Аутор тема: Вики  (Прочитано 10523 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Вики
« : 23. 01. 2012. у 19.41 »
Да ли се спојеви с овом речју пишу с цртицом или без ње? Чини ми се да би требало с цртицом, колико се сећам правила из П10. Дакле, вики-страница, вики-чланак, вики-фарма и вики-уредник, јелда?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг: Вики
« Одговор #1 : 23. 01. 2012. у 19.53 »
Прво треба одредити:
1. шта значи вики,
2. да ли је то самостална реч;
3. да ли је то променљива реч?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Вики
« Одговор #2 : 23. 01. 2012. у 20.20 »
1. Kako šta je? Pa već smo o tome pričali. To je vrsta sajta koju svako može da uređuje. Negde je to Časlav sve lepo objasnio.
2. Jeste samostalna reč jer se tako zove svaki sajt tog tipa. Viki je i naš sajt na Vikidotu, i Vikipedija, i Ostava na Vikipediji, i Wikia… Ima ih dosta.
3. Ljudi je menjaju. Kažu, na jednom vikiju sam otvorio sajt.

Često je i sinonim za Vikipediju, mada je to, precizno gledano, netačno, jer je i sama reč Vikipedija sastavljena od viki i sufiksa -pedija, asocirajući na enciklopediju. Imamo onda i Viki-mediju, koja okuplja više projekata koji su svi na vikiju ili viki sajtu.

Lično mislim da ne treba crtica. Ali, ne znam zašto, jednostavno mi je tako lepše.  :hehe:
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг: Вики
« Одговор #3 : 23. 01. 2012. у 20.47 »
Питао сам шта значи зато што је битно да ли је то назив (властито име) или тип/врста.

И ја бих рекао одвојено. С цртицом би било да је то „особено […] релативно новије или сасвим ново стилско скраћење код којег с епрва саставница (именица) осећа као замена за придев“ (типа шах-гарнитура, туш-кабина, фетус-положај), или „нетипична спрега код које опет прва саставница ближе одређује другу, специфицира је, у смислу нпр. ’који подећа на… или који служи за…’) типа добош-торта, јеж-фризура, вишња-боја, веш-машина“.

С друге стране, према т. 88б, с цртицом је вакуум-паковање, дизел-локомотива, припејд-допуна, патент-оловка, секс-симбол…, с објашњењем да је то новија лексика страног порекла, на коју се примењују „правила која важе за домаће речи … или се преноси правопис језика из којег се речи преузимају, посебно ако су склопови широком кругу значењски непрозирни и не могу се с више сигурности уклопити у постојеће обрасце“.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Вики
« Одговор #4 : 23. 01. 2012. у 20.53 »
Ne, ne, malo slovo, to je vrsta, nije vlastito ime.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг: Вики
« Одговор #5 : 23. 01. 2012. у 21.06 »
Prćić je ovo normirao mnogo preciznije, samo što ga nisu sasvim slušali, mada jesu preuzeli neke njegove primjere. Odvojeno ako se viki samo povremeno nađe kod neke druge riječi, sa crticom ako imenujemo nešto jedinstveno, ako se radi o ustaljenom odnosu. Ništa od toga mi ne djeluje kao posebna kategorija; vidim samo svakodnevne pojmove koji se, eto, nalaze na vikiju.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Вики
« Одговор #6 : 6. 04. 2012. у 00.51 »
У оквиру Викимедије имамо Викиречник, Викикњиге, Викицитат, Викизворник, Викиврсте, Викивести, Викиостава, Викиверзитет и Мета-вики. На енглеском се сви ови пројекти пишу састављено, осим последњег који се пише с цртицом, па су наши преводиоци следили њихов пример. Да напоменем да нема великог слова унутар енглеских речи, што се данас често виђа (нпр. OpenStreetMap). Сада се појавио један додатак за Википедију под називом WikiLove. Шта радити с њим? Да ли га писати састављено (према називима пројекта) или одвојено (према другим општијим примерима који се помињу овде)? Дакле, Викиљубав или Вики љубав?

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Вики
« Одговор #7 : 6. 04. 2012. у 16.16 »
Метавики треба спојено. Зашто се неко повео енглеским оригиналом па оставио с цртицом, није ми јасно.
Мени није јасно зашто треба спојено кад је на енглеском с цртицом. Због назива осталих пројеката? Или ја можда превођење превише поистовећујем с транскрипцијом…

Нећу да улазим у то да ли се love преводи као уважавање, респект или обзир, нити у то да ли је љубав патетична [neznam], јер то није било моје питање. Питао сам да ли би требало писати спојено, одвојено или пак с цртицом.
I ne sviđa mi se veliko slovo za takve riječi, kao da pišem Poštovanje, Uvažavanje
Зашто? То је назив проширења за Википедију, тј. програм, и треба га писати великим словом (као Грисманки за Фајерфокс, на пример).

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Вики
« Одговор #8 : 6. 04. 2012. у 17.05 »
Метавики треба спојено. Зашто се неко повео енглеским оригиналом па оставио с цртицом, није ми јасно.
Мени није јасно зашто треба спојено кад је на енглеском с цртицом. Због назива осталих пројеката? Или ја можда превођење превише поистовећујем с транскрипцијом…

То је као да се питаш зашто се код нас временски испис бележи с тачком, а у енглеском је с двотачком. :) Мета- је префикс, а они се пишу спојено уз реч (метајезик, метафизика). Тако ће бити и Метавики. Да је то префиксоид, онда би се писао с цртицом (ауто-пут, фото-робот). Енглески нема ни правопис нити званично регулаторно тело, па свако пише како му дуне.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Вики
« Одговор #9 : 6. 04. 2012. у 18.21 »
O prevodu reči WikiLove, ovde. Molim da se ovde ograničite na spojeno ili rastavljeno pisanje, i eventualno na veliko slovo. Hvala.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: