Аутор тема: „Систем администратор“?  (Прочитано 35751 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
„Систем администратор“?
« : 13. 11. 2010. у 02.13 »
Na sajtu Filološkog fakulteta stoji:

систем администратор

Da li je to ispravno, i ako nije, kako bi bilo ispravno? Administrator sistema? Sistemski administrator?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
RE: „Систем администратор“?
« Одговор #1 : 13. 11. 2010. у 02.36 »
систем администратор

Наравно да није исправно. Требало би „администратор система“.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Bəʊləʊ

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 234
RE: „Систем администратор“?
« Одговор #2 : 13. 11. 2010. у 02.47 »
Наравно да није исправно. Требало би „администратор система“.

Zašto nije ispravno?  [roll]

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
RE: „Систем администратор“?
« Одговор #3 : 13. 11. 2010. у 02.48 »
Зато што се избегава именица у служби придева испред друге. Није то енглески, а ни Стамбол-капија. Звучи крајње буквално систем администратор, поготово кад се са малим преметањем добије оно што звучи и како треба: администратор система.


>>Мод: Уклоњен непримерен тон поруке.<<
« Последња измена: 13. 11. 2010. у 12.27 Бруни »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Bəʊləʊ

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 234
RE: „Систем администратор“?
« Одговор #4 : 13. 11. 2010. у 02.51 »
Зато што се избегава именица у служби придева испред друге. Није ти то енглески, а ни Стамбол-капија. Звучи крајње буквално систем администратор, поготово кад се са малим преметањем добије оно што звучи и како треба: администратор система.

Meni zvuči baš ok. Pri tom mi je sistem administrator baš system administator, a administrator sistema bi bio administrator of the system.
« Последња измена: 13. 11. 2010. у 12.05 Бруни »

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
RE: „Систем администратор“?
« Одговор #5 : 13. 11. 2010. у 02.57 »
Meni zvuči baš ok. Pri tom mi je sistem administrator baš system administator, a administrator sistema bi bio administrator of the system.

Онда је једно „системски администратор“ (system administator), а друго „администратор система“ (administrator of the system), ако разлика уопште и постоји.
« Последња измена: 13. 11. 2010. у 12.05 Бруни »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Bəʊləʊ

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 234
RE: „Систем администратор“?
« Одговор #6 : 13. 11. 2010. у 03.02 »
Онда је једно „системски администратор“ (system administator), а друго „администратор система“ (administrator of the system), ако разлика уопште и постоји.

Pa nije ni sistemski administrator, to mi je kao automobilski mehaničar.

Ko je uopšte >>уклоњена непримерена реч<< od normativista to da tu ne može da stoji imenica?
« Последња измена: 13. 11. 2010. у 12.07 Бруни »

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
RE: „Систем администратор“?
« Одговор #7 : 13. 11. 2010. у 03.09 »
Pa nije ni sistemski administrator, to mi je kao automobilski mehaničar.

Ko je uopšte >>уклоњена непримерена реч<< od normativista to da tu ne može da stoji imenica?

Па ајде наброј ми, молим те, где се то још јавља именица у служби придева испред друге, сем једва неколико изузетака, ако не рачунамо оне које служе као ближа допуна другој, попут путник намерник, мајка старица и др.

Није нико од нормативиста ништа >>уклоњена непримерена реч<<, све је јасно и логично. „Аутомобилски механичар“ нема везе с овом причом, јер се не каже ни **аутомобил механичар нити ишта слично. Ауто- је префиксоид који се везује уз именицу, а иначе се именице не користе у служби придева сем у неким окамењеним позамљеницама (и можда у неким домаћим окамењеним склоповима) као Стамбол-капија коју малочас поменух, јер ми ништа друго и не пада на памет.
« Последња измена: 13. 11. 2010. у 12.12 Бруни »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Bəʊləʊ

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 234
RE: „Систем администратор“?
« Одговор #8 : 13. 11. 2010. у 03.17 »
Па ајде наброј ми, молим те, где се то још јавља именица у служби придева испред друге, сем једва неколико изузетака, ако не рачунамо оне које служе као ближа допуна другој, попут путник намерник, мајка старица и др.

Putnik namernik nije iz ove priče jer se po padežima menjaju i jedan i drugi. Ali knez Mihailova, čika Jova, tetka Jelena, baka Danica već jesu. Parking servis takođe. Britiš kaunsil ili Gete institut isto. Ima primera i tek ćeš ih biti, samo da ima ko hoće da gleda.
« Последња измена: 13. 11. 2010. у 03.21 Bəʊləʊ »

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
RE: „Систем администратор“?
« Одговор #9 : 13. 11. 2010. у 03.30 »
Putnik namernik nije iz ove priče jer se po padežima menjaju i jedan i drugi. Ali knez Mihailova, čika Jova, tetka Jelena, baka Danica već jesu. Parking servis takođe. Britiš kaunsil ili Gete institut isto. Ima primera i tek ćeš ih biti, samo da ima ko hoće da gleda.

И сад због десетак примера (оправданих, који имају образац по коме се мењају и ваљани разлог за постојање; у шта не рачунам „паркинг сервис“ и сл.) — >>уклоњено непримерено квалификовање одређених струка<< — треба дозволити нека одступања>>Мод:Уклоњен непримерен тон.<<?

>>Мод: Уклоњен непримерен тон поруке.<<
« Последња измена: 13. 11. 2010. у 12.29 Бруни »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: „Систем администратор“?
« Одговор #10 : 13. 11. 2010. у 03.31 »
Putnik namernik nije iz ove priče jer se po padežima menjaju i jedan i drugi. Ali knez Mihailova, čika Jova, tetka Jelena, baka Danica već jesu. Parking servis takođe. Britiš kaunsil ili Gete institut isto. Ima primera i tek ćeš ih biti, samo da ima ko hoće da gleda.
Britiš kaunsil i Gete Institut su transkripcije, a ne naše reči, a osim toga, Britiš je pridev, a ne imenica. I meni se čini da imenica u svojstvu prideva nije baš najuobičajenija, ali je takođe istina da poslednjih decenija ima sve više takvih pojava zahvaljujući baš kalkovanju engleskog jezika, te su se neke kombinacije prilično odomaćile. Međutim, ipak ne potpuno, pa zato sam i pitala, jer nisam sigurna da li je sistem administrator jedna od tih ili nije…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
RE: „Систем администратор“?
« Одговор #11 : 13. 11. 2010. у 03.32 »
Putnik namernik nije iz ove priče jer se po padežima menjaju i jedan i drugi. Ali knez Mihailova, čika Jova, tetka Jelena, baka Danica već jesu. Parking servis takođe. Britiš kaunsil ili Gete institut isto. Ima primera i tek ćeš ih biti, samo da ima ko hoće da gleda.

Ne znam kako ti analiziraš, ali po mom jezičkom osećanju su Mihailova, Jova, Jelena i Danica dopune imenicama knez, čika, tetka odnosno baka, a ne obratno. Mislim da je to poseban slučaj.

Mislim da u domaćoj štokavskoj sintaksi nema nepromenljive imenice u službi atributa ispred druge imenice. Ovo što ima danas jeste gramatički anglicizam, došlo je pod uticajem engleskoga, obično i u samim anglicizmima (džez klub, rok bend, sistem administrator, parking servis itd.).

Osim tu, toga još jedino imamo i u nekim turcizmima poput Stambol-kapije, ćeten-halve i sl.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
RE: „Систем администратор“?
« Одговор #12 : 13. 11. 2010. у 03.35 »
У реду је и системски администратор и администратор система, то значи једно те исто, а систем администратор је једноставно лош калк>>Уклоњен непримерен тон поруке.<<.
« Последња измена: 13. 11. 2010. у 12.15 Бруни »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
RE: „Систем администратор“?
« Одговор #13 : 13. 11. 2010. у 03.41 »
Osim tu, toga još jedino imamo i u nekim turcizmima poput Stambol-kapije, ćeten-halve i sl.

I po ugledu na to, kao stileme (primere navodi P): biser-grana, div-junak, izvor-voda, uzor-majka itd.

Ne, ja se slažem s Bolom — ovo ne potiče iz domaće štokavske sintakse, ali je vremenom, prvo pod uticajem turcizama, a danas i pod engleskim uticajem, jezičkim kontaktima postalo manje-više gramatično, pa i produktivno, i u štokavskoj sintaksi.

Samo se ne slažem s njim oko analize knez Mihailove, čika Jove i baba Smiljane. :)
« Последња измена: 13. 11. 2010. у 03.43 Đorđe »
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: „Систем администратор“?
« Одговор #14 : 13. 11. 2010. у 03.43 »
Pa to sam i ja rekla. Ali mislim da ipak tu za sada ima mere, dakle ne prihvata se baš sve, nažalost, sad sam previše umorna da se setim primera koji svakako ne idu, ali znam da ih ima… Nagledala sam ih se u ovom prevodu foruma koji smo skoro sređivali…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: