Аутор тема: Königgrätz  (Прочитано 14830 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Nedda

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 141
    • Српски ми је матерњи језик
Königgrätz
« : 28. 07. 2017. у 16.03 »
Šta je pravilno: Keniggrec ili Kenigrec?

mali off: da li je u redu pisti Češka Republika, ili je srećnije rešenje Republika Češka?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Königgrätz
« Одговор #1 : 31. 07. 2017. у 13.11 »
Ne piše eksplicitno za ⟨gg⟩, ali smo ovde zaključili da se ⟨chh⟩ redukuje u ⟨h⟩, pa bi onda po analogiji bio Kenigrec.

Što se tiče Češke… ta se država kod nas, osim u veoma formalnim kontekstima, zove prosto Češka, ne Češka Republika niti Republika Češka. Čak i sami anglofoni priznaju da je konstrukcija Czech Republic rogobatna i da drugi jezici imaju jednu reč za tu državu, i sad se iz engleskog širi dalje umesto da se potiskuje.  >:(

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Königgrätz
« Одговор #2 : 31. 07. 2017. у 22.34 »
Форсирају нови назив Czechia, али сумњам да ће заживети. Czech Republic, иако рогобатно, ушло је у уво. Код нас само Чешка, слажем се.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Königgrätz
« Одговор #3 : 4. 08. 2017. у 13.38 »
У немачком изговору Königgrätz се не чују два г, па би тако требало да буде и у српској транскрипцији.

Највећи број држава света у званичном називу има оно: република, народна република, исламска република, краљевина, кнежевина, савез, па чак и држава (Држава Либија). Пун назив се употребљава у службеним, званичним актима, а у медијима се скраћује, што је и логично, јер би иначе политички текстови врвели од "република", "народних републила", демократских република", исламских република" исл. Нема разлога да са Чешком буде друкчије.
« Последња измена: 4. 08. 2017. у 13.43 abzec001 »

Тагови: grad