Аутор тема: Namerne greške  (Прочитано 32720 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
Namerne greške
« : 22. 01. 2011. у 15.09 »
Izdvojeno odavde.

Tjah, bolje ispasti glup nego iz autobusa…

Ne znam. Jasno mi je ali nije, ako sfatate sta ocu da kazem.  :-/

Схватамо :)
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 15.01 Бруни »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Namerne greške
« Одговор #1 : 22. 01. 2011. у 15.25 »
Схватамо :)
Mislim da se Marina malo šalila… Ne verujem da ne zna da se kaže sHVatiti…  [namig]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
RE: Namerne greške
« Одговор #2 : 23. 01. 2011. у 01.40 »
Могуће да се и шалила :) али мислим да ово није мјесто за такве шале. Ипак људи дођу овдје да виде шта је правилно а шта не. Нисам против шале, напротив, али мислим да овакве шале не доприносе оваквом форуму. А, сложићеш се, има доста људи који говоре сфатити, хвали итд. Ето, мени није пало на памет да се неко у потфоруму Правопис намјерно шали. Сутра ћу због нечије интерне форе можда покупити неки неправилан израз и ко зна шта ми може то донијети. :)

Ништа лоше, добронамјерна критика.

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
RE: Namerne greške
« Одговор #3 : 23. 01. 2011. у 02.12 »
Namerne greške kLJucati velikim slovom i nema problema. [osmeh2]

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
RE: Namerne greške
« Одговор #4 : 23. 01. 2011. у 02.34 »
Ето, мени није пало на памет да се неко у потфоруму Правопис намјерно шали. Сутра ћу због нечије интерне форе можда покупити неки неправилан израз и ко зна шта ми може то донијети. :)

Moje poruke onda ne čitaj! [osmeh2] Ja se uvijek barem malo namjerno zevzečim; mnogo mi monotono kad je sve po JUS-u. [namig]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
RE: Namerne greške
« Одговор #5 : 23. 01. 2011. у 12.29 »
Ma, ne mislim ja da Brunu/Bruni  ??? zaista smeta šala. On je u principu u pravu i to što je rekao stoji. Mi koji se manje-više (gospode, ni ovo ne znam da li sam pravilno napisala. Skroz ste me upropastili i napravili nesigurnom. Da se ne družim sa vama bila bih sigurna i ponosna na svoje znanje i bolelo bi me uvo  >:() poznajemo, znamo kada se neko od nas šali. Mi to, nekako, uvek i izvedemo da se zna da je šala. Uglavnom je to trik sa velikim slovom, kao što je Dan napomenuo (to je Sonjin specijalitet ;)).

I sami znate da jedni druge ispravljamo i da to tako funkcioniše. I ja sam pretpostavila da se Marina šalila, ali mi nekako žao da Bruno ispadne "glup u društvu", jer nije ukapirao da je u pitanju šala. Pa otkud mi znamo da je šala? Ako ne zna da se piše poTforum, možda ne zna ni da se piše ’oću! Što bih ja, ili bilo ko drugi, razmišljala o tome da li se ona šali ili ne? Ne znam, možda sam prestroga, ali i ja mislilm da na ovom mestu moramo voditi računa o tim stvarima.

Đorđe, bez veze sebe stavljaš u isti koš kad i sam znaš da su tvoja pisanja uvek sa stilom i da sve stoji na svom mestu. Ti si odavno izgradio autoritet, pa ti je i dozvoljeno da se poigravaš rečima. Uostalom, tebi retko kad da se omakne i slovna greška, a kamoli (evo i ovde sam nesigurna da li je sastavljeno ili ne) da napišeš nešto pravopisno neprihvatljivo. Usput, hvala ti na čestitki za dvestotu poruku! (BRUNI, opet si se igrala smajlićima! Vraćaj mi mog omiljenog kezavog miga!)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Namerne greške
« Одговор #6 : 23. 01. 2011. у 13.24 »
Цитат
Pa otkud mi znamo da je šala?

Па знам, јер је Марина довољно овде и довољно тога је написала да знам да зна тако нешто елементарно. Но то стварно није битно (е вала, о чега све ми направимо расправу, па то ти је! [ccc])

Цитат
(BRUNI, opet si se igrala smajlićima! Vraćaj mi mog omiljenog kezavog miga!)
Ту је он, само што није више у првим редовима. Потражи га у искачућем прозорчету  [mig]. Рекох, боље да турим овог у прве редове… [ccc]
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 13.26 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
RE: Namerne greške
« Одговор #7 : 23. 01. 2011. у 14.36 »
Namerne greške kLJucati velikim slovom i nema problema. [osmeh2]

Може и тако. Само да неко извана опет не помисли да са тим великим словом назначавамо правилност. :)

Ma, ne mislim ja da Brunu/Bruni  ??? zaista smeta šala.

Što bih ja, ili bilo ko drugi, razmišljala o tome da li se ona šali ili ne? Ne znam, možda sam prestroga, ali i ja mislilm da na ovom mestu moramo voditi računa o tim stvarima.

Драго ми је да ме неко разумије. :) Није то престрого, напротив, на шта би личило када би сви правили намјерне грешке тамо гдје би било пожељно писати што правилније. Не само на оваквим форумима, замислите новине, телевизију. Оно, новинар у сутрашњем издању издаје посебан текст да се у претходном броју намјерно зезао са неким ријечима јер претпоставља да то сви знају. Отишао сам мало предалеко, али чисто да схватите моју поенту.

Јер, овдје се расправља о свему што се пише код нас, критикујете доста ствари и свима њима проналазите неке грешке а овамо их сами правите, још и намјерно. :) Немојте ме схватати превише озбиљно, али размислите о томе.

Па знам, јер је Марина довољно овде и довољно тога је написала да знам да зна тако нешто елементарно. Но то стварно није битно (е вала, о чега све ми направимо расправу, па то ти је! [ccc])


Гледај Бруни, то зна ужи круг људи. Како неко извана да зна? :) Како ја на први поглед да закључим да је она довољно овдје и да је довољно тога написала ако нпр. нисам ни регистрован, или ако нпр. бацим поглед на профил и видим 15 порука написаних. Извињавам се Марини што је спомињем, сасвим случајно се нашла ту, немам против ње ништа.

А што се тиче расправе, кажем опет, све у сврху добронамјерне критике.



Једно питање свима вама:
- Чему потреба за постављањем намјерних грешака?

Ето, баш ме занимају ваши одговори. С којим циљем то радите? Зашто онда замјерате људима који можда намјерно (ви то не знате) пишу незнам, би умјесто бих, итд. :) Како очекујете од таквих људи да почну писати правилно, када се и они могу користити сличним аргументима. :) Ето теме за размишљање, нек пише онај коме се да писати. Можете издвојити и у нову тему ако има потребе. :)

Поздрав  [pivo]

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
RE: Namerne greške
« Одговор #8 : 23. 01. 2011. у 14.54 »
- Чему потреба за постављањем намјерних грешака?

Kako čemu potreba? Pa ljudi smo, nismo roboti, normalno da nećemo uvek biti kô na pokretnoj traci, sve jedno te isto… [osmeh] Mislim da je to i te kako prirodna ljudska potreba.

Mentalno se zdravlje čoveka, uostalom, vidi i po njegovu jeziku — tima namjernim „greškama“ samo potvrđujemo to kako smo mentalno zdravi, i pospešujemo to zdravlje. :P Tko u svakoj prilici, uvek, govori sve apsolutno pravilno kao robot, sve po ćitapu i standardu, — pa taj sigurno nije zdrav i vrlo verovatno pati od nekakve vrste krize identiteta. [namig]

Postoje, dakle, prilike u kojima treba govoriti i pisati po standardu, naravno, — ali postoje i prilike u kojima je to krajnje neobično i sasvim bespotrebno. Zašto uopšte očekivati od ljudi da uvek govore i pišu „pravilno“, da uvek govore „ja bih“ umesto „ja bi“ i sl.? Čemu ta jezička diktatura i totalitarizam? Eto tebi pitanja za razmišljanje. [namig]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Namerne greške
« Одговор #9 : 23. 01. 2011. у 14.54 »
Цитат
Гледај Бруни, то зна ужи круг људи. Како неко извана да зна? smiley Како ја на први поглед да закључим да је она довољно овдје и да је довољно тога написала ако нпр. нисам ни регистрован, или ако нпр. бацим поглед на профил и видим 15 порука написаних. Извињавам се Марини што је спомињем, сасвим случајно се нашла ту, немам против ње ништа.
Ali, ovaj forum je slobodan za sve ljude, nije mesto samo za one koji pravilno govore i pišu. Čitati ovaj forum ne znači obavezno da sve što je napisano na njemu jeste tačno. Mi (administratori) ne želimo i ne možemo garantovati da je svako pisanije, ama baš svakog člana na ovom forumu, pravopisno, gramatički i stilski ispravno. To je nemoguće. Tako da onaj ko dođe ovde u prolazu ne treba da uzima zdravo za gotovo sve što vidi ovde. Naravno, kad se odogovara na pitanja, kad se diskutuje, onda se ujedno obično ponude i reference, tako da tu nema onda dvoumice.

Цитат
- Чему потреба за постављањем намјерних грешака?
Šale radi, a i jezik je ono što volimo, pa se igramo s njime. Zanimljivije je, simpatičnije i neobaveznije. Takve "greške" uglavnom koristimo kad smo u nekom neobaveznom razgovoru, a ako se radi o ozbiljnoj diskusiji, namerna greška može biti deo stila određene osobe, može doprineti izražajnosti, a može poslužiti i kao metafora. Npr. ja kad kažem "srBski rodoljuBci", svima je jasno na koju klasu ljudi mislim. Ne moram objašnjavati ida se radi o nazadnim, reakcionarnim, obično šovinistički raspoloženim ljudima koji rodoljublje shvataju na sasvim pogrešan način. Ima milion razloga zašto se prave namerne greške, i svako verovatno ima neki svoj poseban, i administracija nema nameru to da  brani sve dok je naravno, povremeno i u meri. Naravno, ne bi imalo smisla ni to da je baš svaka poruka svakog člana puna namernih greški, onda bi samo pravljenje istih izgubilo svaki smisao, ali pošto to niije slučaj, neka naroda, neka priča kako želi. :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
Одг.: Namerne greške
« Одговор #10 : 23. 01. 2011. у 16.00 »
Čemu ta jezička diktatura i totalitarizam? Eto tebi pitanja za razmišljanje. [namig]

Чему онда уопште правопис? Или овакав један форум? Има ли смисла онда расправљати шта је правилно а шта неправилно када је свеједно како ће људи говорити, писати. :) Када је чак и пожељно причати неправилно. :)


Ali, ovaj forum je slobodan za sve ljude, nije mesto samo za one koji pravilno govore i pišu. Čitati ovaj forum ne znači obavezno da sve što je napisano na njemu jeste tačno…

Tako da onaj ko dođe ovde u prolazu ne treba da uzima zdravo za gotovo sve što vidi ovde.

По мени је ово форум едукативног карактера, барем га ја доживљавам тако. Ја нећу на неком форуму који се бави нпр. електроником да гањам људе због правописних грешака и да учим неке ријечи из њихових порука, али на овом форуму хоћу (или сам бар хтио). Не кажем да ви као администратори можете то гарантовати, али би било пожељно да се тежи томе. Чисто ради озбиљности.  [osmeh2]

neka naroda, neka priča kako želi. :)

Као што рекох горе, чему онда један овакав форум, нека народ прича како жели. :)


Не знам зашто је неким људима "теже" причати и писати правилно па себи праве олакшице ако већ знају да је то неправилно (друга је ствар ако не знају).

Замислите математичара који ради на том принципу. Кад треба онда ће два и два бити четири а када не треба онда је свеједно, било то три, четири или пет. :)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #11 : 23. 01. 2011. у 16.10 »
Ali, Bruno, pa svi ovde uglavnom (dakle, 90%) pišu kako treba, što verovatno nećeš naći ni na jednom drugom forumu (osim na ODF, ali to mu dođe na isto). Kao što rekoh, namerne greške često služe kao metafore, kao izraz raspoloženja i sl. zašto bismo to zabranjivali? Zašto bismo ubijali kreativnost ljudi koji posećuju ovo mesto? Kad je u pitanju ozbiljna diskusija, tu svako ozbiljno nastupa, i to je sasvim dovoljno. Nema potrebe iizigravati strogoću tamo gde ona zaista nije potrebna.

A svrha ovog i njemu sličnih foruma, čak i ako njeni članovi ponekad naprave namerne greške, vrlo je jasna: malo li smo nedoumica rešili, na malo li smo pitanja odgovorili, malo li je diskusija koje imaju isključivo kao temu jezičku problematiku? I ne samo u prošlosti, nego uvek: kad god neko ima neku nedoumicu, ovaj forum je sposoban da je reši. Zar to nije dovoljna svrha jednog jezičkog foruma?


Цитат
Замислите математичара који ради на том принципу. Кад треба онда ће два и два бити четири а када не треба онда је свеједно, било то три, четири или пет.
Što da ne? Ako se čovek šali, ako time izražava svoju individualnost, ako time pravi neku metaforu, što da ne?

Цитат
Не кажем да ви као администратори можете то гарантовати, али би било пожељно да се тежи томе. Чисто ради озбиљности.
Postoji u pravilniku foruma preporuka o tome (A3). Mislim da su članovi ovog foruma do sad tu preporuku sasvim korektno sledili i čvrsto verujem da će tako biti i u buduće.
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 16.17 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
Одг.: Namerne greške
« Одговор #12 : 23. 01. 2011. у 17.54 »
Ок.  [osmeh2]

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #13 : 23. 01. 2011. у 18.14 »
Чему онда уопште правопис? Или овакав један форум? Има ли смисла онда расправљати шта је правилно а шта неправилно када је свеједно како ће људи говорити, писати. :) Када је чак и пожељно причати неправилно. :)

Mislim da imamo Zoranovu temu koja se zove, upravo, "Čemu služi pravopis?". [osmeh] Napisah u prošloj poruci: naravno da postoje situacije u kojima treba govoriti i pisati „pravilno“. Ali to su određene situacije, i za potrebe toga služi i ovaj forum. Dođeš, pitaš ili pročitaš, naučiš, pa kad ti zatreba — ti znaš.

Nije svejedno kako će ljudi govoriti i pisati onda kada od toga dosta zavisi, onda kada govore ili pišu sa neke govornice, predikaonice, sa nekog visokog mesta ili sa neke službene pozicije. Naravno. Ali terorisati običan razgovorni jezik za potrebe neke nametnute, a u takvim prilikama nepotrebne, „pravilnosti“, jeste ravno totalitarizmu i naravno da je nepoželjno.

Koga briga kako ću ja razgovarati sa svojim prijateljima ili rođacima, na ulici, na pijaci, u kafani ili u javnom prevozu? Koga briga kako ću voditi lične beleške ili pisati privatne mejlove? Ili razgovarati telefonom? Ali važno je kako ću razgovarati sa saradnicima, kolegama, šefovima ili podređenima, na poslu, u školi, ako pišem za novine ili radim za televiziju. Važno je kako ću voditi službenu ili zvaničnu prepisku. To jeste važno, ne samo u pogledu „pravilnosti“ već i u štočemu drugome.

Ali mi ovde nismo službena lica (osim moderatora :P), niti je standardni i propisani jezik bilo kakav zakon, bilo kakvo prirodno pravilo poput matematičkih relacija, pa da je neosporiv i nepogrešiv.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Namerne greške
« Одговор #14 : 23. 01. 2011. у 18.19 »
Trebalo bi linkovati nešto o registrima.

Тагови: