Аутор тема: Poreklo reči na A  (Прочитано 6998 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Poreklo reči na A
« : 30. 10. 2014. у 11.48 »
Dobila  sam pitanje od jedne prijateljice:
Цитат
Imaš li negde na SJA ili od nekog li možeš saznati zvanično objašnjenje ili dokaz da ne postoji reč srpskog porekla na "a". Ja to znam kao priču, ali nikad nisam srela stručno objašnjenje.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Poreklo reči na A
« Одговор #1 : 30. 10. 2014. у 13.56 »
Drugarica je ovo juče spomenula na FB, mada ne u kontekstu nepostojanja, nego prosto da ih je vrlo malo. Pod „srpskim“ pretpostavljam da se misli reči slovenskog porekla a koje nisu skorije pozajmljenice. Ako i azbuka su nam pali na pamet. Takođe i askurđel, mada nisam siguran za njene korene.  [neznam]
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Poreklo reči na A
« Одговор #2 : 30. 10. 2014. у 14.02 »
Бруни, пронађи негде, ја не могу или не умем, један мој стари прилог (не волим реч пост) у коме сам причао о томе да ме није мрзело да из РМС/6  помно прелистам (што би рекли Енглези — scrutinize) свих седамдесет и нешто страна са речима на "а", и да сам нашао мање од десет речи које нису страног порекла. Чак мислим да сам их и навео, нисам сигуран. Имам их негде на цедуљи у речнику, али сам тренутно у Београду. Ако баш некоме буде требало навешћу их кад се вратим кући.
« Последња измена: 30. 10. 2014. у 14.25 Зоран Ђорђевић »

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Poreklo reči na A
« Одговор #3 : 30. 10. 2014. у 14.59 »
Има реч акнути (кад неко стално виче А?, па уследи одговор на то: Акнем ти га), њој нико не може оспорити домаће, чак српско, порекло. :D Ценим пак да је нема у речницима.

П. С. Има у јужњачком (погрдних) речи апља и амза, али и то ми мирише на мађарско и турско порекло.
« Последња измена: 30. 10. 2014. у 15.05 Шоми »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Poreklo reči na A
« Одговор #4 : 30. 10. 2014. у 15.26 »
„Необично слово а-“, стр. 95
http://isj-sanu.rs/Etimoloski%20zbornik%20Print2.pdf

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Poreklo reči na A
« Одговор #5 : 30. 10. 2014. у 17.33 »
Од оних десетак речи које сам пронашао у честој употреби су биле само две-три. А, апропо Џоовог линка, за само једну сам био сигуран да сви знају шта значи.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Poreklo reči na A
« Одговор #6 : 30. 10. 2014. у 23.32 »
Hvala, Joe!
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Оли

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 53
  • Говорим: енглески, француски
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Poreklo reči na A
« Одговор #7 : 31. 10. 2014. у 12.53 »
 :like: Ево ме, напокон!
Прочитах текст који је Џо поставио, али заправо не сазнах које су то речи на А словенског порекла. Сазнах да их има релативно мало, и релативно много оних страног порекла. Већина оних примера касније турског су порекла… Можда нисам пажљиво читала, а можда је то то. Поздрав свима.  [fsmile]

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Poreklo reči na A
« Одговор #8 : 31. 10. 2014. у 13.50 »
Nisam stručnjak za istorijsku slavistiku, daleko od toga, ali izgleda da je ovo rezultat praslovenske fonotaktike i glasovnih promena koje su se desile u međuvremenu.

Na http://www.philology.nsc.ru/departments/ruslang/books/RES_1-2007.pdf može se videti prvi tom (pod A) Ruskog etimološkog rečnika, gde se može doći do sličnog zaključka: gotovo sve reči na A su u ruskom stranog porekla, izuzevši mali skup funkcionalnih reči (a, ali, ama, ako itd.)

Iako je korpus mali, na https://en.wiktionary.org/wiki/Category:Proto-Slavic_terms_derived_from_Proto-Indo-European mogu se videti neki praslovenski koreni, od kojih su oni na a- umereno brojni. Tu se navode a-, ablo, ablъko, adati, agnę, agoda, aje, astrębъ, (j)azъ, gde ćemo lako prepoznati naše jabuka, jadati, jagnje, jaje, jastreb, ja.  Slično, kod Fasmera pod slovom Я ćemo naći još mnogo prepoznatljivih reči zajedničkog slovenskog porekla kao što su jama, jare, jeka itd.

Izgleda da je u nekom trenutku zajedničkog staroslovenskog razvoja došlo do glasovne promene gde je početno *a prešlo u ja, što praktično nije ostavilo nijednu leksičku reč na -a.

Koliko mi se čini, nemamo ni izvornih reči na e-, a i one na i- i o- su nastale prefiksacijom (iz-, od-, o(b)-, oko-). Mislim da je praslovenski u nekom stepenu razvoja imao sve slogove u formi C(C)V.

Ван мреже Оли

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 53
  • Говорим: енглески, француски
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Poreklo reči na A
« Одговор #9 : 31. 10. 2014. у 15.02 »
Хвала, Дујо, и теби. Ипак је сад, после свих одговора, јасније да се не ради само о легенди.  [fsmile]

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Poreklo reči na A
« Одговор #10 : 31. 10. 2014. у 15.06 »
Dobro nam došla, Oli. :D
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Poreklo reči na A
« Одговор #11 : 31. 10. 2014. у 18.04 »
Izgleda da je u nekom trenutku zajedničkog staroslovenskog razvoja došlo do glasovne promene gde je početno *a prešlo u ja, što praktično nije ostavilo nijednu leksičku reč na -a.

Koliko mi se čini, nemamo ni izvornih reči na e-, a i one na i- i o- su nastale prefiksacijom (iz-, od-, o(b)-, oko-). Mislim da je praslovenski u nekom stepenu razvoja imao sve slogove u formi C(C)V.

Заправо, то је наслеђено још из праиндоевропског и ти протетички сугласници (ј-, в-) начелно имају везе са старим ларингалима. Матасовић каже да је у пие. ограничење о непочетном самогласнику „највјеројатније вриједило“, осим у случају заменица, везника, граматичких речи, што објашњава наше а, али, ако (мада је у стсл. јако).

Још један разлог што немамо речи на а- је то што је кратко a прелазило у o, па су до данас, с протетичким ј-, остали само континуанти некадашњег а̄.

Ван мреже Оли

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 53
  • Говорим: енглески, француски
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Poreklo reči na A
« Одговор #12 : 1. 11. 2014. у 11.02 »
  :like:
Hvala, Bruni. Nadam se da ću doprineti (koliko-toliko) razvoju ovog odličnog sajta, kojim se služim i koji pratim od samih početaka. Pored ovolikih stvarnih znalaca, ja mu ovde dođem kao malo dete… no valjda će i od mene biti neke koristi.  [fsmile]

Тагови: