) Све палачинке су намазане пекмезом од кајсија. ____________
​     А-ух! Тешко мени. Немам снаге да испишем шта све овде не ваља. Куку! [bua]
« Последња измена: 15. 06. 2023. у 20.32 Esquivalience »

Ван мреже nepomenik

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 4
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Занимљив задатак
« Одговор #6 : 15. 06. 2023. у 21.39 »
Hvala! Biće da je najjednostavnije rešenje - očekivano rešenje.

Da, zapazio sam, hm… sitne nepreciznosti, ne samo terminološke, u još nekim zadacima i u priručniku za pripremu.
No, ovo je za pravnike, preživećemo. ;)
« Последња измена: 15. 06. 2023. у 21.44 nepomenik »

Тагови: