Аутор тема: преподобни, мученик  (Прочитано 8557 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: преподобни, мученик
« Одговор #15 : 11. 10. 2013. у 12.44 »
Пише у Правопису да се "свети" у именима светаца пише увек великим јер се сматра неодвојивим делом имена. Дакле, битан моменат је "неодвојиви део имена" а не писање великим словом именице "свети" без икаквог критеријума. Писала бих Свето вазнесење господње ако је у питању световни текст и име неке грађевине, свето вазнесење господње као појам у световном тексту (мада, да будем искрена, не верујем да би се у једном световном тексту користила баш ова синтагма за тај догађај, зато што је врло карактеристична за црквени, али не и за световни језик), можда и великим, према именовању историјских догађаја, а у црквеном тексту, наравно, Свето Вазнесење Господње.

ПС: Не можете узимати као опште примере текстове са сајта Православље. Они могу да послуже као одличан водич за црквене текстове, али не и за световне.
« Последња измена: 11. 10. 2013. у 12.47 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: преподобни, мученик
« Одговор #16 : 11. 10. 2013. у 12.54 »
Још једном: свети и светост није исто.

Главни је проблем, Кристина, што „црквени правопис“ не постоји (знам то јер већ годинама лекторишем теолошке радове).

У Пракси цркве Ваша Светости није ништа устаљеније него Ваше Преосвештенство. Још једанпут, не знам зашто би се то разликовало.

Тагови: