Најновије поруке

Странице: 1 [2] 3 ... 10
11
Прозодија / Vltava i Plzen
« Последња порука Esquivalience 21. 01. 2018. у 10.43 »
Kako se akcentuju Vltava i Plzen? Posle višestrukog editovanja ove poruke i dubokog preispitivanja, zaključio sam da je meni Vl̀tava i Pl̏zēn (Və̀ltava i Pə̏lzēn).

(Tražio sam već u Matičinim rečnicima, u rečniku SANU, u Klajnovom i Šipkinom, u Šipkinom pravopisnom, na HJP-u, u Klaićevom rečniku stranih reči i u onom dvotomnom rečniku što su pisali Iveković i Broz. Nema.)
12
Језик је огледало душе / Одг.: Норвежани
« Последња порука abzec001 21. 01. 2018. у 10.38 »
У праву си.
13
Језик је огледало душе / Одг.: Норвежани
« Последња порука Father Jape 20. 01. 2018. у 19.40 »
Što ne bi bilo? Tako kako je napisano čitam kao:
Trista šezdeset dvoje Norvežanâ.

Tek da su svi muškarci trebalo bi trista šezdeset dva Norvežanina.
14
Језик је огледало душе / Норвежани
« Последња порука abzec001 20. 01. 2018. у 14.53 »
Негде прочитах: „Зелену карту“ за САД 2016. добило је 1,8 милиона људи, од чега тек 362 Норвежана. Да ли је то исправно срочено?
15
Семантика и етимологија / Одг.: Kruh, vrhnje, hlače
« Последња порука abzec001 20. 01. 2018. у 01.06 »
Тако се говори у Бањалуци и у околини, али волио бих да знам докле на југу и истоку иде та граница. Тамо су нпр. панталоне скоро непозната ријеч. Не баш буквално, али се слабо користи.

На шта се односи тамо? На Бањалуку или југ и исток?
16
Правопис / Одг.: Кроатизми или, пак, не?!
« Последња порука abzec001 20. 01. 2018. у 00.56 »
Samo me zanima da li je to i tada smatrano kroatizmom.

Ако кажем да се нека реч не чује (не користи) у Србији онда то значи управо то, а не да је та реч кроатизам. Ниси једини који то поистовећује. Шантић је из краја у коме се пук користи, па га има и у његовим песмама .
17
Синтакса / Одг.: Nominativ + imperativ?
« Последња порука Марина 19. 01. 2018. у 19.18 »
Зашто ми онда имамо вокатив у падежном систему? Од целе две функције које има, дозивање и скретање пажње, и то му одузимамо. Не кажем да конструкција номинатив + императив није логична, али заменицу у примеру Ти ћути уопште не могу да доживим као да је у номинативу.
Осим ако се главни јунак приче не зове Ти:-/

18
Језик је огледало душе / Из + разлог
« Последња порука Марина 19. 01. 2018. у 19.05 »
Пара ми уши оваква конструкција која је (мени се чини, не знам да ли сам у праву) све заступљенија: Улица је затворена из разлога асфалтирања, Из разлога недостатка свеобухватне литературе

Сад појма немам ни како је правилно употребити из разлога у реченици, а све ме стра’  да се не испостави да је овакав спој још и правилан.
19
Правопис / Одг.: Кроатизми или, пак, не?!
« Последња порука delboj 18. 01. 2018. у 13.58 »
Samo me zanima da li je to i tada smatrano kroatizmom.
20
Pa možda tako zvuči, ali nisam siguran da je iko igdje to svrstao u singalaria tantum. Evo gledao sam i u rječniku, ne navodi se. Šta znam, nije mi protiv pravila da množina bude kukurijeci.
Странице: 1 [2] 3 ... 10