Аутор тема: Транскрипција имена рачунарских програма  (Прочитано 12057 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Шта је, од давних дискусија на Вокабулару, остало као закључак: када се имена програма транскрибују? И када је велико слово?

Можда бисмо могли да дамо списак најчешћих програма који се користе и њихове транскрипције.

Мене мучи Notepad. Како ће бити, Ноутпад/ноутпад?

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Tu je donekle upitno koja je imena poželjno transkribovati i u kojim kontekstima. Evo baš sam juče instalirao zvaničnu ćiriličnu lokalizaciju za Office 2010, čisto da vidim na šta to liči, i u njoj se ne transkribuje ni Microsoft ni nazivi pojedinih proizvoda (Word, Excel, Outlook, itd.). Ako transkribujemo, nije sasvim jasno kada pisati malo slovo: mada sam u KŠ našao primjere vord, vindous, juniks, Pravopis dodaje da se imena serijskih proizvoda mogu pisati i velikim slovom ako se misli na patent ili djelo. Uglavnom tako razmišljam o softveru, a samo rijetko o serijskom proizvodu. Mislim da nismo ništa zaključili, osim što za sada imamo te konkretne primjere iz KŠ kao obrazac, iako ništa nije pouzdano dok ne izađe novi Pravopis sa eventualnom obradom softverskih naziva.

Ван мреже Miloš Stanić

  • Администратор
  • Старији члан
  • *****
  • Поруке: 164
  • Говорим: енглески, македонски
  • Родно место: Крагујевац
    • Српски ми је матерњи језик
Нисам пратио ту дискусију на Вокабулару, или се бар не сећам. Али сва та имена су заштићена патентима, тако да транскрипција нема смисла. Чак, патентна права у већини земаља захтевају да имена програма буду наведена у оригиналу, плус да има оно (R), а у фусноти да буде објашњење чији су то trademarkovi.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Mislim da je greška to u K-Š za vindous, treba vindouz, i to je čini mi se i sam Klajn negde rekao da je greška.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Нисам пратио ту дискусију на Вокабулару, или се бар не сећам. Али сва та имена су заштићена патентима, тако да транскрипција нема смисла. Чак, патентна права у већини земаља захтевају да имена програма буду наведена у оригиналу, плус да има оно (R), а у фусноти да буде објашњење чији су то trademarkovi.
Хм, мени брат показа слику из Москве на којој се лепо види огромна светлећа реклама Кока-коле исписана ћирилицом. И раније сам чула тај аргумент за нетранскрибовање програма, али мислим да то не држи воду кад је лингвистика у питању, тим пре што већ постоје одомаћене транскрипције неких одавно познатих производа (типа виндоуз, нпр.) Мени је пре недоумица треба ли писати малим или великим, из разлога што нпр. у К-Ш стоји малим виндоуз, а у писму које ми је Клајн написао (и које баш говори између осталог, и о овом проблему) стоји велико В.

Кад га већ споменух, потражићу тај имејл и објавићу текст овде.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Nije uvijek ni na ruskom. Uporedi:

Bez transkripcije:

http://www.coca-cola.ru

Sa transkripcijom:

http://www.mcdonalds.ru

A evo Microsoftove stranice sa koje se može skinuti ćirilična lokalizacija za Office 2010:

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=cfec65b7-131c-440f-953f-43731fdabb8b&displaylang=srb

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Ja ipak mislim da to nema mnogo veze sa pravopisom, nego sa biznisom. Ako gledamo sa čisto lingvističke strane, zašto ne bismo transkribovali? Šta to znači, da onda ni Tojotu ili Kavasaki ne treba da transkribujemo, nego da pišemo izvorno, na japanskom, samo zato što se radi o trejdmarku? I don’t think so…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Neko će morati sastaviti rječnik najpoznatijih imena ove vrste da bismo znali koja su od njih dovoljno prilagođena za transkripciju a koja nisu (Klajn ti je onomad opisao neka mjerila) i u kakvim tekstovima ostavljati ime u originalu a u kakvim ne.

Ван мреже Miloš Stanić

  • Администратор
  • Старији члан
  • *****
  • Поруке: 164
  • Говорим: енглески, македонски
  • Родно место: Крагујевац
    • Српски ми је матерњи језик
Транскрибовани називи Кока Коле и Мекдоналдса су такође заштићени од стране респективних власника. Ако, дакле, власник заштићеног назива одлучи да га транскрибује и заштити - онда се може користити.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
« Последња измена: 24. 01. 2013. у 15.28 Rancher »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Zar nema Šipka poneki primjer?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Мислиш, у речнику Клајна и Шипке? Па има виндоуз, додуше пише виндоус, али то је грешка. И да, стоји баш тако, малим словом, а видиш да у писму Клајн пише великим. Ја нешто мислим, управо сад се на њики води жучна расправа о великом и малом слову у именима авиона, и није први пут да се саговорници до крви посвађају, а самим онима који одређују правила, то заправо и није толико битно. Ајд мало мало, ајд мало велико слово…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Ne, mislim na ovogodišnji Pravopisni rečnik srpskog jezika.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Мене мучи Notepad. Како ће бити, Ноутпад/ноутпад?
Бележница. :D Тако је у званичном Мајкрософтовом преводу.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Ali to je samo Microsoftov propis, kao i onaj da se ništa ne transkribuje. Ne mora odražavati realno stanje u jeziku.

Тагови: