Аутор тема: Komparacija prideva DIVLJI  (Прочитано 17663 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Komparacija prideva DIVLJI
« Одговор #15 : 13. 01. 2013. у 17.46 »
Da, ali u savremenom jeziku se neodređeni vid konzistentno upotrebljava još samo u funkciji predikativa i samo u obliku nominativa. U ostalim kontekstima se takođe mogu sresti samo oblici nominativa neodređenog vida.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Komparacija prideva DIVLJI
« Одговор #16 : 13. 01. 2013. у 18.19 »
Da, ali u savremenom jeziku se neodređeni vid konzistentno upotrebljava još samo u funkciji predikativa i samo u obliku nominativa. U ostalim kontekstima se takođe mogu sresti samo oblici nominativa neodređenog vida.
Baš tako. I to odavno. Neodređeni vid je praktično mrtav u srpskom, i to poodavno. Postavlja se pitanje, čemu onda uopšte? Što ga uopšte i dalje koristimo?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Komparacija prideva DIVLJI
« Одговор #17 : 13. 01. 2013. у 19.03 »
Pa nije mrtav, naprotiv. Mrtav je samo u kosim padežima. Niko ne kaže Baš je *dobri ovaj sok!. A pitanje "zašto", kao što i sama znaš, u jeziku nije naročito smisleno. Eto prosto je tako.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Komparacija prideva DIVLJI
« Одговор #18 : 13. 01. 2013. у 19.05 »
Ma ja razmišljam naglas… :P
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Komparacija prideva DIVLJI
« Одговор #19 : 13. 01. 2013. у 19.15 »
Идентификација одређеног вида с придевском променом (-ог, -ом) и неодређеног с именичком (-а, -у) није најисправнија. Још је код Вука је жу́то̄г неодређени вид. Ја мислим да је акценат, где има дистинктивну функцију, данас једини маркер (осим номинатива у предикативу) неодређеног вида. Штавише, мислим да се, изузев терминолошких синтагми, неодређени вид употребљава мнооого чешће. Данас већина људи нема проблем да каже — О ком човеку говориш? — О оном мла́дом.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Komparacija prideva DIVLJI
« Одговор #20 : 13. 01. 2013. у 19.20 »
HJP se slaže s mojim jezičkim osjećanjem: „neodr. dìvalj rij. zast. neob.“ Šestotomnik ima zasebnu odrednicu, ali odmah spominje da je češći određeni vid. U jednotomniku nije samo češći nego se „obično“ koristi.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Komparacija prideva DIVLJI
« Одговор #21 : 13. 01. 2013. у 19.28 »
Идентификација одређеног вида с придевском променом (-ог, -ом) и неодређеног с именичком (-а, -у) није најисправнија. Још је код Вука је жу́то̄г неодређени вид. Ја мислим да је акценат, где има дистинктивну функцију, данас једини маркер (осим номинатива у предикативу) неодређеног вида.

Hvala Džo; osetim da sam nešto propustio, a zapravo sam identifikovao neodređeni vid sa imeničkom deklinacijom. U mom dijalektu je potpuno očuvana akcenatska distinkcija koju spominješ, mada upotreba nije uvek dosledna.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Komparacija prideva DIVLJI
« Одговор #22 : 13. 01. 2013. у 19.59 »
То раде и скоро све граматике. Треба истражити кад се увукла та генерализација. Данас је свакако нетачна. Што нема морфолошког неодр. вида, не значи да нема других језичких средстава и значења.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Komparacija prideva DIVLJI
« Одговор #23 : 14. 01. 2013. у 00.58 »
Идентификација одређеног вида с придевском променом (-ог, -ом) и неодређеног с именичком (-а, -у) није најисправнија. Још је код Вука је жу́то̄г неодређени вид. Ја мислим да је акценат, где има дистинктивну функцију, данас једини маркер (осим номинатива у предикативу) неодређеног вида. Штавише, мислим да се, изузев терминолошких синтагми, неодређени вид употребљава мнооого чешће. Данас већина људи нема проблем да каже — О ком човеку говориш? — О оном мла́дом.

Dobro, možda gledano akcenatski nisu nestali svi padeški oblici neodređenog vida, ali je nestala distinkcija između određenog i neodređenog u padežima. Možda bi se mogla naći još tek u pokojem primeru, i to onim gde je razlika praktično leksikalizovana.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Komparacija prideva DIVLJI
« Одговор #24 : 14. 01. 2013. у 01.01 »
HJP se slaže s mojim jezičkim osjećanjem: „neodr. dìvalj rij. zast. neob.“ Šestotomnik ima zasebnu odrednicu, ali odmah spominje da je češći određeni vid. U jednotomniku nije samo češći nego se „obično“ koristi.

Možda je tako u zapadnim krajevima, meni, kao i Duji (ali i on je iz Bosne?), On je divlji i sl. zvuči negramatično (dok mi, s druge strane, On je velik, npr., zvuči arhaično/dijalekatski).

Тагови: