Аутор тема: Template  (Прочитано 39734 пута)

0 корисника и 2 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Template
« Одговор #15 : 27. 10. 2010. у 16.36 »
Ех, како се умамији разликују. :) Мени предложак делује много боље него образац.

Не ради се овде о умамију.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Template
« Одговор #16 : 27. 10. 2010. у 16.47 »
Не ради се овде о умамију.

Заправо се и не ради, него сматрам како је предложак добро, а образац лоше решење за template (бар у оном смислу у којем је мени позната та реч и њена употреба), али не бих да звучим препотентно јер ми је ово трећи или четврти пут да се осврћем на преводе и превођење оваквог или сличних израза, па се зато из пристојности ограђујем причом о умамију.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг: RE: Template
« Одговор #17 : 27. 10. 2010. у 17.09 »
И тако смо дошли до Матичиног шестотомникааааа, који у четвртој свесци, на страни 907, каже овако:

А како би ко од вас разумео ту реч, у то не улазим…

Znam, i radi se zapravo o jednome knjiškom kalku njemačke reči Vorlage. Samo rekoh da smatram kako nije intuitivna značenja, a još manje upotrebno raširena leksema, eda bi bila kandidat za dobar prevod.

A kandidat za dobar prevod bi, po mome, trebala biti jedna, tako, intuitivna reč iz opšteg jezika, ne knjiškog pa ni stručnog (informatičke terminologije), jer ne prevodimo Shakespearea već forumski interfejs. ;)

A to predložak naprosto nije, makar ga i rečnik beleži. Jer već na kilometar mirišî po knjiškome stilu i po kalku sa nekog zapadnoevropskog jezika. Obrazac jest bolji izbor.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Template
« Одговор #18 : 27. 10. 2010. у 17.15 »
Ако ја уопште добро схватам шта темплејт јесте, образац је оно што бисмо назвали формом и што већ постоји под тим именом, а темплејт је предложено, шаблонско попуњавање те форме у једном делу или у целини.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Template
« Одговор #19 : 27. 10. 2010. у 17.26 »
Док сам радио у фабрици доста добро сам се упознао са вордом, и испроваљивао гомилу ствари за које просечан корисник и не зна да постоје. (За многе, нарочито за приучене секретарице, компјутер је само дивна писаћа машина која има спасоносну функцију undo, и чаробни тастер backspace.) Ниједна није умела да направи себи образац за службено писмо, него сваки пут поново куца и заглавље и потпис директора и све остало што мора да стоји на сваком писму. А може да то откуца једном, сачува као template, па већ готов образац (шаблон) отвори кад год јој треба и пише само текст.
Мени је template познат у том значењу, а реч предложак сам чуо у вези са сликарством.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Template
« Одговор #20 : 27. 10. 2010. у 17.51 »
Мени је темплејт познат из неколико различитих примера. На пример, темплејт без икаквог садржаја, али са предефинисаним фонтом, форматом странице, маргинама, нумерацијом, пасусима, насловима, поднасловима и сл. Затим, сличан темплејт када су у питању мејлови, са позадином, фонтом, величином фонта и бојом, на пример темплејт за новогодишњу или рођенданску честитку. Затим темплејт у мобилном телефону, са предефинисаним садржајем, на пример „Извини, не могу сад да ти се јавим, заузет сам, чујемо се касније“. Затим темплејт у РПГ играма, ово је интересантно – створења и ликови креирани до извесне опште мере. На пример, темплејт за орка или темплејт за ратника. Затим у програмирању, темплејти класа итд.

Ако се има у виду проширење појма „образац“ на све ове и овакве случајеве, онда је у реду. Али ако се темплејт посматра искључиво као образац у оном смислу у којем имамо садашње значење обрасца као форме коју треба попунити, онда такав образац јесте једна конкретна подврста темплејта, али не и темплејт у општем смислу. Мени се чини да је реч „предложак“ и добра и интуитивна јер бих у горе побројаним случајевима одмах разумео о чему се ради, док, на пример, значење енглеске речи template уопште нисам знао, него сам из контекста закључио да се ради о предефинисаној општој форми. Образац би се односио на посебан тип предефинисане текстуалне форме у којем треба унети конкретне податке, али постоје и друге форме и други формати који се могу предефинисати, осим текстуалних.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Template
« Одговор #21 : 27. 10. 2010. у 18.03 »

Цитат
На пример, темплејт без икаквог садржаја, али са предефинисаним фонтом, форматом странице, маргинама, нумерацијом, пасусима, насловима, поднасловима и сл. Затим, сличан темплејт када су у питању мејлови, са позадином, фонтом, величином фонта и бојом, на пример темплејт за новогодишњу или рођенданску честитку.

У праву си, темплејт јесте све то што си побројао, зато је и шаблон одговарајући превод. Предложак је ређе у употреби.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Template
« Одговор #22 : 27. 10. 2010. у 18.07 »
У Outlook Express-у шаблон за мејлове зову stationery.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг: Template
« Одговор #23 : 27. 10. 2010. у 18.20 »
Onda kalup. :)
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг: Template
« Одговор #24 : 27. 10. 2010. у 18.37 »
Onda kalup. :)


Asocira me na neko ulijevanje tekućine, nešto zanatlijsko. :D

Office 2010 template je predložak, ali mi se ne dopada iz razloga koje si pomenuo.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Template
« Одговор #25 : 27. 10. 2010. у 18.42 »
Али, шаблон је опет нешто уже, само један облик темплејта. Може неки темплејт бити шаблон, може већина темплејта бити шаблон, али није сваки темплејт шаблон. Шаблон подразумева нешто веома слично по форми, на пример када се каже да је све урађено по шаблону или шаблонски. Шаблон на неки начин више одређује коначан облик и оставља врло мало или нимало простора за креативност и надградњу, док сам темплејт може бити и нешто више, попут основне поставке на коју је могућа најразноликија надградња, док то са шаблоном (бар како га ја схватам) није случај. Враћам се на РПГ игре, као једно интересантно подручје где темплејт није текстуалан, нити се тиче форматирања текста. Није исто направити 10 ликова по истом шаблону и 10 ликова по истом темплејту. У првом случају се креира 10 ликова са незатним разликама и тешком, често баналном распознатљивошћу, на пример по боји, имену, класи или нивоу, док се у другом може радити о 10 крајње индивидуализованих ликова код којих се тешко може и наслутити да су изграђени на истој основи.


Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Template
« Одговор #26 : 27. 10. 2010. у 18.44 »
Sad se setih još jedne reči, koju zapravo ja koristim na Biblioteci: matrica. To je zapravo originalno i osnovno značenje reči template, kao što je šablon za pattern…

No, nema veze, već smo sve izmenili, a i nije loše ’obrazac’.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Template
« Одговор #27 : 27. 10. 2010. у 19.17 »
Образац и јесте један темплејт. Ако се у конкретном случају ради о обрасцу или обрасцима, то је добро решење, ја сам више говорио о темплејту као таквом, као општем појму и ту ми се (опет, лично – а и како другачије) допада реч предложак. Проблем је једино што није заживела, али то је опет у вези и са тим што ни сама потреба за појмом темплејта није толико велика, па га, од једне конкретне прилике до друге, називамо формом, обрасцем, шаблоном, стилом итд. у зависности на шта се односи.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг: Template
« Одговор #28 : 27. 10. 2010. у 19.38 »
Sad se setih još jedne reči, koju zapravo ja koristim na Biblioteci: matrica.

Odlično! To je, u stvari, i najbolji prevod. :)
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Template
« Одговор #29 : 27. 10. 2010. у 19.47 »
I ja isto mislim. Matrica.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: