Аутор тема: Просвед  (Прочитано 14495 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Filosgen

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 1
  • Говорим: Engleski, Ruski
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Просвед
« : 9. 06. 2017. у 20.28 »
Поштовани, занима ме да ли  реч "Просвед"  припада српском језику?  Упркос томе што је многи људи због њене употребе у хрватском језику  доживљавају као кроатизам, ја сам  мишљења да је то и наша реч, која се користила у нашем језику у току 19. и почетком 20. века а онда је полако нестала из употребе. У то се лако можемо уверити претраживањем српских књига скенираних од стране гугла и постављених на google books . Ако је то и наша реч да ли би је могли/требали оживети и вратити у говорни језик уместо латинске речи протест. Просвед је словенска реч, кованица од речи pro + s + prasl. *vědъ: видети, знати. Ево пар примера које сам ја нашао на Google Books :
Jован Бошковић О српском језику (речник), 1887 година

Рад српског народноцрквеног сабора, 1907 година

Српска књижевна задруга, 1896 година

Јован Скерлић Српски књижевни гласник, 1926 година

Архив за хемију и фармацију, 1927 година

Часопис мисао, 1922 година


И тако даље ко има живаца нека претражује даље…
« Последња измена: 9. 06. 2017. у 20.56 Filosgen »

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: Просвед
« Одговор #1 : 11. 06. 2017. у 13.57 »
Ne pripada. Prosvjed spada u kategoriju hrvatskih kovanica koje (kao i većina, ali ne sve) nisu našle mesto u savremenom književnom jeziku. Prosved je ništa drugo do ekavska varijanta i postojanje te varijante ne čini reč više srpskom, odnosno prihvaćenom jer u ovoj situaciji takvo ekaviziranje je samo dodatno izveštačenje nečega što je već izveštačeno. Zašto je, u određenom, po godinam vidimo specifičnom, razdoblju, nekolicina koristila ovu reč? Nemam tačan odgovor ali mislim da im se naprosto dopala pa su rešili da je koriste, namerno umesto protest, što je stilska odluka koju im iz današnje perspektive ne možemo "zameriti", ali ne znači da nam sad može biti uzor.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Просвед
« Одговор #2 : 11. 06. 2017. у 22.02 »
Треба погледати шта каже РЈАЗУ.