Аутор тема: Personality rights  (Прочитано 14723 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг: Personality rights
« Одговор #16 : 28. 02. 2012. у 06.10 »
На побројаним линковима видим да се говори о правима личности, али не нађох ни списак тих права, ни навођење у којем је закону регулисана њихова заштита. Шта сам пропустио?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Personality rights
« Одговор #17 : 28. 02. 2012. у 08.38 »
Ја само упозоравам да се почетни уоквирени текст позива на националну регулативу, а да ми за сада имамо само законску регулативу која покрива заштиту личних података (где спадају поменуте фотографије). Колико знам, целовита заштита људског достојанства није нигде регулисана, што би онда значило да прво треба дефинисати шта је све обухваћено појмом "права личности", па тек онда користити тај термин
Drugim rečima, u Srbiji ne možeš tužiti nekog za nanetu duševnu bol? Za klevetu? Za povredu dostojanstva? Eto, te stvari bi otprilike ulazile u taj pojam. Evo malo više o tome na eng. vikipediji.
http://en.wikipedia.org/wiki/Personality_rights

Super, Šomi, tek sam sad videla tvoj post. Dakle, prava ličnosti. :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже d@do

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 680
Одг: Personality rights
« Одговор #18 : 28. 02. 2012. у 08.45 »

Drugim rečima, u Srbiji ne možeš tužiti nekog za nanetu duševnu bol? Za klevetu? Za povredu dostojanstva? Eto, te stvari bi otprilike ulazile u taj pojam.
Kleveta i uvreda se trenutno tretiraju Krivičnim zakonom Srbije ali postoje namjere da se, u skladu sa preporukama EU, taj član izbriše iz tog zakona do kraja februara ove godine.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Personality rights
« Одговор #19 : 28. 02. 2012. у 08.47 »

Drugim rečima, u Srbiji ne možeš tužiti nekog za nanetu duševnu bol? Za klevetu? Za povredu dostojanstva? Eto, te stvari bi otprilike ulazile u taj pojam.
Kleveta i uvreda se trenutno tretiraju Krivičnim zakonom Srbije ali postoje namjere da se, u skladu sa preporukama EU, taj član izbriše iz tog zakona do kraja februara ove godine.
Ne razumem. Dakle, EU predlaže da se kleveće i vređa bez posledica?  [iznenadjen]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже d@do

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 680
Одг: Personality rights
« Одговор #20 : 28. 02. 2012. у 08.50 »
Ne razumem. Dakle, EU predlaže da se kleveće i vređa bez posledica?  [iznenadjen]
Pa vjerovatno bi se to "uglavilo" u neki drugi zakon ali bi imalo druge posljedice.
http://vesti.aladin.info/2012-02-05/1020312-sudske-procese-za-uvredu-i-klevetu-ponistavaju-nove-odredbe-zakona
« Последња измена: 28. 02. 2012. у 08.58 d@do »

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг: Personality rights
« Одговор #21 : 28. 02. 2012. у 09.22 »
У Србији свакако можеш тужити особу или организацију за душевни бол, али не у оквиру некога закона који би се звао "Закон о заштити права личности", јер такав не постоји., већ на пример у оквиру Закона о облигационим односима где се третира надокнада нематеријалне штете.

Мени је свеједно, преводите како хоћете, ја једноставно указујем да ако се у преводу каже "ограничен у оквиру закона који се тичу заштите права личности" неко мора да да тумачење који су то закони (или закон). Покушавам да кажем, да ако неки текст некоме даје упутство како да поступа у неком скупу случајева, онда тај текст мора да буде потпуно јасан, а термини морају бити дефинисани . У супротном, свако ће под "правима личности" подразумевати нешто друго, за шта могу да наведем примере. Могуће је да правници знају који све закони третирају права личности, али мени се чини да је овде битно да онај ко пише за Википедију може да се оријентише, па пошто се исечак од којег смо кренули односи на фотографије

Код нас су права појединаца регулисана не једним, него низом закона, зависно од тога који се аспект посматра : ако је неко болестан, на њега се примењује Закон о здравственој заштити, а ту су дефинисана права пацијената; ако је радно способан на њега се примењују одредбе Закона о раду и он има права по том закону итд. Не познајем англосаксонско законодавство, можда код њих постоји специфичан закон о заштити права личности, па зато и пишу великим почетним словом: Personality Rights. 

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Personality rights
« Одговор #22 : 28. 02. 2012. у 09.28 »
Mislim da je, sto se konkretno tog sablona tice, jedino bitno sta kaze zakonodavstvo SAD, posto su serveri Vikipedije tamo. Nema potrebe da se pozivamo ni na koji zakon Srbije.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг: Personality rights
« Одговор #23 : 28. 02. 2012. у 09.40 »
Није то баш тако линеарно. Постоји одговорност хостера, али хостер најчешће не публикује спорни садржај. Зато се тужба подноси против хостера који мора тај садржај да скине, али и против онога, ко је поставио спорни садржај. Ова друга тужба решава се у оквиру законодавства земље у којој дотични борави, или чије држављанство има: ја не могу да тужим америчком суду некога ко живи у Зајечару и ко је поставио моју слику на Википедију.  Зато помињем домаће законодавство.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Personality rights
« Одговор #24 : 28. 02. 2012. у 11.00 »
Ne mogu biti prava ličnosti, kad u prvoj rečenici prve strane piše Lična prava ili prava ličnosti ili ljudska prava i slobode su sinonimi koji se danas koriste za isti pojam. Ovde se radi o nečem drugom.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Personality rights
« Одговор #25 : 28. 02. 2012. у 11.05 »
Цитат
"Personality rights" is a common or casual reference to the proper term of art "Right of Publicity". The Right of Publicity can be defined simply as the right of an individual to control the commercial use of his or her name, image, likeness or other unequivocal aspects of one’s identity. Iti s usually considered a property right as opposed to a personal right, and as such, the validity of the Right of Publicity can survive the death of the individual (…). In the United States, the Right of Publicity is a state law-based right, as opposed to federal, and recognition of the right can vary from state to state.
 
Personality rights are generally considered to consist of two types of rights: the right to publicity, or to keep one’s image and likeness from being commercially exploited without permission or contractual compensation, which is similar to the use of a trademark; and the right to privacy, or the right to be left alone and not have one’s personality represented publicly without permission. (…)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Personality rights
« Одговор #26 : 28. 02. 2012. у 12.03 »
Ne mogu biti prava ličnosti, kad u prvoj rečenici prve strane piše Lična prava ili prava ličnosti ili ljudska prava i slobode su sinonimi koji se danas koriste za isti pojam. Ovde se radi o nečem drugom.
Ne razumem te, vuče. Kasnije si citirao engl. članak sa njikipedije gde se ljudska prava i slobode ne pominju, nego pravo na publicitet, tj. pravo da neko rukovodi upotrebom svog lika, imena i dela u javnosti. A to je personality rights.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Personality rights
« Одговор #27 : 28. 02. 2012. у 12.09 »
Prava ličnosti su u srpskom sinonimna sa ljudski pravima - tako piše ovde. S druge strane, personality rights ona obuhvataju prava komercijalne upotrebe imena i lika i prava na zaštitu podataka o ličnosti - to piše na Wikipediji. Dakle, personality rights nisu prava ličnosti.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг: Personality rights
« Одговор #28 : 28. 02. 2012. у 12.12 »
Niko dosad nije spomenuo pravo na privatnost, odnosno pravo privatnosti (link)?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Personality rights
« Одговор #29 : 28. 02. 2012. у 12.15 »
Prava ličnosti su u srpskom sinonimna sa ljudski pravima - tako piše ovde. S druge strane, personality rights ona obuhvataju prava komercijalne upotrebe imena i lika i prava na zaštitu podataka o ličnosti - to piše na Wikipediji. Dakle, personality rights nisu prava ličnosti.
Aha. Ašta ti onda predlažeš? Joj, ovo je komplikovanije nego što sam ja mislila… :(
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: