Аутор тема: Bušeća garnitura  (Прочитано 3231 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Bušeća garnitura
« : 27. 06. 2012. у 08.28 »
Цитат
Да ли је правилно БУШАЋА ГАРНИТУРА (ШИПКА)…
 или БУШЕЋА ГАРНИТУРА (ШИПКА) или ГАРНИТУРА (ШИПКА) ЗА БУШЕЊЕ?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Bušeća garnitura
« Одговор #1 : 27. 06. 2012. у 08.45 »
Ја бих одабрао прво или треће: суфикс -аћи је регуларан у оваквим речима — рибаћа четка, шиваћа машина…, па тако и бушаћа гарнитура, мада, истина, не звучи баш лепо на прву лопту. Зато увек остаје гарнитура за бушење, мада је то дуже.

Треба видети и шта је од тога уобичајеније.

(Бушећа г. није, јер би то могло бити само ’гранитура која буши’, што није случај.)

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Bušeća garnitura
« Одговор #2 : 27. 06. 2012. у 08.54 »
Svi smo krenuli da obrađujemo mejl u isto vreme… Evo sad me i Džo preteče.

Pitanje je zapravo kompleksnije nego što izgleda na prvi pogled.

Glagolski pridev radni prilog sadašnji se gradi dodavanjem nastavka -ći na treće lice množine prezenta. Dakle, pravilan oblik bi glasio (oni) buše:bušeći.

Međutim, u ovom slučaju nije u pitanju glagolski pridev radni prilog sadašnji, nego regularan pridev koji se gradi nastavkom -aći na osnovu: pletaća igla, spavaća soba (ne *pletuća, *spavajuća). Dakle, oblik bušaća, iako čudno zvuči, bio bi regularno sagrađen.

Međutim, tu dolazimo do značenja celog izraza. Da li je bušaća šipka —  šipka kojom se buši, ili je to pak šipka koju treba probušiti? To nije jasno iz konteksta. Ako je ono prvo (tj. u pitanju je deo pribora uz bušilicu), onda je sve u redu i bušaća šipka je prihvatljivo. Ako je ono drugo, taj izraz se ne bi mogao upotrebiti, jer tako građeni pridevi imaju "aktivno" značenje, tj. primenjuju se na sredstvo a ne na predmet radnje (mada je izraz spavaća soba otvoren za interpretaciju).
« Последња измена: 27. 06. 2012. у 12.34 Duja »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Bušeća garnitura
« Одговор #3 : 27. 06. 2012. у 09.49 »
Дуја и ја дадосмо скоро истоветне одговоре.

Само бих додао: бушећи није радни глаголски придев, већ гл. прилог садашњи, са активним значењем, који се попридевљује. Клајн не тумачи тако, него као суфикс -ћӣ додат на глаголску основу.

Значење суфикса -аћӣ мислим да је наменско: спаваћа соба ’соба која служи за спавање’, плетаћа игла ’… служи за плетење’, рибаћка чета ’… служи за рибање’, шиваћа машина ’… служи за шивење’ (односно, све може да се парафразира и преко глагола ’… која служи да се у њој / на њој / њоме …’).

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Bušeća garnitura
« Одговор #4 : 27. 06. 2012. у 12.36 »
Ups, ispravih se. Video sam da ima funkciju prideva, pa sam ga mehanički pogrešno svrstao.

Тагови: mejl