Аутор тема: Need-to-know  (Прочитано 3888 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Need-to-know
« : 25. 01. 2013. у 14.52 »
http://en.wikipedia.org/wiki/Need_to_know

Да преведем објашњење појма за оне које мрзи да читају: ради се о поверљивој, врло осетљивом обавештајном податку који се не даје агенту тајне службе чак ни ако он има потребна овлашћења да га зна, сем ако му није од апсолутне важности да би извршио задатак. Значи „суперултрамегагигахипертајна“ информација коју зна сасвим узак круг људи.

Треба ми неки звучан, сажет превод, као што се нпр. intelligence officer чешће преноси као обавештајац или undercover agent као (агент) на тајном задатку а не прикривени иследник како је званичан назив у Кривичном законику.

П. С. Не скрећите с теме хватајући се за речи и изразе из другог одељка које сам дао као илустрацију и немојте ми уопште уклизавати с коментарима „јеР си проверио тамо или онамо како се то зове“ и слично. Требају ми занимљиви предлози превода.

П. П. С. У употреби је често израз that’s strictly on a need-to-know basis, па то можда мало усложњава или олакшава ситуацију, како се узме. :)
« Последња измена: 25. 01. 2013. у 15.35 Шоми »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бојан Башић

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 263
Одг.: Need-to-know
« Одговор #1 : 26. 01. 2013. у 14.24 »
П. П. С. У употреби је често израз that’s strictly on a need-to-know basis, па то можда мало усложњава или олакшава ситуацију, како се узме. :)

Pošto niko ne odgovara, ajde ja da pokušam. Može li „daje se strogo po potrebi“? Ili, malo neobičnije ali možda tim upečatljivije, „daje se isključivo na osnovu nužnosti“?

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Need-to-know
« Одговор #2 : 26. 01. 2013. у 15.15 »
ППП - преко потребан податак.
(Ау, ово ме већ подсећа на чувене пародије трилера и криминалистичких филмова, због оних смехотресних скраћеница  [lol] )
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Need-to-know
« Одговор #3 : 26. 01. 2013. у 15.27 »
Na tragu Bojanovog predloga, samo kraće (ako je za titl :) ): "ako baš mora [da se zna]" ili "u krajnjoj nuždi".

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Need-to-know
« Одговор #4 : 26. 01. 2013. у 18.10 »
Да, требаће за титл. Може у крајњој нужди, хвала. Ништа ми краће није пало на памет.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Тагови: