Аутор тема: Скунатерити се  (Прочитано 4794 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Скунатерити се
« : 15. 01. 2011. у 19.22 »
E, sad mi pade na pamet izraz skunateriti (se). Ima li kakve veze sa ovima kunata u albanskom?

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Скунатерити се
« Одговор #1 : 15. 01. 2011. у 19.42 »
A šta znači? Albanski kunat/kunatë je od lat. cognātus/cognāta.
« Последња измена: 15. 01. 2011. у 19.44 Đorđe »
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Скунатерити се
« Одговор #2 : 15. 01. 2011. у 19.53 »
Ne mogu tačno da prevedem :). Ali se odnosi na to kad je neko siromašan, ali je nekako uspeo da se snađe za nešto.

— Nekako sam skunaterio da kupim krevet.

To je otprilike kao što mi danas koristimo skrpio. Mislim da baš i nema veze sa tim albanskim sem asocijacije :)!

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Скунатерити се
« Одговор #3 : 15. 01. 2011. у 19.57 »
Mm, protumačio mi je Skok („skuburiti“, tako se kod mene kaže). On kaže o gl. (s)kunátoriti: „Matzenauer izvodi iz madž. kontár »Stümper, kvarizanat«. Toliko. [osmeh]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Скунатерити се
« Одговор #4 : 15. 01. 2011. у 21.21 »
Скунаторити, према РМС/6, значи штедети. Ако коју цркавицу скунаториш, ушивај је за појас.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Скунатерити се
« Одговор #5 : 16. 01. 2011. у 02.43 »
Скунаторити, према РМС/6, значи штедети. Ако коју цркавицу скунаториш, ушивај је за појас.

Eto, Zorane, možda sam ja za tebe antimatora, ali si ti za mene antilenj [osmeh]. Ni potrudila se nisam da virnem u knjige. Dakle, kaže se skunatOriti. Ja sam čula onako kako sam napisala i to samo od svoje mame, nemam pojma odakle je izvukla taj izraz! Lažem, što je starija, sve više priča nekim čudnim jezikom: "Što rekla moja pokojna majka…"  [osmeh]

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Скунатерити се
« Одговор #6 : 16. 01. 2011. у 18.39 »
Ја сам пренео шта пише у речнику, а ту реч сам прочитао ( не сећам се више где) и у значењу "скрпити", "склепати". Дошао је из околине Ниша, скунаторио некакву кућицу, запослио се и остао овде.

Тагови: