Аутор тема: ,,Митросан"  (Прочитано 2743 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
,,Митросан"
« : 26. 03. 2014. у 20.03 »
Једна фирма се код нас зове ,,Митросан", и данас се упитах како би гласио локатив: у Митросну или у Митросану (можда би ово друго било правилније, али ме ,,вуче" да изменим овај сан).

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: ,,Митросан"
« Одговор #1 : 26. 03. 2014. у 20.22 »
Осећај те вуче у добром правцу. [da] Ево сличног примера.

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: ,,Митросан"
« Одговор #2 : 27. 03. 2014. у 21.24 »
А да ли би важило то правило када би реч променила акценат? Сада је изговарам са кратким акцентом на првом слогу (не разликујем кратке акценте), ,,Митросан", али, када би се изговарала са краткосилазним на другом слогу, ,,Митросан" (још кад бих умела да убацујем акценте…), онда би ми било свеједно да ли кажем у ,,Митросану" или у ,,Митросну".

Постоји ли неко важеће правило у вези са оваквим примерима, да ли постоји посебан назив за овакве речи?
Имате ли још примера осим Правопса?  [nesvest]

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: ,,Митросан"
« Одговор #3 : 27. 03. 2014. у 22.21 »
(још кад бих умела да убацујем акценте…)


Imas na naslovnoj stranici na samom vrhu, deo foruma koji se zove Posebni znaci. Otvori ga i imas sve moguce znake koji se mogu koristiti. Kopiras i pejstujes.
Isto mozes uraditi i odavde: http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=49.0

Mozes instalirati tastaturu: http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=42.0

A mozes i da naucis ovo: http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=3703.0
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: ,,Митросан"
« Одговор #4 : 27. 03. 2014. у 22.37 »
Ѝ

Гот ит!   :kezica:
 

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: ,,Митросан"
« Одговор #5 : 28. 03. 2014. у 08.55 »
С непостојаним а ако има везе са речју сан, а ако је настало по неким деловима имена или слично — Митросан, Митросана, Митросану…

(Марина, не сматра се добрим стављање два зареза уместо доњих наводника. Ако не можеш да убациш праве наводнике „“, онда је боље користити оне пра̏ве "". Ако те мрзи да стално копираш наводнике, можеш инсталирати тастатуру с пречицом (имаш на нашем сајту) или да запамтиш шифре Alt + 0132, Alt + 0147.)

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: ,,Митросан"
« Одговор #6 : 28. 03. 2014. у 17.02 »
(Марина, не сматра се добрим стављање два зареза уместо доњих наводника. Ако не можеш да убациш праве наводнике „“, онда је боље користити оне пра̏ве "". Ако те мрзи да стално копираш наводнике, можеш инсталирати тастатуру с пречицом (имаш на нашем сајту) или да запамтиш шифре Alt + 0132, Alt + 0147.)

Нисам знала. Покушала сам сад са пречицама, очигледно имам мањак прстију за то. Покушаћу ово друго, да инсталирам тастатуру, као што ми је и Бруни предложила.

а ако је настало по неким деловима имена или слично — Митросан, Митросана, Митросану…

Скапирала (углавном). :)

Хвала.

Тагови: