Аутор тема: Provera  (Прочитано 40979 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Provera
« Одговор #15 : 15. 04. 2011. у 07.58 »
Сад нешто размишљам: је ли Црвена звезда или Црвена Звезда по новом Правопису (по П93 је с малим з)?
Što bi bilo Crvena Zvezda? Promenili su samo što se tiče ulica i svetaca —  sad se svuda ulica i sveti piše velikim. Ali nisu ništa promenili u vezi sa običnim višečlanim imenima…

Sonjina objašnjenja su dobra. Crta (ne crtica!) sa razmakom ide kad se barem jedan od elemenata sastoji od dve reči. Time se daje do znanja da jedan od članova ima više od jedne reči. Uporedi sa Železničar—Partizan, i Crvena Zvezda —  Partizan.

Što se juga tiče, kad govorimo o samom vozilu, onda ide malim slovom —  audi, mercedes, ford… A kad govorimo o fabrici, onda ide veliko slovo —  Audi, Mercedes, Ford…

Цитат
10. А зашто радиопрограм? радио станица, или радио - станица?
Ovo nije tačno. Kad se prefiks radio odnosi na zračenje, onda ide bez crtice i spojeno. Kad se odnosi na radio, tj ono što potiče od njega, onda sa crticom: radioaktivnost, radiologija, radiogenetika itd. ali radio-program, radio-stanica, radio-emisija itd. Koristi se crtica, a ne crta, zato i nema belina jer crtica nikad ne ide s belinama.

Sad više nemam vremena, zakasniću na posao, čim ugrabim malo vremena u toku dana, nastaviću (ukoliko neko drugi ne odgovori pre mene)… :)
« Последња измена: 15. 04. 2011. у 08.03 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Provera
« Одговор #16 : 15. 04. 2011. у 09.52 »
Тест 1

1. Зар није под а) тачан одговор?
а) У Железничкој улици бр. 22, у Сремској Каменици, налази се  Средња школа унутрашњих послова
Da, ovo je tačno. Srednja škola unutrašnjih poslova je puno ime te škole, zato ide Srednja velikim. Kad bi govorila uopšteno o srednjoj školi, ne bi išlo velikim slovom.

4. 1.5. Аутомобил марке („)југо(“) кретао се недозвољеном брзином Улицом Цара Душана, а полиција га је зауставила испред Моста слободе.

Зашто југо малим словом? И може и не мора под наводнике? Као Ауди, БМВ, Опер, Пежо? Мада нисам виђала њих под наводнике.. И да ли се и они пишу малим или великом словом? Зашто великим/малим? То је марка аутомобила. Као и марка парфема, одеће.. Долче и Габана, Валентино, Клио.. Зашто слобода малим словом? Ипак је то назив моста.
Za jugo sam već odgovorila, drugo, nije Ulica Cara Dušana, nego Ulica cara Dušana, ili samo Cara Dušana. Reč "ulica" nije sastavni deo imena ulice, stoga se može i izostaviti, pa shodno tome, ako se ipak pominje, ide malim slovom. Velikim slovom ide samo kad je nerazdvojivi deo imena: Ulica platana, i sl. i naravno, samo ako dolazi na prvo mesto (stoga je tačno ono tvoje prethodno, u "Železničkoj ulici").

Navodnici mogu da se stave, a i ne moraju. Stavljaju se obično ako je moguće da dođe do neke zabune, pa da se ime auta shvati kao nešto drugo: Pera je imao "princa", a Jova "ajkulu".

7. Иде ЦЗ размак цртица размак Партизан? (јес’да навијам за Партизан, али како се за њих пише скраћеница?)
Ovo već objasnih
10. А зашто радиопрограм? радио станица, или радио - станица? ( сад више нисам сигурна шта знам а шта не  [ne])
I ovo.
Тест2
1. Зашто Гора великим?
Gde konkretno? Ja stvarno ne mogu da otvaram Vord svaki čas :fkez:. Zato sam i rekla da se sve napiše ovde.

2. Ако је Средња школа, Основна школа, Гимназија, онда и Универзитет иде великим словом? Не?
I ovo sve zavisi od primera. Molim dajte primere OVDE, ne u Vordu.
Genralno gledano, sve to ide malim slovom. Univerzitet ide velikim kad se odnosi na Univerzitet u Beogradu (ili neki drugi konkretan univerzitet koji u svom nazivu ima reč "univerzitet"). Inače sve malim.

6. Зашто је сада "основна" малим словом?
Gde? Verovatno zato što se odnosi na opštu imenicu, a ne na naziv neke škole. Daj konkretan primer, pa ćemo da ga analiziramo.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Одг.: Provera
« Одговор #17 : 15. 04. 2011. у 10.19 »
1.
а) Надомак Новог Сада налази се Фрушка гора и Петроварадинска Тврђава.
б) Надомак Новог Сада налази се Фрушка гора и Петроварадинска тврђава.
в) Надомак Новог Сада налази се Фрушка Гора и петроварадинска тврђава.

2.
а)  "Један од најважнијих догађаја за Новосађане у 2005. години био је завршетак Моста слободе", изјавила је за "Блиц",  Радмила Маринковић Недучин, ректор Универзитета у Новом Саду.
б) "Један од најважнијих догађаја за Новосађане у 2005 години био је завршетак Моста Слободе", изјавила је за "Блиц"  Радмила Маринковић Недучин, ректор универзитета у Новом Саду.
в)  Један од најважнијих догађаја за Новосађане у 2005. години био је завршетак моста слободе, изјавила је за "Блиц"  Радмила Маринковић Недучин, ректор Универзитета у Новом Саду.

6.
а) Био сам ученик основне школе "Старина Новак". ово је тачно?
б) Био сам ученик Основне школе "Старина Новак".
в) Био сам ученик Основне Школе "Старине Новака".

Шоми каже ово:
2.1. Надомак Новог Сада налази се Фрушка Гора и Петроварадинска тврђава.
2.2. „Један од најважнијих догађаја за Новосађане у 2005. години био је завршетак Моста слободе“, изјавила је за „Блиц“  Радмила Маринковић Недучин, ректор(ка) Универзитета/универзитета  у Новом Саду.
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Provera
« Одговор #18 : 15. 04. 2011. у 10.31 »
Шоми греши. Тачно је 1б. Фрушка гора је географски појам, не административни (дакле, није град, насеље, држава и сл.) да би обе речи ишле великим словом. Понекад може и једно и друго, као нпр. код Свете горе/Горе, где је Света гора геогр. појам, а Света Гора је заједница монаха (они иначе имају у оквиру грчке државе статус посебне државе).

У другом питању, 2а је тачно, а то око моста ти је већ Соња објаснила, а ја око Универзитета. Универзитет у Новом Саду је званично име тог универзитета стога треба велико.

Треће питање је добро. И то објасних. Име школе је само "Старина Новак", стога је овде основна школа заједничка именица, па не треба велико слово. Упореди са Средња школа унутрашњих послова у Бањалуци. То јој је конкретно званично име, зато Средња стоји велико. Ево, види њихов сајт, наслов о историјату је добар, школа стоји великим, јер је то скраћено име те школе и тиме се то "школа" односи на БАШ ту школу, не било коју. Исто као што би и Универзитет био БАШ нпр. онај у Бгд, или онај у НС, а не било који.



« Последња измена: 15. 04. 2011. у 10.48 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Provera
« Одговор #19 : 15. 04. 2011. у 10.44 »
Надомак Новог Сада налази се Фрушка гора и Петроварадинска тврђава.
Jа бих само, што рече БП, спонтано написала налазе се
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Provera
« Одговор #20 : 15. 04. 2011. у 10.48 »
Надомак Новог Сада налази се Фрушка гора и Петроварадинска тврђава.
Jа бих само, што рече БП, спонтано написала налазе се
Da, svakako. Nisam to primetila. Da stoji samo jedno (ili FG, ili PT), onda bi i glagol išao u jednini.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Provera
« Одговор #21 : 15. 04. 2011. у 10.50 »
Ама, зар нису овом допуном спојили тај радио- и сад се свуда пише без цртице. Такође, зар се сад не пишу сва вишечлана геогр. имена са свим великим словима?
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Provera
« Одговор #22 : 15. 04. 2011. у 10.51 »
Ама, зар нису овом допуном спојили тај радио- и сад се свуда пише без цртице. Такође, зар се сад не пишу сва вишечлана геогр. имена са свим великим словима?
Не, имам нови П10 (коначно ми је допао шака ;D), и пре него што сам одговорила, погледала сам у њега. Штавише, дали су подугачак списак префикса и примере кад исти иду с цртицом а кад заједно…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Provera
« Одговор #23 : 15. 04. 2011. у 11.44 »
Радио иде како је Бруни објаснила, а тако и геогр. појмови, осим Свете Горе, коју су, питај бога зашто, ставили с обама великим словима.

У Основна школа „та и та” иде велико слово.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Provera
« Одговор #24 : 15. 04. 2011. у 11.48 »
Радио иде како је Бруни објаснила, а тако и геогр. појмови, осим Свете Горе, коју су, питај бога зашто, ставили с обама великим словима.
I meni je ta Gora zapala za oko, ali ima objašnjenje. G se piše veliko kad se odnosi na monašku zajednicu, a ako govorimo o Svetoj gori kao geog. pojmu, onda malo.

Цитат
У Основна школа „та и та” иде велико слово.
Što? Ja ne nađoh takvo objašnjenje u P. :-/
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Provera
« Одговор #25 : 15. 04. 2011. у 11.49 »
Хвала обома. Ја сам онда нешто побркао, а Света Гора ме је навела да напишем и Фрушка Гора[ccc]

Сад ћу да исправим оне одговоре, да не помисли Маги погрешно.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Provera
« Одговор #26 : 15. 04. 2011. у 11.52 »
Т. 63б: Музичка школа „Др Исидор Бајић”.

(Ужасно ме нервира што шестица и мало Б оволико личе у овом нашем фонту!)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Provera
« Одговор #27 : 15. 04. 2011. у 11.57 »
Хвала обома. Ја сам онда нешто побркао, а Света Гора ме је навела да напишем и Фрушка Гора[ccc]

Сад ћу да исправим оне одговоре, да не помисли Маги погрешно.
Nemoj ispravljati, jer se u kasnijem razvoju teme vidi šta je ispravno. Ovako ćeš samo zbuniti one koji budu kasnije čitali.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Provera
« Одговор #28 : 15. 04. 2011. у 12.00 »
Т. 63б: Музичка школа „Др Исидор Бајић”.
Hm, videh, ali ne razumem. Pa šta to onda znači, da je to "osnovna/srednja/muzička i sl. škola" zapravo deo konkretnog imena škole?  :-/
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Provera
« Одговор #29 : 15. 04. 2011. у 12.04 »
Хајде нек неко провери ово:

1. а) У Железничкој улици бр. 22, у Сремској Каменици, налази се Средња школа унутрашњих послова.

2. б) У  Удружењу ликовних уметника Војводине, на Булевару Михаила Пупина, отворена је изложба под називом „Ентеријер“.

3. в) „Конкурс ће бити објављен у Службеном гласнику Републике Србије“, рекао је директор Основне школе „Јован Јовановић Змај“, професор Марко Марковић.

4. б) У кафеу „Трокадеро“, на Булевару ослобођења, окупља се велики број Новосађана.
 
5. в) Аутомобил марке „југо“ кретао се недозвољеном брзином Улицом цара Душана, а полиција га је зауставила испред Моста слободе.

6. а) Поводом 19. јануара, Дана МУП-а, одржаће се пригодан програм у нашој полицијској станици.

7. Стави интерпункцијске и правописне знаке у реченице:
а)  Ух, што је досадно!
б)  У Сремској Каменици, 23. 8. 2007. год.
в)  Стигао је, али касно.
г)   Да ли си гледао утакмицу Црвена звезда — Партизан?

8. Напиши скраћенице за следеће речи:
а)  друг — др.
б)  господин — г.
в)  ученик — уч.
г)  гимназија — гимн.

9. Напиши пуне називе скраћеница:
а) ОУН — Организација уједињених народа
б) СШУП — Средња школа унутрашњих послова
в) ЦОПО — Центар за Основну Полицијску Обуку
г) МУП — Министраство унутрашњих послова

10. Подвуци правилно написане изразе:
а) ни о чему, о ничему
б) радио програм,  радио-програм
в) сњим, с њим, са њим
г) ми не бисмо, ми небисмо, ми не би смо


1. б) Надомак Новог Сада налази се Фрушка гора и Петроварадинска тврђава.

2. а) Један од најважнијих догађаја за Новосађане у 2005. години био је завршетак Моста слободе, изјавила је за „Блиц“ Радмила Маринковић Недучин, ректор Универзитета у Новом Саду.

3. в) „Све кривичне пријаве подносе се на основу Кривичног законика“, рекао нам је председник Окружног суда у Београду.

4. в) У Улици Кнеза Лазара 27. 7. 2007. год., испред кафеа „Хемингвеј“, украден је аутомобил марке „мерцедес“, црне боје, са регистарским таблицама НС 301-406.

5. а) „Не знамо тачно време када је возило нестало и да ли има очевидаца, али претпостављамо да се то догодило око 22.30“, рекао је заменик командира полицијске станице у Секретаријату унутрашњих послова у Новом Саду.

6. б) Био сам ученик Основне школе "Старина Новак".

7. Стави зарез где је потребно:
а) Додај ми, Милане, оловку.
б) Доћи ћемо, кажем ти, сутра увече.
в) Кад човек тоне, за сламку се хвата.
г) Наши кошаркаши, прваци Европе, прави су уметници на паркету.

8. Напиши скраћенице за следеће речи:
а) доктор — др
б) инжењер — инж.
в) и други — и др.
г) својеручно — ср.

9. Напиши скраћенице за следеће вишечлане називе:
а) Средња школа унутрашњих послова — СШУП
б) Министарство унутрашњих послова — МУП
в) Организација уједињених народа — ОУП
г) Српско народно позориште — СНП

10. Подвуци правилно написане изразе:
а) ни о чему, ниочему,
б) не ћу, нећу,
в) ићићу, ићи ћу,
г) немогу, не могу,
д) ми би, ми бисмо.
« Последња измена: 15. 04. 2011. у 12.08 Шоми »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Тагови: