Аутор тема: Virtuelni i zabran  (Прочитано 26491 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #45 : 15. 03. 2011. у 14.14 »
Зоране, није питање колико ја смем да будем оштар, већ колико је то паметно, а самим овим текстом сам већ одсекао себи грану, али шта да радим, такав ми је хороскоп  :D

Мислим да ће ипак остати забран  :D



Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #46 : 15. 03. 2011. у 14.18 »
А да се сецне тема негде на првој страни, и ово све стави у тему Забран можда? мали предлог само  [zviz]
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Virtuelni i zabran
« Одговор #47 : 15. 03. 2011. у 14.22 »
А да се сецне тема негде на првој страни, и ово све стави у тему Забран можда? мали предлог само  [zviz]
Promenila sam naslov. Obe diskusije se odnose na istu rečenicu, tako da je bolje i lakše pratiti ovako :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг.: Virtuelni i zabran
« Одговор #48 : 15. 03. 2011. у 14.29 »
Ол рајти ден  :D
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: RE: Virtuelni i zabran
« Одговор #49 : 15. 03. 2011. у 14.34 »
pren. područje, tema, oblast kojim se nitko ne smije baviti, osim onoga koji polaže isključivo pravo

Ја реч „забран“ схватам искључиво у овом значењу и испрва ми је била јасна као таква. Не знам где сам је могао чути ако је толико непозната, али мени није била.

Дакле, забран као чувано место (или тема, област, свеједно) за који важи да је право приступа и бављења ограничено на врло узак скуп људи, појединца, или где је право приступа забрањено свакоме.

(Измена: Само, ја га акцентујем за̑бран, а не за́бран.)
« Последња измена: 15. 03. 2011. у 14.36 Belopoljanski »

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Virtuelni i zabran
« Одговор #50 : 15. 03. 2011. у 14.40 »
Дујо, опет се нисмо разумели. У свим твојим примерима забран је место, а мање оно што Гулету треба — у значењу нечега што само одређена група људи има право да ради/буде

Ипак, то је његов текст, ако негде претера, сам је крив. Такав му је хороскоп.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг.: Virtuelni i zabran
« Одговор #51 : 15. 03. 2011. у 14.42 »
Цитат
    * Ta sfera je zaštićeni zabran, i u nju ulaze samo ljudi koji su savladali njene tajne, a imaju dovoljno besprizornosti za to. … (Lj. Stojadinović)


Evo i par knjiga pride:

    * Upoznala je Matinu prijeku narav i znala je da bi bilo zla ako bi nešto zapazio ili posumnjao. Mate je mužjak i ne da dirati u svoje, u svoj zabran. (Pero Budak, Uzvitlane strasti, 1998)


 ?
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Virtuelni i zabran
« Одговор #52 : 15. 03. 2011. у 14.56 »
Цитат
    * Ta sfera je zaštićeni zabran, i u nju ulaze samo ljudi koji su savladali njene tajne, a imaju dovoljno besprizornosti za to. … (Lj. Stojadinović)


Evo i par knjiga pride:

    * Upoznala je Matinu prijeku narav i znala je da bi bilo zla ako bi nešto zapazio ili posumnjao. Mate je mužjak i ne da dirati u svoje, u svoj zabran. (Pero Budak, Uzvitlane strasti, 1998)


 ?

Izvini, ali ne razumem :-/… Primeri gde se koristi reč zabran. No u svim primerima znači konkretno mesto, kako je rekao Zoran…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг.: Virtuelni i zabran
« Одговор #53 : 15. 03. 2011. у 14.59 »
Сфера је конкретно место?

Матијино своје, његова прека нарав?

Нешто ми је ту промакло…
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг.: Virtuelni i zabran
« Одговор #54 : 15. 03. 2011. у 15.04 »
Сфера је конкретно место?

Матијино своје, његова прека нарав?

Нешто ми је ту промакло…

ОК, језик бржи од памети…

Матина не Матијина, а можда сфера може бити конкретно место ако је сфероидни батискаф у питању, или нешто слично, али мислим да у наведеном примеру то није случај…
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Virtuelni i zabran
« Одговор #55 : 15. 03. 2011. у 15.27 »
Дујо, опет се нисмо разумели. У свим твојим примерима забран је место, а мање оно што Гулету треба —  у значењу нечега што само одређена група људи има право да ради/буде

Ипак, то је његов текст, ако негде претера, сам је крив. Такав му је хороскоп.

Originalna Gulova rečenica je glasila

Цитат
презентација културне баштине је престала да буде забран музеја и државних институција и уског круга кустоса

Ja ovo razumem da se reč "zabran" ovde odnosi na "prezentaciju kulturne baštine" kao delokrug, sferu uticaja, oblast rada. Ne mora da bude konkretno, fizičko mesto. Ne vidim da se takva upotreba nešto razlikuje od primera koje sam naveo gore, kao što su "zabran nacionalne politike" ili "zabran za čudake i neprilagođene zvan filozofijom".

Тагови: