Аутор тема: Strane i domaće reči za jednu te istu stvar  (Прочитано 51709 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже расејан

  • матори зајебант
  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 177
  • Говорим: енглески, руски, мађарски. натуцам немачки, француски, италијански, шпански и општесловенску гомилу
  • Родно место: Зрењанин
    • Српски ми је матерњи језик
    • код мене
Одг.: Strane i domaće reči za jednu te istu stvar
« Одговор #135 : 25. 02. 2013. у 21.43 »
Мађарска реч за кнедлу (са шљивама или кајсијама), ваљда од gomba - печурка. И јесте, иде нешто кромпира у то тесто.

Кажу да је од мађ. gömb (лопта) и gömböc.
http://www.onlineszotar.com/ вели
húsos gombóc    ćufte
gombóc    knedla
Е сад ког је ово порекла у мађарском, питати њих.
прибор за јело није за јело

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Strane i domaće reči za jednu te istu stvar
« Одговор #136 : 25. 02. 2013. у 22.14 »
Ih, BP, sad mi osvezi secanja… Meni je jedna baba bila Banacanka, iz Mokrina, i pravila je vala najbolje knedle s sljivama i strudlu od maka na svetu, a bogami se secam i ovog treceg i curi mi voda na usta (dade mi super ideju, godinama nisam to jela). Ja isto sve kao ti, samo sto u te knedle od supe ne ide mi dzigerica. To mi je nekako malo bljak.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Strane i domaće reči za jednu te istu stvar
« Одговор #137 : 25. 02. 2013. у 22.21 »
И четврта грумуљица од теста: њоки. Италијанска реч.

Океј, њоке, спирале, пужићи, шкољкице, шпагете и сва остала теста. Него:

Ne, ne. Njoke nisu isto što i pužići, školjkice, špagete i druga italijanska pasta. Njoki se prave od testa i krompira. http://en.wikipedia.org/wiki/Gnocchi. Dobro, i njoki su italijanska pasta, ali sve ostalo se pravi od brašna i vode samo se u njoke dodaje i krompir.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Strane i domaće reči za jednu te istu stvar
« Одговор #138 : 25. 02. 2013. у 22.23 »
Ih, BP, sad mi osvezi secanja… Meni je jedna baba bila Banacanka, iz Mokrina, i pravila je vala najbolje knedle s sljivama i strudlu od maka na svetu, a bogami se secam i ovog treceg i curi mi voda na usta (dade mi super ideju, godinama nisam to jela). Ja isto sve kao ti, samo sto u te knedle od supe ne ide mi dzigerica. To mi je nekako malo bljak.

И мени је то са џигерицама било бљак.  [povrac2] Али, бака кад год је правила пилећу супу, измрвила би кувану џигерицу и измешала је у масу за кнедле.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Strane i domaće reči za jednu te istu stvar
« Одговор #139 : 21. 03. 2013. у 19.55 »
Издвојена расправа о страним речима: http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=3745.0


TEMA DISKUSIJE:

Ovde se upoređuju reči stranog porekla ili tuđice sa rečima u srpskom jeziku koje su domaće ili odavno odomaćene, a koje označavaju jednu te istu stvar, tj. moraju biti sinonimi.

Sve reči koje se iznesu moraju postojati u rečniku. Ova tema nije predmet smišljanja novih "domaćih" reči po svaku cenu.

U okvir teme, pored navođenja samih reči, spadaju i analize učestalosti korišćenja tih reči. Lična mišljenja mogu se iznositi, ali ona moraju biti vezana isključivo za temu i potpomognuta argumentima u literaturi, praksi i sl. bez zajedljivosti,
bez kukanja nad zlom sudbinom srpskog jezika, i ličnim mišljenjima o poengležavanja istog, jer to NIJE tema ovde i biće izbrisano.

Tema ne služi za kritikovanje, iščuđavanje i sablažnjivanje, nego za analizu stanja u srpskom jeziku kad su reči stranog porekla u pitanju.
« Последња измена: 22. 03. 2013. у 13.46 Бруни »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Strane i domaće reči za jednu te istu stvar
« Одговор #140 : 22. 03. 2013. у 09.34 »
Тема је закључана док се не смире страсти. [lock]

Тагови: