Аутор тема: Природни и граматички род (код им. на -а)  (Прочитано 28747 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Ја сам оним питањима показао колики сам лаик, али ми је драго да се ипак развила интересантна дискусија на ту тему. Чуо сам већ неколико пута, нарочито Ђорђа, да се помиње природни и граматички род, али сам то лоше схватао као биолошки пол и граматички род, што јесте у вези са оним о чему се говори, али није исто. Одатле и оно моје инсистирање да је, на пример, „Радета“ мушког граматичког рода. Овим сам и нешто ново научио, можда би у Недоумицама могло да се нађе и појашњење ове разлике.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Овим сам и нешто ново научио, можда би у Недоумицама могло да се нађе и појашњење ове разлике.
Videćemo da sastavimo nešto, a možda bi mogao to i sam Đole da uradi…  [fsmile]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Не у Недоумице, то треба да иде директно у Граматику, у синтаксу (конгруенција).

Мада се у неколико речи већ помиње у морфологији: http://www.srpskijezickiatelje.com/gramatika:imenice#toc6.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
А можда је ипак боље направити страницу у Недоумицама, и онда оданде упутити на граматички део… [cesh]

(Јое, за сада само чланови сајта СЈА могу видети Граматику…)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Hajde napisat ću zanimljivost, to je najjednostavnije. Mislim da ovo ne ide u pravopisne nedoumice, ide baš u gramatiku odnosno teorijsku lingvistiku.

(Bruni, što mi naljuti Bola, s kim ja sad da pričam? :P Nije valjda stvarno otišao, jelda? :()
« Последња измена: 19. 11. 2010. у 16.06 Đorđe »
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Hajde napisat ću zanimljivost, to je najjednostavnije. Mislim da ovo ne ide u pravopisne nedoumice, ide baš u gramatiku odnosno teorijsku lingvistiku.

Окет. Хвала, Ђоле. Штета би било да се ово загуби у дискусијама на форуму…  [fsmile]
(их што ми се свиђа овај смајлић, баш личи на мене :D)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Не у Недоумице. Недоумице су типа „Да ли се каже овако или онако?“. Ако мора негде, онда у Занимљивости.
« Последња измена: 19. 11. 2010. у 16.10 J o e »

Тагови: