Аутор тема: Gospođica  (Прочитано 19183 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Gospođica
« Одговор #30 : 4. 06. 2012. у 09.08 »
Ja mislim da sam negde rekla da smo sve gospođe.  Gospođice bi mogle biti smo veoma mlade devojke, gotovo devojčice.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Gospođica
« Одговор #31 : 4. 06. 2012. у 13.13 »
Uvredljivo ili ne, meni to nikad neće prestati da zavisi od starosti osobe kojoj se obraćam. Mladoj konobarici ili šalterskoj službenici, od oko 22-23-24 godine, da kažem "gospođo"? Meni to apsolutno nije na jeziku. Istoj toj konobarici ili šalterskoj službenici od 40 i više godina da kažem "gospođice"? Ni to mi nije na jeziku.

E, sad će feministkinje da se nađu totalno uvređene: "Kako ti to diskriminišeš nas žene po starosti? Kao, mlađe su jedno, starije su drugo?" I tako…

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Gospođica
« Одговор #32 : 4. 06. 2012. у 13.20 »
Uvredljivo ili ne, meni to nikad neće prestati da zavisi od starosti osobe kojoj se obraćam. Mladoj konobarici ili šalterskoj službenici, od oko 22-23-24 godine, da kažem "gospođo"? Meni to apsolutno nije na jeziku. Istoj toj konobarici ili šalterskoj službenici od 40 i više godina da kažem "gospođice"? Ni to mi nije na jeziku.

E, sad će feministkinje da se nađu totalno uvređene: "Kako ti to diskriminišeš nas žene po starosti? Kao, mlađe su jedno, starije su drugo?" I tako…
A kako razlikuješ mlađeg i starijeg muškarca? Gospodinčić se odavno ne koristi… Koliko god to nama izgledalo bez veze, mislim da treba voditi računa o politički korektnom rečniku, pogotovu kad se radi o zvaničnim spisima, situacijama, događajima…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Gospođica
« Одговор #33 : 4. 06. 2012. у 13.32 »
Uvredljivo ili ne, meni to nikad neće prestati da zavisi od starosti osobe kojoj se obraćam. Mladoj konobarici ili šalterskoj službenici, od oko 22-23-24 godine, da kažem "gospođo"? Meni to apsolutno nije na jeziku. Istoj toj konobarici ili šalterskoj službenici od 40 i više godina da kažem "gospođice"? Ni to mi nije na jeziku.

E, sad će feministkinje da se nađu totalno uvređene: "Kako ti to diskriminišeš nas žene po starosti? Kao, mlađe su jedno, starije su drugo?" I tako…
A kako razlikuješ mlađeg i starijeg muškarca? Gospodinčić se odavno ne koristi… Koliko god to nama izgledalo bez veze, mislim da treba voditi računa o politički korektnom rečniku, pogotovu kad se radi o zvaničnim spisima, situacijama, događajima…

Ne znam kako se obraćanje konobaricama i službenicama svodi na zvanične spise, situacije, događaje. Kad pišem zvanična pisma, stavljam "Poštovani" i rešavam svaki problem.

Tu bismo sad mogli da raspredamo nadugačko. Da li je uvreda sadržana u samoj reči ili u načinu na koji je reč iskazana? Što se političke korektnosti tiče, ne vidim da smo pohitali da izbacimo reč "crnac" iz srpskog jezika - a čak se ni Opra u svojim megauticajnim i hipergledanim emisijama nije ustručavala da kaže "black people", iako je u NJENOJ sredini politički korektno SAMO "African American". (Možda je argument "crnkinja sme za sebe da kaže da je crnkinja, ali belac ne sme tako da je oslovi"?)

Da li su srpske feministkinje ponudile detaljno razrađen sistem oslovljavanja? Možda mi je to promaklo.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Gospođica
« Одговор #34 : 4. 06. 2012. у 14.09 »
Ne znam za srpske feministikinje, ali zaštitnik građana jeste. Pogledaj u ovoj temi ranije, čini mi se da je neko dao link. Ne bi me čudilo da smo se i nekoliko puta već posvadili… :P

Nisam videla da si pominjao kelnerice i šalterske službenice. Ja sam više mislila na zvaničnije situacije, kad se pišu neka zvanična pisma, javni nastupi, itd. S moje tačke gledišta, sama reč po sebi nije uvredljiva, ona ima svoje tačno značenje, koje nije uvredljivo. Ali, insistiranje na razlikovanju te dve titule kao polazne tačke za neku ozbiljniju diskriminaciju na osnovu toga da li je žena udata ili nije, jeste uvredljivo, počev od dobijanja posla (gde se koliko vidim stalno traži bračno stanje broj dece ako ima i sl, što ovde ni u ludilu se ne traži), pa do toga kad već imaš posao, titula gospođice te možda obeležava kao poželjnije odstrelno meso za kolege, šefove i sl. Pojavljuju se i pitanja kao ovo što sam tebvi postavila: ako za muškarce nije bitno da se po tituli zna da li su mladi ili stariji, oženjeni ili neoženjeni, što je to bitno za žene? Eto, ja bih volela da mi ti odgovoriš na to pitanje, tačnije, da mi kažeš šta misliš, jer generalno, na takva pitanja i sva ostala vezana za ovaj problem, konkretnih i ispravnih odgovora još uvek nema.


Što se tiče reči "crnac", moje iskustvo mi kaže da se politički korektne reči pojavljuju za one pojmove u onim zemljama (sredinama) kod kojih je postojala neka vrsta veoma jake diskriminiacije. Mi u Srbiji niti smo imali crnce niti smo bili kolonijalna sila, niti smo imali aparthejd, niti smo imali crne robove da bi se u našem društvu ta reč počela shvatati kao politički nekorektna. Ali zato imamo druge: Šiptar, pa i Srbijanac iako nije do kraja jasno kako, kome i zašto i pod kojim uslovima (i o tome smo raspredali). Da dam još primera: u španskom npr. moro je za Marokanca politički nekorektan izraz, ali ga svi koriste, doduše, kad govore izmešu sebe, jer postoji izvesna doza netrpeljivosti prema Marokancima. Samo kad se nalaze na nekom mestu gde znaju da moraju da vode računa šta pričaju, onda iz zovu Maroquis. Moro je reč koja potiče još od mavarskog osvajanja Hispanije, i iako su tada ti napadači bili šarenolike etnije (Berberi, Arapi, Mavri i sl.), oni su ih sve strpali pod jedno ime, moros.

Ovo s gospođicom jeste malo univerzalnije, jer su ženska prava svuda u svetu ugrožena, negde više, negde manje, negde su žene uspele da postignu gotovo potpunu jednakost, dok ih negde još uvek smatraju delom nameštaja, tako da se ovo s ovom rečju, gospođica, javlja u svim naprednim društvima koja počinju da uvode politički korektan jezik. Sad, koliko je to dobro, da li se u tome preteruje (ličnomislim da ima slučaja kad se i preteruje), to je već neka sasvim druga i veoma duga priča…
« Последња измена: 4. 06. 2012. у 14.18 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Gospođica
« Одговор #35 : 4. 06. 2012. у 14.42 »
Da, ombudsman je dao neki dopis na tu temu (link je drugde, nije ovde).

Vidi ovako: ja privatno ne pridajem veliki značaj JEZIČKOJ političkoj korektnosti, ni u Srba ni elsewhere, zato što je ne smatram civilizacijskom, nego endžio-ovskom tekovinom, što će reći više "projektom" nego suštinskim napretkom.

Civilizacijske tekovine vezane za žene bile bi, recimo, PUNA ravnopravnost na političkim položajima i položajima moći; PUNA ravnopravnost u zaradama BEZ OBZIRA na prirodu posla; ustavno zagarantovana radna prava trudnica i porodilja; izuzetno stroga i ažurna kaznena politika za nasilje u porodici, kao i razrađen sistem zaštite od njega, i sl. Jezička politička korektnost nije civilizacijska tekovina jer neće doprineti ničemu od toga, a veoma lako može da posluži svojoj suprotnosti (ne kažem da OBAVEZNO služi suprotnosti, nego da MOŽE), a to je kontradiskriminacija, tj. situacija gde ugrožena grupa prekomerno ograničava prava većinske/ugnjetavačke grupe.

Ombudsmanov tekst ima superficijelnih i lingvistički čak i neizvodljivih naređenja, recimo "Неприхватљива је језичка невидљивост жена – подразумевање да су жене обухваћене именицама и заменицама у мушком граматичком роду." - Ukaže se meni moja pokojna baba u snu kao šta? Anđelija čuvarka? Dolaze mi na ručak moji mama i brat, pa mi zvone na interfon, a ja kažem "Došli su!" - polno/rodno nevidljiva zamenica, radni pridev u muškom rodu, stavite mi lisice!

Ne, po mom sudu i uvidu, taj ceo jezički projekat (ne samo kod nas) služi mahom da bi endžioovi dobili malo para za projekte. Briga pedera da li ga zoveš peder ili gej ili homoseksualac ako mu zauzvrat omogućiš da kroz registrovanje zajednice reguliše svoja imovinsko-pravna pitanja na sličan način kao što se to može u braku. I još da nađemo neku konobaricu ili mlađu ženu koju ZAISTA vređa kad joj kažeš "gospođice". (Možda ih i ima, ali ja zbilja još nikad u životu takvu nisam sreo.)
« Последња измена: 4. 06. 2012. у 14.49 Farenhajt »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Gospođica
« Одговор #36 : 4. 06. 2012. у 15.19 »
Сличних сам схватања као и ти —  идем логиком, зови ме и лонцем, ал ме немој разбити, и да друштво прво треба да реши горуће и стварне проблеме неједнакости и дискриминације, а тек онда да крене да се бави језиком (а можда онда то неће ни бити потребно) али има на форуму и оних који другачије мисле и имају исто тако логична размишљања по том питању.  И о томе смо негде надугачко распредали и нисмо се сложили, и наравно, посвађали се на мртво име… :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг: Gospođica
« Одговор #37 : 4. 06. 2012. у 20.21 »
Tema je "Uticaj jezičke svesti na razvoj rodne ravnopravnosti", ili tako nekako, pa potraži (trenutno sam malo u škripcu s vremenom).

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Gospođica
« Одговор #38 : 4. 06. 2012. у 20.40 »
Našao sam temu. Nju si (razumem li dobro?) meni dao kao preporučeno štivo? Ili si samo dopunio Brunin poslednji post?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Gospođica
« Одговор #39 : 4. 06. 2012. у 20.46 »
Našao sam temu. Nju si (razumem li dobro?) meni dao kao preporučeno štivo? Ili si samo dopunio Brunin poslednji post?
Претпостављам да је допунио мене, јер нема ту много шта да се препоручује, пошто су то теме које нису баш искључиво лингвистичке а онда се ту умешају лични ставови и обично онда оде маст у пропаст. Чисто да видиш, ако те уопште занима…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бојан Башић

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 263
Одг: Gospođica
« Одговор #40 : 5. 06. 2012. у 01.19 »
A kako razlikuješ mlađeg i starijeg muškarca? Gospodinčić se odavno ne koristi…

Da se citiram, s jednog drugog mesta ;):

Цитат
Da, i ja sam pretpostavio da će Bruni imati drugačije mišljenje s obzirom na sredinu u kojoj obitava već duže vreme. Ovde zaista ne pamtim kad sam poslednji put čuo da neko nekog oslovljava sa gospodine ako ovaj oslovljavani ima manje od, ne znam ni ja, trideset godina. Štaviše, upravo postoji i fraza mladi gospodine (koja se koristi i u vrlo ozbiljnim prilikama, tj. nije nešto neozbiljno) — ali je kvaka u vezi s njom u tome što njome stariji ljudi oslovljavaju mlađe. Nedostaje, dakle, oslovljanje mladog gospodina od strane još mlađe osobe.

Naravno, naglasio sam u prošloj poruci da je ovo lični utisak, ne poturam ga kao jedini ispravan stav.

Тагови: