Аутор тема: Падајући мени  (Прочитано 12072 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Падајући мени
« : 19. 03. 2012. у 07.09 »
Издвојено одавде.
Ponovo padajući meni[kuku] Pa zar nije tačnije meni na spuštanje? Ne pada sam od sebe i nije da se sruči na pod nego ga lijepo spustimo kao roletnu. Nije ovo tetris. Još jedan primjer kako se prevodilac htio što brže i lakše otarasiti stranih riječi, umjesto da prevodi po značenju, ne po engleskim riječima. Da sam vidio roletna-meni, makar bih se nasmijao.
« Последња измена: 19. 03. 2012. у 09.10 Бруни »

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Падајући мени
« Одговор #1 : 19. 03. 2012. у 15.20 »
Ја на Гуглу не нађох ниједан резултат за мени на спуштање. То први пут чујем сад, мада није лоше решење. Ипак, падајући мени се већ нашироко користи. [pardon]

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Падајући мени
« Одговор #2 : 19. 03. 2012. у 15.23 »
I ja mislim da je padajući meni sasvim dovoljno ukorenjeno da nema smisla bilo šta menjati. Osim toga, i nije toliko nelogično, jer on zaista "pada".
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Падајући мени
« Одговор #3 : 19. 03. 2012. у 16.19 »
Ne, nisam svoj prijedlog poredio po frekvenciji s tim na Googleu, ali mi se čini da je prevodilac mogao malo više razmisliti. U pozorištu se zavjesa spušta, roletne se spuštaju, ogromni plakati na zgradama se spuštaju. ‘Padanje’ me podsjeća više na neki nagli i neplanirani događaj. Osim toga, šta znači ‘padajući’? Da još uvijek pada? Da padne više puta?

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Падајући мени
« Одговор #4 : 19. 03. 2012. у 16.40 »
Није да браним превод, али ако се завесе, ролетне, плакати и сл. спуштају, онда се овај мени не спушта већ управо падне, пошто се развије у делићу секунде.

А и завесе могу да падну.

Падајући значи „онај који пада“, онај који по потреби може да падне.

Постоји и израз falling menu, а и drop down се у одговарајућем контексту може превести као пасти.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг: Падајући мени
« Одговор #5 : 19. 03. 2012. у 17.07 »
Издвојено одавде.
Ponovo padajući meni[kuku] Pa zar nije tačnije meni na spuštanje? Ne pada sam od sebe i nije da se sruči na pod nego ga lijepo spustimo kao roletnu. Nije ovo tetris. Još jedan primjer kako se prevodilac htio što brže i lakše otarasiti stranih riječi, umjesto da prevodi po značenju, ne po engleskim riječima. Da sam vidio roletna-meni, makar bih se nasmijao.

Ne zaboravi da za padajući meni imamo brojne potvrde u literaturi[angel]




Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Падајући мени
« Одговор #6 : 19. 03. 2012. у 18.08 »
Imamo i za ‘ćaskanje’ pa mi se ipak ne sviđa. Nije bitno kojom brzinom spuštamo meni, bitan je pravac. Zavjesa može da padne, ali po meni to nije kontrolisan postupak, već prosto nevolja. ‘Silazni meni’ isto mi dobro zvuči.

(Lično sam navikao jedino na ‘dropdaun-meni’, tako da ništa drugo ne osjećam kao ukorijenjeno, a vjerujem ni mnogi drugi koji se ne bave lokalizacijom, ni profesionalno ni za svoju dušu.)

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Падајући мени
« Одговор #7 : 19. 03. 2012. у 18.38 »
Не верујем да постоји неки превод тога у локализацијама, то је назив, обично се преводе ставке у менију.

Падајући мени се тако назива веома дуго и део је говора одавно. Ја сам нпр. за падајући мени чуо први пут баш у овој преведеној форми и с њом сам се сродио толико да бих је употребљавао и даље чак и када би се сковао неки други званичан израз.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Падајући мени
« Одговор #8 : 19. 03. 2012. у 18.43 »
Ne mislim da se previše javlja kao string u lokalizovanom softveru, nego kao termin među onima koji na njemu rade. Ja sam za ovo prvi put čuo ranije na Ateljeu.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг: Падајући мени
« Одговор #9 : 19. 03. 2012. у 19.14 »
И ја сам за падајући мени чуо још давно, у праскозорје графичких интерфејса. Али заборавио сам како се зове онај мени на који се кликне доле лево и он искочи нагоре?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Падајући мени
« Одговор #10 : 19. 03. 2012. у 22.14 »
И ја сам за падајући мени чуо још давно, у праскозорје графичких интерфејса. Али заборавио сам како се зове онај мени на који се кликне доле лево и он искочи нагоре?
Iskačući meni. Australijski padajući meni :P
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг: Падајући мени
« Одговор #11 : 19. 03. 2012. у 22.23 »
Да, тачно. Откад не користим Прозоре, заборавио сам шта је pop-up :)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Падајући мени
« Одговор #12 : 19. 03. 2012. у 22.30 »
Да, тачно. Откад не користим Прозоре, заборавио сам шта је pop-up :)
A, ne. pop-up je iskačući prozor, ne iskačući meni. Ovaj bi mogao zapravo biti rastući meni. Suprotno od padajući.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг: Падајући мени
« Одговор #13 : 19. 03. 2012. у 22.47 »
Зашто. pop-up је све што искаче, мени, прозор или идеја (that’s the first thing that pops up in my mind). Како би иначе био енглески назив тог растућег менија, growing, raising?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Падајући мени
« Одговор #14 : 19. 03. 2012. у 23.02 »
Зашто. pop-up је све што искаче, мени, прозор или идеја (that’s the first thing that pops up in my mind). Како би иначе био енглески назив тог растућег менија, growing, raising?
drop-up menu :P

Pop up su samo iskačući prozori. Kao npr. sad sa ovom novom verzijom foruma, dobili smo popapove koji te obaveštavaju da li ima novih odgovora na teme u kojima si učestvovao. Obično se koriste za reklame, pa su mnogo dosadni.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Падајући мени
« Одговор #15 : 20. 03. 2012. у 08.44 »
Planinarski meni.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Падајући мени
« Одговор #16 : 20. 03. 2012. у 09.48 »
Јако конструктивна расправа.

Planinarski meni.

Ја мислим да се ти у већој мери подругујеш било каквим преводима него што ја тражим преводе страних израза, па стога дајеш овакве „предлоге“. За тебе је цела рачунарска терминологија на српском непостојећа, преводи су накарадни, преводиоци неспособни и једина могућност је транскрибовати све од А до Ш, јер су изгледа сви који читају домаћу рачунарску литературу болиди неспособни да разумеју домаћи израз, те да га повежу са одговоарајућим енглеским. Теби не ваља ни рачунар, ни закрпа, ни е-изведенице, нити ишта друго (очас посла ћу наћи цитате где си ово изјављивао).
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Падајући мени
« Одговор #17 : 20. 03. 2012. у 10.07 »
Jedino nećeš naći za ‘računar’, a mogu malo da se našalim s vremena na vrijeme. Gore sam obrazložio zašto mi se ne sviđa ‘padajući meni’, a nisam rekao da bi trebalo biti ‘dropdaun’, nego da ne osjećam ‘padajući’ kao ukorijenjeno. A rekao sam i zašto mi se ne sviđa ‘zakrpa’ (zato što patch ne mora nužno biti brzinska, kakva-takva ispravka na kojoj se vide konci, nego može biti i potpuna, čista ispravka, a nekad nije ni ispravka nego nova funkcionalnost). Dopuna, dorada, izmjena… postoji toliko riječi koje objašnjavaju suštinu, a ne da im je svrha zamjena strane riječi po uzoru na izvorno — ne aktuelno — značenje one engleske.

‘E-nešto’ osjećam kao bukvalnu adaptaciju s engleskog, koja uz to podsjeća na uzvik — zato bih radije koristio duže oblike (‘elektronsko poslovanje’ i sl.). A šta kažete na ‘silazni’ i ‘uzlazni’ meni?
« Последња измена: 20. 03. 2012. у 10.23 Stoundar »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Падајући мени
« Одговор #18 : 20. 03. 2012. у 10.20 »
 :timeout: Eeee, momci, aj, nemojmo da prelazimo sad na šake, nije lepo, a i obavezno se onda ode u  [off] . Pustite sada hajdakije, e-pošte i zakrpe. Ovde se priča o drop-down menu, i neka tako i ostane.

I ja sam se sve vreme šalila, a verujem da je i Stoundar samo sledio moj fazon. Što bi rekli njikipedijanci, PNN, ili Pretpostavite najbolju nameru. ;)

Stoundar, da li si razmišljao da je taj osećaj koji imaš ipak poprilično subjektivan, s obzirom (koliko sam ja shvatila) da odavno ne živiš na području gde se govori "naš" jezik i da si od malena baratao samo engleskom informatičkom terminologijom? Možda je to objašnjenje, jer baš svi koji su se ovde javili (a ima nas i koji više volimo transkripciju u informatici, kao i onih koji više vole prevod) ne osećaju padajući meni kao nešto neprirodno. Meni, koja sam otišla iz zemlje kao već matora, isto se dešavalo sa pojedinim izrazima (nevezano za informatiku, ali osećaj je isti).
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Падајући мени
« Одговор #19 : 20. 03. 2012. у 10.29 »
Donekle, možda, zato me i zanima šta drugi odavde misle. Hajd’ dobro, možda ‘padajući’ ostalima ne zvuči čudno, ali recimo i BP-u je smetala ‘zakrpa’.
« Последња измена: 20. 03. 2012. у 13.08 Stoundar »

Тагови: