Аутор тема: Једни од…  (Прочитано 2784 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Једни од…
« : 25. 01. 2015. у 08.14 »
Пре извесног времена читао сам текст о младим програмерима из Србије. Пажњу ми је скренуо израз "једни од набољих на свету".

Често се користи израз један/једна/једно од… (најбољих спортиста/најлепших жена/највећих светских чуда), који је исправан и адекватан.

Када је реч о множини, нисам сигуран у погледу граматичке исправности. Заправо, прилично сам убеђен да израз "једни од најбољих голова у историји фудбала" није коректан, пошто би ту , по мени, требало да стоји "неки од најбољих…". Међутим, код израза једни од најбољих у свету није ми прихватљиво да извршим замену речи "једни" са "неки", пошто осећам да се тако губи  право значење израза, те да се квалитет оних о којима говоримо некако релативизује.

Шта ви мислите о томе?
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Durdubak

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 13
Одг.: Једни од…
« Одговор #1 : 26. 01. 2015. у 10.55 »
Meni ta konstrukcija jedan od najboljih nije dobra zato što najbolji može biti samo jedan, a ne nekoliko njih. Liči mi da je to stiglo direktno iz engleskog, one of the best.
Pre bih rekao jedan od boljih, a za ove programere moglo bi među boljim programerima u svetu. 

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Једни од…
« Одговор #2 : 26. 01. 2015. у 13.31 »
Kakav je to sad bukvalizam?  [kuku]

(Danica Ilirska, 1838)
Hasan i svi njegovi najbolji borci moradoše odstupiti

(Vuk Karadžić, Danica. Zabavnik, 1828)
Цитат: https://books.google.rs/books?id=07hdAAAAcAAJ&pg=PA218&dq=Највећи+вук+караџић
и с наијом Ваљевском, која је између највећи[х] у Србији

Naravno da superlativ ima množinu, i naravno da se njome označava pripadnost grupi entiteta kod kojih je osobina izrečena pridevom najviše izražena.

Što se tiče jednih, meni ne smeta. Izvesno je korektan kada se odnosi na sportiste posmatrane kao kompaktnu grupu: Naši košarkaši [tj. reprezentacija] su jedni od najboljih na svetu. Kada se posmatraju kao skup pojedinaca (Naši teniseri su jedni od najboljih na svetu), tu se slažem s Tuzorom da malo škripi, pa bi bolje bilo upotrebiti alternativne formulacije tipa među najboljim ili neki od najboljih.

Тагови: