Аутор тема: Perivoj  (Прочитано 7648 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Perivoj
« : 5. 10. 2013. у 08.15 »
Zdravo svima! Koristi li se u srpskom jeziku riječ perivoj, za koju HJP navodi da je novogrčkog porijekla i izgleda da je uobičajena u hrvatskom jer Google daje čitavih 188 000 rezultata za nju. Budući da je u srpskom puno vjerojatnije preuzeti riječ iz novogrčkog zbog "višeg stupnja balkanizacije" i dominacije pravoslavlja, izgleda da je logičnije usvajanje takve riječi u srpskom, ne u hrvatskom, a i većina je svjetskih jezika prihvatila internacionalizirani anglicizam park. Poznajete li vi riječ perivoj?
Hvala unaprijed!

Модератор: Ажурирана адреса.
« Последња измена: 5. 02. 2016. у 20.49 Rancher »

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Perivoj
« Одговор #1 : 5. 10. 2013. у 10.05 »
Реч се врло ретко користи у српском, нисам сигуран да млађи знају о чему се ради. Ми старији знамо, ако ништа друго сећамо се песме Химзе Половине "Ево, ову румен-ружу…"

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Perivoj
« Одговор #2 : 5. 10. 2013. у 11.22 »
Ja sam mislila da je perivoj — peron! :D

Novogrčki nema uopšte toliki uticaj u srpskom kao starogrčki, tj. bolje (i tačnije) rečeno, vizantijski grčki, drugim rečima, uticaji koji su došli iz grčkog u srpski starijeg su datuma i većinu reči i imena zamenile su druge reći stranog ili latinskog porekla, dok te reči grčkog porekla zbuče arhaično. U hrvatski je ta reč verovatno stigla pre više vekova, sigurno nije skorašnjeg datuma.  Najočigledniji primeri za to je izgovor imena: Pa tako se nekad govorilo Jelini, sad kažemo Heleni, nekad se govorilo Omir, sad kažemo Homer. U P10 daju se takođe i primeri imena planeta koji u internacionalnom jezičkom izrazu imaju korene u rimskoj mitologiji, a u starinskom srpskom imaju korene u grčkoj mitologiji: Ermije ili Jermije (Hermes, tj. planeta Merkur), Afrodita (planeta Venera), Arije (Ares, tj. planeta Mars), Zevs (Jupiter) itd. Ili imena meseci — Hrvati su zadržali imena meseci slovenskog porekla, dok se u srpskom koriste internacionalno prihvaćena imena latinskog porekla. U P10 piše: "Novija srpska kwiževnojezička norma odlučno se okrenula ka međunarodno prihvaćenim uzusima, pa s tim i osloncu na starogrčki izgovor, uz uticaj latinskog posredništva. Jedino je ona leksika koja je tešnje vezana za crkvenu tematiku zadržala znatniji udeo vizantijskog uticaja."
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Perivoj
« Одговор #3 : 5. 10. 2013. у 11.23 »
Реч се врло ретко користи у српском, нисам сигуран да млађи знају о чему се ради. Ми старији знамо, ако ништа друго сећамо се песме Химзе Половине "Ево, ову румен-ружу…"

Ja sam slušao Himza Polovinu, ali u pravu je rade, za reč prvi put čujem.  :blush:
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Perivoj
« Одговор #4 : 5. 10. 2013. у 11.33 »
Ја сам чуо углавном у значењу ’пејзаж’.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Perivoj
« Одговор #5 : 5. 10. 2013. у 11.39 »
Пејзаж можда индиректно, заправо, парк, шеталиште с пуно зеленила, цветна башта

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Perivoj
« Одговор #6 : 5. 10. 2013. у 16.48 »
Да, ја сам за перивој први пут чуо управо на хрватском ТВ каналу ХРТ 2, пре неколико месеци у једној емисији.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Perivoj
« Одговор #7 : 5. 10. 2013. у 17.01 »
Чуо сам поодавно за перивој, али сам вазда мислио да је то стаза која иде кроз парк.
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже woland

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 114
Одг.: Perivoj
« Одговор #8 : 6. 10. 2013. у 10.51 »
Ima kod Tina Ujevića:

Zelenu granu s tugom žuta voća
U kakvom starom spljetskom perivoju
Sanjarim s mirom dok se duša noća
I vlaga snova hvata dušu moju

Тагови: