Сећате се још давно, када смо причали о коринђању/колиндрању, обичају Срба у Војводини да се деца за Бадње вече маскирају и са врећама иду од дома до дома, тражећи колаче и орахе? И о вези тог обичаја са сличним обичајима коледарења по Босни и централној Србији. Такође се и код нас пале ломаче за Бадњи дан… Баш све вуче на сличан индоевропски извор, код Словена су ови обичаји били везани за најкраћи дан у години и повратак Сунца са југа, а код Келта за крај жетвеног циклуса, а и код једних и код других паљење ломача, певање и играње и маскирање и обилажење кућа.
@Бруни: Занимало ме је одакле баш „Ноћ вештица“. Занимљиво је да је и у шпанском тако зове, вероватно има и још језика. Без обзира да ли води порекло од Самхаина или нечег другог, назив те вечери је Halloween што се преводи као „Вече Светих“, није The Night of the Witches, Horror Festivity, Scary Pumpkin Eve’ и сл. Код нас се ова америчка дечија годишња занимација због оваквог превода доживљава као својеврстан сатанизам и слављење мрачних сила, док је фолклорско објашњење сасвим другачије, ради се о плашењу и терању нечистих сила, а савремено – чиста забава.
(У Зрењанин је ових дана у све школе стигао допис из Министарства где се најстроже забрањује било какво обележавање „Ноћи вештица“ по школама. Очигледно је да су у нашој мултикултурној средини деца сконтала једну заједничку свечаност која неће бити датумски подељена и која неће бити ограничена на православце, католике, протестанте, Србе, Мађаре, Румуне и у којој ће моћи да се забављају сви. Гледајући коментаре по новинама, видим да родитељи махом одобравају овакву уредбу, питајући се „Одакле сатанизам у нашим школама“, „Ко то пропагира“ и сл., а што је и логично, јер се ради о некаквој „Ноћи вештица“ у којој се деца облаче у злокобне и демонолике креатуре, а позадина свега нешто сасвим другачије. Зато ме је и занимало да ли се зна која је позадина нашег превода нечега што значи „Вече светих“ као „Ноћ вештица“.)