Аутор тема: Skitska legija  (Прочитано 4783 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Tanja

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 33
Skitska legija
« : 15. 05. 2011. у 15.46 »
Da li imena legija treba pisati velikim slovom? Imam problema sa IV Skitskom, lako mi je sa IV Flavijevom :)

Ван мреже Часлав Илић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 286
Одг.: Skitska legija
« Одговор #1 : 16. 05. 2011. у 09.22 »
Ја бих рекао великим. Значење је мало закамуфлирано скраћеним обликом имена. Када би постојала I скитска, II скитска, III скитска, IV скитска… онда би их и требало писати тако, малим словом, јер би име почињало бројем а наредна реч била би описни придев. Међутим, потпуни облик имена био би IV легија — Скитска, тј. Скитска је овде додатно, самостално име IV легије, а не зависни део ширег имена.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Skitska legija
« Одговор #2 : 16. 05. 2011. у 09.43 »
Часлав је у праву. Ради се о имену, па самим тим велико слово. Осим ако испред има број, онда наравно, малим.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Tanja

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 33
Одг.: Skitska legija
« Одговор #3 : 19. 05. 2011. у 01.18 »
Kako pišemo u srpskom jeziku nazive vojnih jedinica - malim ili velikim slovom? Ja nešto ne mogu da se setim da ih pišemo velikim slovom. U tom smislu, zašto bi onda IV Skitsku legiju trebalo pisati velikim? Piše na vikipediji da je legija otprilike isto što i brigada, našla sam da postoji 5. kozarska brigada, onda kozarska treba velikim?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Skitska legija
« Одговор #4 : 19. 05. 2011. у 09.59 »
Ne, nisi razumela. Ako ima broj ispred, onda ne treba veliko slovo, jer je zapravo broj prva reč u imenu. Ako nema broja, onda velikim. Dakle.

Skitska legija

5. skitska legija

Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Tanja

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 33
Одг.: Skitska legija
« Одговор #5 : 19. 05. 2011. у 13.58 »
Razumela :) Hvala!

Ван мреже Часлав Илић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 286
Одг.: Skitska legija
« Одговор #6 : 20. 05. 2011. у 08.37 »
Ја нисам разумео, тј. не прихватам :) Конкретно, мислим да не ваља ни једно од:

5. скитска легија, V скитска легија, 5. скитска, V скитска, 5. Скитска, 5. Скитска легија, V Скитска легија

да ваља било шта од:

5. легија, V легија, Скитска, Скитска легија

и да ми је у сивој зони:

V Скитска

Образложење. 5. козарска бригада (скр. 5. козарска) је потпуно и једно једино име те бригаде. Оно се не може скратити на Козарска (бригада), зато што у начелу постоји и 4. козарска, 6. козарска, итд. Са староримским легијама је другачије: свака је позната по јединственом редном броју (једно име) и некако описно (друго име). Дакле, 5. легија је једно име, а Скитска (легија) је друго име те легије. Не постоји ниједна друга 5. легија, нити иједна друга скитска легија. То значи да не сме да се користи конструкција 5. скитска легија, јер би читалац тада помислио да могу постојати и друге скитске легије (баш по аналогији са 5. козарском бригадом и сл). Облик V Скитска сматрам да је у реду као скраћење од V легија — Скитска, ако стоји у тексту намењеном читаоцима који су упознати са римским контекстом; иначе бих и њега избегао у општијем тексту.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Skitska legija
« Одговор #7 : 20. 05. 2011. у 10.30 »
Em vidiš, ja sam shvatila da ima više skitskih legija, zato sam i rekla 5. skitska. No, ako su 5. i skitska dva imena za jednu te istu legiju, onda tako kako si rekao ti.

5. legija
V legija
Skitska legija
Skitska

Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг.: Skitska legija
« Одговор #8 : 20. 05. 2011. у 16.09 »
Треба овако како је Бруни навела,за правописна правила, али за римске легије увек се мора наводити пуно име и број, јер су се легије под истим бројем појављивале под другим именима, у зависности од хронологије, јер су се понекада налазиле на супротстављеним странама током грађанских ратова, затим нека легија је могла бити уништена или расформирана, па опет формирана и тако даље. Најпрецизније би било IV легија Скитика/Скитска и IV легија Флавија Феликс.
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Тагови: