Аутор тема: Porodični odnosi bez braka  (Прочитано 16568 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже IamASt

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 138
Одг: Porodični odnosi bez braka
« Одговор #30 : 25. 03. 2012. у 23.29 »
Izdvojeno je kao posebna tema, ali i ja sam to primetila nakon što sam nastavila ovde da odgovaram.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Porodični odnosi bez braka
« Одговор #31 : 25. 03. 2012. у 23.57 »
Изумирањем породице и изумирањем фамилијарних односа, изумреће и терминологија.

Сад смо управо у том процесу. Он се одвија, али још није готов. Зато понекад и оне код којих још та терминологија живи жацне опаска оних који су већ у овој генерацији одрасли у таквом отуђењу како је та терминологија застарела или беспотребна. А исто тако и њих жацне опаска оних првих, да су одрасли у некаквом „отуђењу“.

Реално, у будућем савременом друштву ће бити потребна само онолика терминологија каква постоји у енглеском.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Porodični odnosi bez braka
« Одговор #32 : 26. 03. 2012. у 00.00 »
Па добро, шта сад? Живот иде даље. Друштво иде даље. Неке ствари су боље, неке горе него раније, а неке једноставно само другачије. Старе речи постају архаичне, али зато добијамо нове речи, јер се појављују нови појмови у нашим животима. То је закон природе, не може се живот зауставити на једном друштвеном поретку и једним животиним вредностима и тако да остане заувек. Ко год је то покушао, на крају је пропао, јер га је закон природе победио.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Porodični odnosi bez braka
« Одговор #33 : 26. 03. 2012. у 00.13 »
Не кажем, тако је.

Само што живот још није отишао даље, тренутно смо у међупростору. За један део популације је то архаична терминологија, за некога жива. Имам познаника који је већ трећа генерација јединог детета, њему је као детету непозната и глупа била разлика између нпр. стрица и тече или ујака. Једна неудата рођака колута очима на заове, девере и јетрве, друга која је удата савршено барата терминологијом. Један човек колута очима на баба-тетке и деда-тече, други се јежи када их неко обухвати збирним „баба и деда“.

Подељени смо. Тренутно смо ни тамо, ни овамо.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Porodični odnosi bez braka
« Одговор #34 : 26. 03. 2012. у 00.52 »
Хехе,.. Ја мислим да је увек било тако. Вероватно се исто дешавало и пре 50 година, кад су нестајале неке друге речи, а појављивале се нове. Мислим да је ипак све то природно и иде у рок службе. Имала сам један симпатичан текст о породицама некад и сад у једној књизи за учење енглеског, где се наводи неко истраживање које је утврдило да су породице све "више и тање" тј. имају мање чланова, али ти исти чланови дуже живе. Не знам за Србију, али то је овде у Шпанији, сасвим нормално, јер људи у просеку живе око 90 година. Док нисам дошла овде, знала сам само једну особу у Србији која је доживела деведесету, и то је била особа која је живела врло скромно на селу  и живела је врло здравим животом, а сматрана је у својој околини правим чудом природе. Овде је седамдесет година још увек "млад човек". Конкретно, имам ученицу која има 65 година за коју сам до скоро мислила да је у врх главе 5 година старија од мене. Можеш мислити моје запрепашћење кад ми је рекла да има 65 година!
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: