Аутор тема: Spin-off  (Прочитано 23461 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Spin-off
« Одговор #15 : 14. 01. 2013. у 22.41 »
Па није исто што и адаптација/обрада. То је исто дело приказано у друкчијем светлу, ово што ти питаш само се наслања изворну идеју, али је надограђује, развија у другом правцу.
Daj mi, molim te neki primer, jer ne mogu da skapiram ovako opisno… :(
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Spin-off
« Одговор #16 : 14. 01. 2013. у 22.43 »
Zar nikad nisi gledala seriju koja je nastala poslije neke druge, s tim da je iz te druge preuzela nekoliko likova i da se dešava u istom izmišljenom svijetu? Zoran je dao nekoliko primjera.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Spin-off
« Одговор #17 : 14. 01. 2013. у 22.47 »
I adaptacija i obrada meni impliciraju bližu vernost originalu nego spin-off. Pri tome, adaptacija se obično odnosi na prenos iz druge umetnosti (npr. filmska adaptacija romana), a obrada na novu verziju dela iz iste umetnosti (filma ili muzike).

Spin-off je samo inspirisan originalom; često nastane kao razrada neke usputne priče, obično od strane istih ili sličnih autora. Ogranak, u neku ruku. Možda bih upotrebio i tu reč, mada ima više poslovno-političku konotaciju.

P.S. Evo klasičan primer je da je Tolkinov Gospodar prstenova spin-off Hobita: vezuju ih fiktivni svet i lik Bilba, ali je predložak priča o Golumu koja se u Hobitu javlja samo kao uspitna epizoda.
« Последња измена: 14. 01. 2013. у 22.51 Duja »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Spin-off
« Одговор #18 : 14. 01. 2013. у 22.57 »
Pa ne znam. Evo daću dva primera koja imam ovde u Španiji.

Prvo je bila serija Sedam života (koju mislim da i vi gledate sada), u kojoj je bio jedan lik čistačice i kelnerice u baru, Aide. Ona je u toj seriji stalno pričala o svom sinu Jonatanu koji je mali delikvent, o svojim komšijama, porodicii i slično, ali nikad ih nismo videli u toj seriji. Onda je ta serija prestala da se prikazuje, a snimljena je nova, pod imenom Aida, gde je samo Aida bila zajednički lik obema serijama. Međutim, radnja Aide premešta se u njen kraj, sa njenim komšijama i njenom porodicom, gde konačno vidimo i Jonatana i sve ostale.

Drugi primer: Prvo je bila serija Aqui no hay quien viva, vi ste je gledali kao Moje drage komšije. Onda su valjda scenaristi promenili TV stanicu, i napravili su novu seriju, na isti fazon: komšije u jednoj zgradi u jednom luksuznom delu Madrida. Ima dosta glumaca iz ove prve serije, neki su zadržali svoje osobine, neki su potpuno drugačiji likovi, ima i novih još luđih od onih iz prve serije. Dakle, isti su pojedini glumci i okruženje — dogodovštine u jednoj zgradi među komšijama. Sve ostalo nema veze s onom prvom.

Je li to to?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Spin-off
« Одговор #19 : 14. 01. 2013. у 23.01 »
Prvi primjer je onaj pravi, klasični spinof, drugi nije, jer se ne dešava u istom izmišljenom svijetu. Bitno je da izmišljeni svijet ostane isti – nekad ne pređe nijedan lik iz druge serije.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Spin-off
« Одговор #20 : 14. 01. 2013. у 23.03 »
Znam! Je li npr. Ono Predator protiv Osmog putnika jeste spin-of ta dva filma?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бојан Башић

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 263
Одг.: Spin-off
« Одговор #21 : 14. 01. 2013. у 23.51 »
Nije da sam navro kao pijan na plot (nadam se da nije :D), ali evo prve definicije reči derivat iz RMS: „ono što je izvedeno iz čega drugoga, posledica, novi oblik“. Uz to je dat i primer „Socijalizam sedamdesetih i njegov derivat radikalizam osamdesetih godina u Srbiji“. Hemijska definicija data je zasebno (kao druga po redu). Obe ove definicije ponovljene su u RSJ (pri čemu je još dodata i treća, iz lingvističke struke, i redosled je izmenjen).

Ako tražimo pošto-poto domaći ekvivalent, ja bih ponudio izvedenica.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Spin-off
« Одговор #22 : 14. 01. 2013. у 23.52 »
Немамо ми још јасну свест у глави о томе шта је спин-оф да бисмо имали или могли да саставимо неку домаћу еквивалентну реч. Не можемо тек тако стварати домаћу реч за појаву која није јасно уочљива у нашој култури нити јасно постоји у нашим главама. За шта, за какве потребе?

@Бруни, ово о чему говоримо је спин-оф у популарној култури и мас-медијима. Спин-оф је примарно појам из теорије менаџмента и односи се на спин-оф производе и спин-оф технологије, не знам да ли се у нашој науци користи домаћа реч за то.

На пример, наводе ону алу-фолију за облагање хране при печењу у рерни као пример спин-офа (или, на српском откотрљалице) у том смислу. У питању је производ који је био израђиван за Насу у склопу развоја космичких технологија, као рефлективан слој на сателитима у свемиру, а у међувремену је пронађена нова примена, па се сада производи као кухињски материјал, за потребе домаћинства, и у продавници купује у одељку где су шерпе, лонци, сунђери и четке за рибање рингли.

У популарној култури, спин-оф је када у једној причи сконташ интересантне споредне ликове, па направиш нову причу у којој су ти ликови главни. На пример, када би народни песник био инспирисан Вилом Равијојлом из циклуса песама о Краљевићу Марку, па испевао низ нових песама о њој и њеним авантурама у вилинском свету, у којима би се понекад појавио и Марко, реда ради, али као споредан лик. Тај циклус песама био би спин-оф циклуса о Марку.

На пример, ТВ серија „Фрејзер“ је спин-оф серије „Кафић ’Уздравље’“. У „Кафићу ’Уздравље’“, један од ликова био је психијатар Фрејзер, али само у екипи сталног састава споредних глумаца. У серији „Фрејзер“, он је главни лик.

Или „Чувари плаже“ и чувени Мич Бјукенон. Један спин-оф те серије бавио се тиме шта Мич ради ноћу, док није на послу чувара плаже. Наравно, ноћи није проводио са Памелом Андерсон и другим купачицама, већ истражујући натприродне појаве и борећи се против удружених снага духова, ванземаљаца и зликоваца из будућности. И то је спин-оф, али са главним глумцем.

Не пада ми на памет ниједан битан спин-оф у домаћој култури или индустрији. Да ли их имамо?

Ван мреже Бојан Башић

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 263
Одг.: Spin-off
« Одговор #23 : 14. 01. 2013. у 23.55 »
Не пада ми на памет ниједан битан спин-оф у домаћој култури или индустрији. Да ли их имамо?

Pa „Bela lađa“, kud će ti duša da to previdiš? :D

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Spin-off
« Одговор #24 : 14. 01. 2013. у 23.55 »
И, да, ја је не бих преводио као реч, већ бих превео контекст. Описно.

Ионако није нека претерано честа реч ни у енглеском језику, и тамо их има доста који не знају шта она значи и којима треба фуснота кад се та реч помене.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Spin-off
« Одговор #25 : 14. 01. 2013. у 23.59 »
Pa „Bela lađa“, kud će ti duša da to previdiš? :D

Јао, да.  [ccc]

Верујем да сем тога и примера типа „Човек и пас“ („спин-оф“ „Срећних људи“, позоришна представа са Вукашином Голубовићем и псом Симом) код нас ово и није нека претерано уочљива појава да би имала своју категорију. :)

Ајд да су Курсаџије, они бар имају армију фанова и култ следбеника…  :D

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Spin-off
« Одговор #26 : 15. 01. 2013. у 00.00 »
Kakva Bela lađa, Bojane?

BP, to sa serijama mi je skroz jasno, isto je kao ova Aida o kojoj sam pričala nekoliko postova unazad.

Ja je ne bih prevodila, ako je u pitanju filmska umetnost ili književnost. Ostavila bih spin-of. Derivat je ok za sve drugo, kao npr. za tu foliju o kojoj priča BP.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Spin-off
« Одговор #27 : 15. 01. 2013. у 00.01 »
PS: Moram prizanti da više ne znam uopšte o čemu pričate… :D
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Spin-off
« Одговор #28 : 15. 01. 2013. у 00.07 »
Kakva Bela lađa, Bojane?
Лик Срећка Шојића првобитно се појављивао у серијалу филмова „Тесна кожа“, па сад у скорије време у серији „Бела лађа“. Иначе је познат по својим бисерима. :D

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Spin-off
« Одговор #29 : 15. 01. 2013. у 00.09 »
A, pa znam ja gosn Šojića… :D Znači, sad ima sopstvenu seriju?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: