Аутор тема: (Језичке) глупости разних медија  (Прочитано 433312 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #615 : 18. 11. 2014. у 09.35 »
http://sport.blic.rs/Tenis/262967/ONA-KOMANDUJE-FEDERERU-Ispod-Mirke-sto-djavola-vire

Таман кад помислим да ове дебилчине не могу ниже пасти, они ме разувере: cornerstone је у српском „угаони камен“. Мирка је Федереров „угаони камен“. Она му није ни ослонац, ни подршка, ни стуб подршке, ни јака жена иза његовог успеха, не — она је његов „камен на ћоше“. Нажалост, ретард од „новинара“ потписао се иницијалима, па га не може човек поштено ни опсовати. Не знам како даље тече чланак, али претпоставићу да је на сличном умном нивоу.
« Последња измена: 18. 11. 2014. у 09.39 Шоми »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #616 : 18. 11. 2014. у 10.24 »
Sve sam sigurnija da novinske kuće nemaju novinare. Sad sve to što čitamo po elektronskim medijima preuzima jedna agencija, i to sa nekih hrvatskih portala. Znači, više ni ne prevode (to se vidi po ponekoj reči ijekavicom napisane, u kojoj su zaboravili obrisati ij). Ovde ne mislim baš na sve novinske kuće (npr. na Politiku).
Verujem da i komšijama gugl prevodi sve.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #617 : 18. 11. 2014. у 11.06 »
Па, имате Бећковићку, Ћосића и друге који су врло јасно рекли у каквој је ситуацији новинарска професија у Србији. Досегла је дно.

Добро, ту говоре о ауторском новинарству, али се то осликава на све нивое. Ова тема престаје да буде интересантна због тога што почиње да личи на подсмевање особама са посебним потребама. Жалосно је. Имала би смисао ако бисмо уловили некога ко је на вишој позицији од оне коју својим образовањем или интелигенцијом заслужује. Даћу један пример из праксе. Пре извесног времена, један новински лист је остао без два радника, једног задуженог за прелом текста и другог за одржавање мреже и вебсајта. Обојица су, између осталог, помало прегледали и текстове, исправљали грешке које виде, скраћивали их и правили друге интервенције јер нико други није био надлежан за такве ствари. Уместо њих, лист је желео да запосли ЈЕДНОГ радника да замени обојицу и то по плати доста нижој од оне коју су ова двојица зарађивала појединачно. На крају су завршили са ликом који није ни ступио у радни однос, већ је примљен на једногодишњу „стручну праксу“ (овдашњи нови термин, који је нешто између волонтирања и радног односа) и биће замењен следећим кад му она истекне. И ту кад човек помисли да на интернету чита текст који су саставили неки недовољно плаћени шалабајзери чија је једина сврха постојања да попуне простор, а да коментаре и примедбе на сајту чита и одобрава неки студент са праксе чија струка нема везе ни са језиком, ни са смислом, а коме је још „сугерисано“ какве коментаре да пушта, а какве не, поставља се питање колико има смисла трошити време, критиковати лектора, цитирати правопис и сл. То није појединачна грешка, сам систем је тако конципиран и попуњен таквим људима.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #618 : 18. 11. 2014. у 11.13 »
Izgleda da se sve svelo na uštedu. Gledam da štedim mozak nečitanjem kojekakvih novinskih članaka.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #619 : 18. 11. 2014. у 12.51 »
Vala baš, BP. Baš si ga lepo sročio, suština nije više u pojedincima koji (ne) rade svoj posao kako treba, nego u celokupnom sistemu koji zapošljava na određena mesta nedovoljno kvalifikovane ili apsolutno nekvalifikovane ljude radi uštede. To što si naveo, taj način "zapošljavanja", trebalo bi da bude protiv zakona, jer ne samo da ugrožava kvalitet usluga koje se nude, nego opasno krši prava radnika i pretvara ih u slabo plaćeno ili neplaćeno roblje kao i u njihovu zloupotrebu.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #620 : 18. 11. 2014. у 17.20 »
Svet kompjutera, časopis koji ima tiraž od oko 35 000 i koji, koliko znam, predstavlja jedno od najprofitabilnijih Politikinih izdanja, lektoriše u suštini volonter koji igrom slučaja studira na Filološkom fakultetu, ali strani jezik.
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #621 : 8. 12. 2014. у 22.01 »
Данас сам у "Београдској хроници" (РТС) чуо нешто што ми се није допало. Беше прича о лековима и рекоше за неки лек да је био у несташици. Не могу да сварим ни оно био у проблему, а ово ме је већ наљутило. Постаје системска конструкција.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #622 : 22. 12. 2014. у 05.58 »
Odavno me fascinira upotreba znakova interpunkcije, a  naročito njihovo odvajanje od reči uz koju stoje. Naslov iz Blica:

Цитат
TLZP proglašeni finalisti : Bane , Jelena , Elena , Katarina i Nenad Okanović

http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/521088/TLZP-proglaseni-finalisti—Bane—Jelena—Elena—Katarina-i-Nenad-Okanovic

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #623 : 22. 12. 2014. у 19.24 »
Znam da nije ništa novo i spektakularno, ali nemam više mesta u arhivi.


Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #624 : 22. 12. 2014. у 21.43 »
Хе, хе. Студијо у коме је судија судијо мафијашу који је убијо…

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #625 : 22. 12. 2014. у 22.39 »
Jao Jelena, nalepša mi dan sa studiJom.  [lol] [lol] [lol]
Najiskrenije, kad videh sliku, prva pomisao je bila njuz.net.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #626 : 24. 12. 2014. у 22.10 »
Ајд’ још нешто. Доста често се чује, више него чита, рецимо: "Пратићемо развој ситуације".
Ситуацију осећам као стање у датом тренутку које се не мења и зато не може ни да се развија.
Можда, рецимо: "Пратићемо развој догађаја".

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #627 : 24. 12. 2014. у 22.33 »
To je sve Serblish. Kao ono s problemom. We have situation here na srpskom je Imamo problem, imamo hitan slučaj ili šta je već, imamo uzbunu, čak, a ne situaciju! Imam/nemam problem, svašta, valjda imam/nemam ništa protiv toga!
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #628 : 1. 01. 2015. у 12.11 »
Не мислим да је глупост, само ми је чудан падеж у овом наслову са сајта РТС-а: Србија преузима председавање ОЕБС-у. Зар не треба ОЕБС-ом?

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #629 : 5. 01. 2015. у 00.05 »
На омоту диска са епизодама серије Бољи живот, који се налази у продаји, осим наслова пише:

"5 DVD DISKA"


Тагови: