Аутор тема: Цитати  (Прочитано 46533 пута)

0 корисника и 2 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Цитати
« Одговор #30 : 22. 09. 2015. у 20.14 »

Политика је данас објавила чланак са неколико мисли из књиге Милована Данојлића "Мука с речима".
Ова ми се посебно допала:
Не­за­до­во­љан због не­ких мо­јих за­па­жа­ња о би­ро­крат­ском је­зи­ку, је­дан на­уч­ни ис­тра­жи­вач (са ти­ту­лом и др­жав­ном пла­том, да­бо­ме!) на­пи­сао је да је­зик Иве Ан­дри­ћа уза све по­хва­ле ко­је му се мо­гу при­пи­са­ти, ни­је при­ме­њив за но­ви­не, ра­дио и те­ле­ви­зи­ју, за са­стан­ке рад­нич­ких са­ве­та, за про­јек­те и ела­бо­ра­те, за из­ве­шта­је и про­па­ганд­не по­ру­ке, за по­ли­тич­ке го­во­ре и збо­ро­ве, за но­ви­нар­ске ве­сти и члан­ке, за на­уч­на са­оп­ште­ња и та­ко да­ље.

До­бар је­зик, зна­чи, „ни­је при­ме­њив” ни у јед­ној обла­сти јав­ног и дру­штве­ног жи­во­та! Зна­чи ли то да у но­ви­нар­ству, прав­ној на­у­ци, по­ли­ти­ци и про­па­ган­ди не ва­же оба­ве­зе пре­ма бри­жљи­вом и тач­ном из­ра­жа­ва­њу?

Ако тврд­ња не зна­чи то, не знам шта би дру­го мо­гла зна­чи­ти…

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Цитати
« Одговор #31 : 24. 09. 2015. у 13.52 »
>>Mod: SRBOVANJE spada u političke teme, stoga je strogo zabranjeno na forumu. Ko još nije pročitao pravila foruma, neka ih sad pročita. KRAJNJE JE VREME."<<
« Последња измена: 24. 09. 2015. у 13.57 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Цитати
« Одговор #32 : 25. 09. 2015. у 10.25 »
„Ако људи испоље сувише храбрости на овом свету, друштво их мора гушити да би их сломило – и тако их, наравно, убија. Друштво слама свакога, али после тога многи постају јаки баш на оним сломљеним местима. А оне које не може да сломи, њих убија. Друштво подједнако убија и добре, и племените, и храбре. Ако не спадате међу њих, можете бити сигурни да ће и вас убити, само без неке нарочите журбе.“

- Ернест ХЕМИНГВЕЈ; Збогом оружје)
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже RMilica

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 4
  • Говорим: ruski, engleski
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Цитати
« Одговор #33 : 25. 09. 2015. у 13.29 »
Oni su se smijali meni zato što sam drugačiji, a ja sam se smijao njima zato što su SVI ISTI.

C. Bukowski

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Цитати
« Одговор #34 : 4. 10. 2015. у 07.45 »
"Граматичка логика ће свакако, као касније и теологија, да закључи да није само име оно које има свој лик, већ да га има и именовање, али ће тај лик именовања за њу имати смисао само у повезивању одвојеног смисла, наиме, само у тврдњи да у језичком исказу именовање има свој лик једино онда када се стави код имена, односно, када се различито стави, тј. растави од имена.
. . .
Уистину, филолошка граматика не познаје смисао језика којим би именовање у језичком исказу изложила истовремено као име, те се она само филолошки домишља када, на примјер, показује да је етимолошко значење митолошких или теолошких имена изведено из њиховог придјевског као именујућег смисла, али при томе, она не може да пронађе и разлог зашто су придјеви и престали да имају свој истовремени смисао имена."

- Мишо Кулић, Језик прије језика; 5. Тајна именовања, стр. 257-258; (НИГП Калеком, Београд, 2003)
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже milos87popovic

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 1
  • Говорим: engleski
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
    • Global Webmasters
Одг.: Цитати
« Одговор #35 : 5. 11. 2015. у 11.28 »
"Nijedan čovek ne može razumeti ono što nije doživeo" - Hese

Ван мреже mnicic

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 2
    • Српски ми је матерњи језик
    • Knjige
Одг.: Цитати
« Одговор #36 : 10. 06. 2016. у 08.20 »
„Pametni mogu da biraju, da budu i pametni i glupi, kako im više odgovara. Glupi nemaju izbora.”
— Duško Radović
Veliki pozdrav,
Knjige, Citati i izreke

Тагови: