Аутор тема: Бројни или бројевни систем  (Прочитано 9224 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Александар

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 95
    • Српски ми је матерњи језик
    • ЛиБРЕ! часопис о слободном софтверу
Бројни или бројевни систем
« : 19. 10. 2011. у 09.06 »
Поздрав свима.

Интересује ме да ли је правилно рећи "бројни систем" или пак "бројевни систем"? До сада сам увек користио "бројни систем" па мислим да је управо "бројни систем" правилно. Замолио бих Вас за детаљна појашњења.

Унапред Вам хвала.
Ко хоће да учи, свуда нађе школу.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Бројни или бројевни систем
« Одговор #1 : 19. 10. 2011. у 10.09 »
Може обоје, каже РМС, и наводи примере под бројни: бројни систем, бројни однос, бројно стање, бројна већина, бројна вредност. Зачудо, за бројевни каже да је застарело. [iznenadjen]
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Александар

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 95
    • Српски ми је матерњи језик
    • ЛиБРЕ! часопис о слободном софтверу
Одг.: Бројни или бројевни систем
« Одговор #2 : 19. 10. 2011. у 11.09 »
Хвала ти Шоми.
Ко хоће да учи, свуда нађе школу.

Ван мреже Miloš Stanić

  • Администратор
  • Старији члан
  • *****
  • Поруке: 164
  • Говорим: енглески, македонски
  • Родно место: Крагујевац
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Бројни или бројевни систем
« Одговор #3 : 19. 10. 2011. у 11.22 »
Pa ne znam na šta konkretno misliš. Npr. ako misliš na sistem brojeva, onda ja više volim da kažem brojevni sistem. Ali ako se misli na sistem koji je brojan, odnosno koji npr. ima mnogo elemenata, onda bih rekao brojni sistem.

Ван мреже Александар

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 95
    • Српски ми је матерњи језик
    • ЛиБРЕ! часопис о слободном софтверу
Одг.: Бројни или бројевни систем
« Одговор #4 : 19. 10. 2011. у 12.31 »
Мислим на систем бројева. Конкретно, "Декадни бројни систем", "Бинарни бројни систем", … Ако ћемо о томе ко шта више воли, ја више волим да кажем "Бројни систем", јер су ме тако учили и тако сам навикао, али предмет теме није ко шта воли већ шта је исправно. У том погледу, замолио бих Вас само за аргументоване одговоре. Хвала.

Слажем се са твојим мишљењем да онај систем који се састоји из више елемената (па самим тим је и бројан), можемо назвати бројни систем, међутим, питање је колико је и то исправно. Уколико пођемо од претпоставке да се неки систем А састоји из више елемената којих има укупно Б, тај систем можемо дефинисати на више начина. Уколико је број Б сувише велик (у датом оквиру у коме се посматра), можемо да кажемо да је систем А вишеелементни систем. Уколико је број Б мали (у датом оквиру у коме се посматра), можемо да кажемо да се систем А састоји из Б елемената. У првом случају, за систем А можемо да кажемо и да је многобројан само уколико недвосмислено знамо из којих се то елемената састоји, па га као таквог можемо лако пребројати. Не видим смисао бројања бројева, јер бројева има бесконачно много.

Да се вратим на Бројни систем. Можда ћу сада нешто да лупим, али не замерите, пошто одавно нисам прелиставао литературу из српског језика. Реч бројни за основу има број, што значи да се бројни систем састоји из елемената при чему сваки од тих елемената недвосмислено представља један број. Уколико би рекли Бројевни систем основа би била бројеви, што значи да се такав систем састоји из више елемената при чему се сваки од тих елемената састоји из одређеног скупа бројева (једног или више њих), што у овом контексту нема смисла. Име сваког система треба недвосмислено да говори о каквом се систему ради. Када се каже број, (у овом контексту), не мисли се на императив, већ на количину индивидуалних јединица.
Ко хоће да учи, свуда нађе школу.

Ван мреже Miloš Stanić

  • Администратор
  • Старији члан
  • *****
  • Поруке: 164
  • Говорим: енглески, македонски
  • Родно место: Крагујевац
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Бројни или бројевни систем
« Одговор #5 : 19. 10. 2011. у 12.55 »
Šomi ti je odgovorio šta ima u RMS i da se brojevni sistem navodi kao zastareo.

Ako ja posle tog konkretnog odgovora ne smem da kažem šta mislim (a u pitanju je vrednosni sud, a ne stručni), onda nema problema.

Jednom sam tako ćutao, ćutao, i za malo da crknem od gladi… nisam smeo da tražim da jedem. :)

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Бројни или бројевни систем
« Одговор #6 : 19. 10. 2011. у 13.38 »
Ne vidim kako bi se pridev brojni u značenju mnogobrojni upotrebio u jednini. Tako da jedino moguće značenje sintagme brojni sistem (u jednini) jeste "sistem brojeva". Brojni sistemi (u množini) može potencijalno biti višeznačno, mada kontekst rešava sve. I ja osećam brojevni kao zastarelo ili neuobičajeno.

Postoji tu, međutim, i pridev brojčani, kojeg HJP definiše kao "numerički, izražen u brojkama". Meni ni sintagma brojčani sistem ne zvuči neprirodno, a Google me podržava.

Модератор: Ажурирана адреса.
« Последња измена: 5. 02. 2016. у 20.39 Rancher »

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Бројни или бројевни систем
« Одговор #7 : 19. 10. 2011. у 15.54 »
А ја баш бројчани везујем за ’бројке’ (тј. цифре, знаменке), а бројни/бројевни за ’бројеве’. Бројевни ми се уопште не чини застарелицом, чак ми је боља реч у контексту. О томе сам водио рачуна и приликом превода сучеља Викидота.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Бројни или бројевни систем
« Одговор #8 : 19. 10. 2011. у 15.58 »
РСЈ доноси само бро̑јан 1. велик по броју, многобројан, многи. 2. (одр.) који се односи на број (бројне именице, бројни придеви). а. исказан, изражен бројем, бројевима (бројна вредност, стање). б. који се односи на граматичку категорију броја (бројна именица, придев).

Очито су последњи примери погрешни, пошто ти придеви означавају бројеве, а не једнину/множину.

РСАНУ даје 1. а. који је исказан, изражен бројем, бројевима; исп. бројевни, бројчани. … б. грам. који је у вези с граматичком категоријом броја; бројителни. … в. везан за бројеве …
2. велики (бројем); многи, многобројан …
Изр. бројни систем, бројни ред, бројна линија, бројно стање в. код тих именица.

За бројевни наводи исто што и РМС, с примером бројевна линија.

Очито нема никаквих проблема да у значењу које нама треба користимо придев бројни. Мени пак ни бројевни није необично, штавише, не могу да замислим ништа друго осим бројевне праве. Бројчани мени значи друго, као и Шомију.

Ван мреже Александар

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 95
    • Српски ми је матерњи језик
    • ЛиБРЕ! часопис о слободном софтверу
Одг.: Бројни или бројевни систем
« Одговор #9 : 19. 10. 2011. у 17.12 »
Šomi ti je odgovorio šta ima u RMS i da se brojevni sistem navodi kao zastareo.

Ako ja posle tog konkretnog odgovora ne smem da kažem šta mislim (a u pitanju je vrednosni sud, a ne stručni), onda nema problema.

Jednom sam tako ćutao, ćutao, i za malo da crknem od gladi… nisam smeo da tražim da jedem. :)

Уопште ти не забрањујем да кажеш шта мислиш. Таман посла. Не желим да тема скрене путем искључивог изражавања свачијих ставова о томе да ли више одговара да се каже "Бројни систем" или пак "Бројевни систем" па сам због тога тако одреаговао. Извини уколико сам претерао. Није ми била намера.

У реду је да се након аргументованог одговора искаже и субјективно мишљење јер свако има права на исто.

Пре отварања ове теме сам био уверен да је исправно једино "Бројни систем". Да сте ме аргументованим одговорима убедили да то уопште није исправно, већ да је исправно само "Бројевни систем", свакако да бих променио мишљење. Међутим, из свих ваших одговора закључујем да је исправно и једно и друго, тако да ћу остати при коришћењу израза "Бројни систем" јер сам тако навикао и лепше ми звучи насупрот изразу "Бројевни систем".

Хвала Вам свима на помоћи.
Ко хоће да учи, свуда нађе школу.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Бројни или бројевни систем
« Одговор #10 : 19. 10. 2011. у 18.46 »
А што пишеш великим словом?

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Бројни или бројевни систем
« Одговор #11 : 19. 10. 2011. у 18.54 »
А што пишеш великим словом?

Džo mi uze reč iz usta. :D

DODATAK: Kad persiraš nekome, onda u jednini možeš, a i ne moraš pisati veliko slovo V, kao izraz poštovanja. U množini, uvek pišeš malim slovom.
« Последња измена: 19. 10. 2011. у 18.58 Luče »

Ван мреже Александар

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 95
    • Српски ми је матерњи језик
    • ЛиБРЕ! часопис о слободном софтверу
Одг.: Бројни или бројевни систем
« Одговор #12 : 19. 10. 2011. у 22.10 »
DODATAK: Kad persiraš nekome, onda u jednini možeš, a i ne moraš pisati veliko slovo V, kao izraz poštovanja. U množini, uvek pišeš malim slovom.

Хвала ти Луче. Нисам ово знао.
Ко хоће да учи, свуда нађе школу.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Бројни или бројевни систем
« Одговор #13 : 20. 10. 2011. у 18.38 »
Рече негде да те слободно исправљамо, Ацо, па бих ти скренуо пажњу на то да се вокатив, као уметнута реченица, увек одваја зарезом: Хвала ти, Луче. ;)
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Александар

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 95
    • Српски ми је матерњи језик
    • ЛиБРЕ! часопис о слободном софтверу
Одг.: Бројни или бројевни систем
« Одговор #14 : 20. 10. 2011. у 18.45 »
Слажем се и даље са тим. Слободно ме исправите уколико негде погрешим. Не љутим се уопште. Напротив, бићу вам веома захвалан на томе.

Хвала ти, Шоми. :)
Ко хоће да учи, свуда нађе школу.

Тагови: