Аутор тема: Проћи на црвено  (Прочитано 5408 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Проћи на црвено
« : 21. 03. 2011. у 21.09 »
Питање с мејла:

Цитат
Zasto se kaze preci/proci na crveno a ne na crvenom?

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Проћи на црвено
« Одговор #1 : 21. 03. 2011. у 21.16 »
Можда сам некад и размишљала о а) на црвено или б) кроз црвено. Али в) на црвеном ми не би пало на ум. Која је то дрогица црвене боје?
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Проћи на црвено
« Одговор #2 : 21. 03. 2011. у 21.18 »
Коначан одговор треба потражити у савременим семантикама предлога (можда о томе има код Д. Кликовац, ја немам ту књигу). Ипак, нешто о томе, из другог контекста, говори Стевановић:

Цитат: ССЈ II, 393
Предлог на у функцији одредбе места радње управног глагола употребљава се с акузативом напоредо и с другим неким предлозима, с предлогом кроз, нпр., и с предлогом о. Тако је у примерима: Није истина … ни да је Кара-Ђорђије изишао на поље, ни да је с момцима пушке на прозоре промолио. — Крв је људска рана наопака | на нос вам је почела скакати. — На отворене прозоре долазио је свјеж ваздух. — Настојећи ићи стопама свога учитеља на чија уста он и говори у својим дјелима. — Отворио је врата друге собе и на њих је ушао мој брат и сл., како видимо, предлог на употребљен је да означи пролажење чега с једне на другу страну појма с именом у акузативу, овде као опозиција предлога кроз. Али и поред тога у оваквим случајевима, по смислу који на овај начин одређене радње имају — основно значење предлога на оправдава пре његову него употребу предлога кроз, мада је гдекад, као у претпоследњем од сад наведених примера, доиста врло тешко рећи којем предлогу би се ту било по чему могло дати преимућство.

Дакле, проћи на црвено је исто као „Изашло ми је на нос”, не „на носу”, „О томе се прича на сва уста”, а не „на свим устима”, „Ушао је на врата”, а не „на вратима”.

Зашто — треба гледати у дубљој семантици предлога.

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
Одг.: Проћи на црвено
« Одговор #3 : 22. 03. 2011. у 00.33 »
На црвеном свјетлу ми дјелује као да је све около било освијетљено црвеном бојом. :)

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Одг.: Проћи на црвено
« Одговор #4 : 7. 04. 2011. у 18.50 »
Мене то "црвеном" асоцира на "пишем (са) црвеном бојом/(са) црвеном бојицом", или као да је на црвеној боји, тј. з(а)газио црвену боју и потом наставио даље. (Боже, које ја асоцијације имам  [kuku] [ccc])

Дакле, због предлога? А контекст? На црвено, на црвеном..

Да ли може да се каже "Прошла сам кроз црвено."?

А да ли може ово "Чаша стоји на црвеном столу."?
или је правилно "Чаша стоји на црвени сто."



(Ако сам одвалила невиђене глупости, позивам се на то да сам одрасла са прабабом која је Влајна па је ту било пола српског(оног неправилног) и влашког(за који никада нећу сазнати да ли је правилан. Тај којим је она причала као и сви они Власи доле дуж Поморавља(или бар уз Млаву). И то што лакше усвајам слике, контуре, положаје… Нисам изгледа за језичара.. Али се бар трудим па бар ћу овде питати. Нема гледања симулације срчаног удара и како ја црвеним од срамоте..
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Проћи на црвено
« Одговор #5 : 7. 04. 2011. у 19.20 »
Да ли може да се каже "Прошла сам кроз црвено."?

Може.

А да ли може ово "Чаша стоји на црвеном столу."?
или је правилно "Чаша стоји на црвени сто."

Правилно је само ово прво. Пошто је у питању место (локација) на коме стоји чаша, узимамо локатив: на црвеном столу.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Одг.: Проћи на црвено
« Одговор #6 : 7. 04. 2011. у 23.14 »
Хвала.

А што је онда "Прошла сам на црвено"?  У том случају није место већ…? Семафор је на неком одређеном месту… (можда погрешно размишљам као по обичају..) А опет.. Оно је црвено па је црвено.. Бах :С погубитис :С
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Проћи на црвено
« Одговор #7 : 7. 04. 2011. у 23.42 »
Mislim da ni nama nije najjasnije koju ulogu ovde ima "crveno", i je li prilog ili pridev (gde je "svetlo" ispušteno). Cela sintagma "na crveno" je zacelo priloška, i određuje način prelaska. Vidi Džoov prilog gore, gde nalazi paralelu sa izrazima "na nos", "na usta". Tako imamo i "nadaleko", što jeste prilog, ali očito nastao srastanjem po istom obrascu.

Тагови: mejl