Аутор тема: Namerne greške  (Прочитано 32785 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
Namerne greške
« : 22. 01. 2011. у 15.09 »
Izdvojeno odavde.

Tjah, bolje ispasti glup nego iz autobusa…

Ne znam. Jasno mi je ali nije, ako sfatate sta ocu da kazem.  :-/

Схватамо :)
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 15.01 Бруни »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Namerne greške
« Одговор #1 : 22. 01. 2011. у 15.25 »
Схватамо :)
Mislim da se Marina malo šalila… Ne verujem da ne zna da se kaže sHVatiti…  [namig]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
RE: Namerne greške
« Одговор #2 : 23. 01. 2011. у 01.40 »
Могуће да се и шалила :) али мислим да ово није мјесто за такве шале. Ипак људи дођу овдје да виде шта је правилно а шта не. Нисам против шале, напротив, али мислим да овакве шале не доприносе оваквом форуму. А, сложићеш се, има доста људи који говоре сфатити, хвали итд. Ето, мени није пало на памет да се неко у потфоруму Правопис намјерно шали. Сутра ћу због нечије интерне форе можда покупити неки неправилан израз и ко зна шта ми може то донијети. :)

Ништа лоше, добронамјерна критика.

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
RE: Namerne greške
« Одговор #3 : 23. 01. 2011. у 02.12 »
Namerne greške kLJucati velikim slovom i nema problema. [osmeh2]

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
RE: Namerne greške
« Одговор #4 : 23. 01. 2011. у 02.34 »
Ето, мени није пало на памет да се неко у потфоруму Правопис намјерно шали. Сутра ћу због нечије интерне форе можда покупити неки неправилан израз и ко зна шта ми може то донијети. :)

Moje poruke onda ne čitaj! [osmeh2] Ja se uvijek barem malo namjerno zevzečim; mnogo mi monotono kad je sve po JUS-u. [namig]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
RE: Namerne greške
« Одговор #5 : 23. 01. 2011. у 12.29 »
Ma, ne mislim ja da Brunu/Bruni  ??? zaista smeta šala. On je u principu u pravu i to što je rekao stoji. Mi koji se manje-više (gospode, ni ovo ne znam da li sam pravilno napisala. Skroz ste me upropastili i napravili nesigurnom. Da se ne družim sa vama bila bih sigurna i ponosna na svoje znanje i bolelo bi me uvo  >:() poznajemo, znamo kada se neko od nas šali. Mi to, nekako, uvek i izvedemo da se zna da je šala. Uglavnom je to trik sa velikim slovom, kao što je Dan napomenuo (to je Sonjin specijalitet ;)).

I sami znate da jedni druge ispravljamo i da to tako funkcioniše. I ja sam pretpostavila da se Marina šalila, ali mi nekako žao da Bruno ispadne "glup u društvu", jer nije ukapirao da je u pitanju šala. Pa otkud mi znamo da je šala? Ako ne zna da se piše poTforum, možda ne zna ni da se piše ’oću! Što bih ja, ili bilo ko drugi, razmišljala o tome da li se ona šali ili ne? Ne znam, možda sam prestroga, ali i ja mislilm da na ovom mestu moramo voditi računa o tim stvarima.

Đorđe, bez veze sebe stavljaš u isti koš kad i sam znaš da su tvoja pisanja uvek sa stilom i da sve stoji na svom mestu. Ti si odavno izgradio autoritet, pa ti je i dozvoljeno da se poigravaš rečima. Uostalom, tebi retko kad da se omakne i slovna greška, a kamoli (evo i ovde sam nesigurna da li je sastavljeno ili ne) da napišeš nešto pravopisno neprihvatljivo. Usput, hvala ti na čestitki za dvestotu poruku! (BRUNI, opet si se igrala smajlićima! Vraćaj mi mog omiljenog kezavog miga!)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Namerne greške
« Одговор #6 : 23. 01. 2011. у 13.24 »
Цитат
Pa otkud mi znamo da je šala?

Па знам, јер је Марина довољно овде и довољно тога је написала да знам да зна тако нешто елементарно. Но то стварно није битно (е вала, о чега све ми направимо расправу, па то ти је! [ccc])

Цитат
(BRUNI, opet si se igrala smajlićima! Vraćaj mi mog omiljenog kezavog miga!)
Ту је он, само што није више у првим редовима. Потражи га у искачућем прозорчету  [mig]. Рекох, боље да турим овог у прве редове… [ccc]
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 13.26 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
RE: Namerne greške
« Одговор #7 : 23. 01. 2011. у 14.36 »
Namerne greške kLJucati velikim slovom i nema problema. [osmeh2]

Може и тако. Само да неко извана опет не помисли да са тим великим словом назначавамо правилност. :)

Ma, ne mislim ja da Brunu/Bruni  ??? zaista smeta šala.

Što bih ja, ili bilo ko drugi, razmišljala o tome da li se ona šali ili ne? Ne znam, možda sam prestroga, ali i ja mislilm da na ovom mestu moramo voditi računa o tim stvarima.

Драго ми је да ме неко разумије. :) Није то престрого, напротив, на шта би личило када би сви правили намјерне грешке тамо гдје би било пожељно писати што правилније. Не само на оваквим форумима, замислите новине, телевизију. Оно, новинар у сутрашњем издању издаје посебан текст да се у претходном броју намјерно зезао са неким ријечима јер претпоставља да то сви знају. Отишао сам мало предалеко, али чисто да схватите моју поенту.

Јер, овдје се расправља о свему што се пише код нас, критикујете доста ствари и свима њима проналазите неке грешке а овамо их сами правите, још и намјерно. :) Немојте ме схватати превише озбиљно, али размислите о томе.

Па знам, јер је Марина довољно овде и довољно тога је написала да знам да зна тако нешто елементарно. Но то стварно није битно (е вала, о чега све ми направимо расправу, па то ти је! [ccc])


Гледај Бруни, то зна ужи круг људи. Како неко извана да зна? :) Како ја на први поглед да закључим да је она довољно овдје и да је довољно тога написала ако нпр. нисам ни регистрован, или ако нпр. бацим поглед на профил и видим 15 порука написаних. Извињавам се Марини што је спомињем, сасвим случајно се нашла ту, немам против ње ништа.

А што се тиче расправе, кажем опет, све у сврху добронамјерне критике.



Једно питање свима вама:
- Чему потреба за постављањем намјерних грешака?

Ето, баш ме занимају ваши одговори. С којим циљем то радите? Зашто онда замјерате људима који можда намјерно (ви то не знате) пишу незнам, би умјесто бих, итд. :) Како очекујете од таквих људи да почну писати правилно, када се и они могу користити сличним аргументима. :) Ето теме за размишљање, нек пише онај коме се да писати. Можете издвојити и у нову тему ако има потребе. :)

Поздрав  [pivo]

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
RE: Namerne greške
« Одговор #8 : 23. 01. 2011. у 14.54 »
- Чему потреба за постављањем намјерних грешака?

Kako čemu potreba? Pa ljudi smo, nismo roboti, normalno da nećemo uvek biti kô na pokretnoj traci, sve jedno te isto… [osmeh] Mislim da je to i te kako prirodna ljudska potreba.

Mentalno se zdravlje čoveka, uostalom, vidi i po njegovu jeziku — tima namjernim „greškama“ samo potvrđujemo to kako smo mentalno zdravi, i pospešujemo to zdravlje. :P Tko u svakoj prilici, uvek, govori sve apsolutno pravilno kao robot, sve po ćitapu i standardu, — pa taj sigurno nije zdrav i vrlo verovatno pati od nekakve vrste krize identiteta. [namig]

Postoje, dakle, prilike u kojima treba govoriti i pisati po standardu, naravno, — ali postoje i prilike u kojima je to krajnje neobično i sasvim bespotrebno. Zašto uopšte očekivati od ljudi da uvek govore i pišu „pravilno“, da uvek govore „ja bih“ umesto „ja bi“ i sl.? Čemu ta jezička diktatura i totalitarizam? Eto tebi pitanja za razmišljanje. [namig]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Namerne greške
« Одговор #9 : 23. 01. 2011. у 14.54 »
Цитат
Гледај Бруни, то зна ужи круг људи. Како неко извана да зна? smiley Како ја на први поглед да закључим да је она довољно овдје и да је довољно тога написала ако нпр. нисам ни регистрован, или ако нпр. бацим поглед на профил и видим 15 порука написаних. Извињавам се Марини што је спомињем, сасвим случајно се нашла ту, немам против ње ништа.
Ali, ovaj forum je slobodan za sve ljude, nije mesto samo za one koji pravilno govore i pišu. Čitati ovaj forum ne znači obavezno da sve što je napisano na njemu jeste tačno. Mi (administratori) ne želimo i ne možemo garantovati da je svako pisanije, ama baš svakog člana na ovom forumu, pravopisno, gramatički i stilski ispravno. To je nemoguće. Tako da onaj ko dođe ovde u prolazu ne treba da uzima zdravo za gotovo sve što vidi ovde. Naravno, kad se odogovara na pitanja, kad se diskutuje, onda se ujedno obično ponude i reference, tako da tu nema onda dvoumice.

Цитат
- Чему потреба за постављањем намјерних грешака?
Šale radi, a i jezik je ono što volimo, pa se igramo s njime. Zanimljivije je, simpatičnije i neobaveznije. Takve "greške" uglavnom koristimo kad smo u nekom neobaveznom razgovoru, a ako se radi o ozbiljnoj diskusiji, namerna greška može biti deo stila određene osobe, može doprineti izražajnosti, a može poslužiti i kao metafora. Npr. ja kad kažem "srBski rodoljuBci", svima je jasno na koju klasu ljudi mislim. Ne moram objašnjavati ida se radi o nazadnim, reakcionarnim, obično šovinistički raspoloženim ljudima koji rodoljublje shvataju na sasvim pogrešan način. Ima milion razloga zašto se prave namerne greške, i svako verovatno ima neki svoj poseban, i administracija nema nameru to da  brani sve dok je naravno, povremeno i u meri. Naravno, ne bi imalo smisla ni to da je baš svaka poruka svakog člana puna namernih greški, onda bi samo pravljenje istih izgubilo svaki smisao, ali pošto to niije slučaj, neka naroda, neka priča kako želi. :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
Одг.: Namerne greške
« Одговор #10 : 23. 01. 2011. у 16.00 »
Čemu ta jezička diktatura i totalitarizam? Eto tebi pitanja za razmišljanje. [namig]

Чему онда уопште правопис? Или овакав један форум? Има ли смисла онда расправљати шта је правилно а шта неправилно када је свеједно како ће људи говорити, писати. :) Када је чак и пожељно причати неправилно. :)


Ali, ovaj forum je slobodan za sve ljude, nije mesto samo za one koji pravilno govore i pišu. Čitati ovaj forum ne znači obavezno da sve što je napisano na njemu jeste tačno…

Tako da onaj ko dođe ovde u prolazu ne treba da uzima zdravo za gotovo sve što vidi ovde.

По мени је ово форум едукативног карактера, барем га ја доживљавам тако. Ја нећу на неком форуму који се бави нпр. електроником да гањам људе због правописних грешака и да учим неке ријечи из њихових порука, али на овом форуму хоћу (или сам бар хтио). Не кажем да ви као администратори можете то гарантовати, али би било пожељно да се тежи томе. Чисто ради озбиљности.  [osmeh2]

neka naroda, neka priča kako želi. :)

Као што рекох горе, чему онда један овакав форум, нека народ прича како жели. :)


Не знам зашто је неким људима "теже" причати и писати правилно па себи праве олакшице ако већ знају да је то неправилно (друга је ствар ако не знају).

Замислите математичара који ради на том принципу. Кад треба онда ће два и два бити четири а када не треба онда је свеједно, било то три, четири или пет. :)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #11 : 23. 01. 2011. у 16.10 »
Ali, Bruno, pa svi ovde uglavnom (dakle, 90%) pišu kako treba, što verovatno nećeš naći ni na jednom drugom forumu (osim na ODF, ali to mu dođe na isto). Kao što rekoh, namerne greške često služe kao metafore, kao izraz raspoloženja i sl. zašto bismo to zabranjivali? Zašto bismo ubijali kreativnost ljudi koji posećuju ovo mesto? Kad je u pitanju ozbiljna diskusija, tu svako ozbiljno nastupa, i to je sasvim dovoljno. Nema potrebe iizigravati strogoću tamo gde ona zaista nije potrebna.

A svrha ovog i njemu sličnih foruma, čak i ako njeni članovi ponekad naprave namerne greške, vrlo je jasna: malo li smo nedoumica rešili, na malo li smo pitanja odgovorili, malo li je diskusija koje imaju isključivo kao temu jezičku problematiku? I ne samo u prošlosti, nego uvek: kad god neko ima neku nedoumicu, ovaj forum je sposoban da je reši. Zar to nije dovoljna svrha jednog jezičkog foruma?


Цитат
Замислите математичара који ради на том принципу. Кад треба онда ће два и два бити четири а када не треба онда је свеједно, било то три, четири или пет.
Što da ne? Ako se čovek šali, ako time izražava svoju individualnost, ako time pravi neku metaforu, što da ne?

Цитат
Не кажем да ви као администратори можете то гарантовати, али би било пожељно да се тежи томе. Чисто ради озбиљности.
Postoji u pravilniku foruma preporuka o tome (A3). Mislim da su članovi ovog foruma do sad tu preporuku sasvim korektno sledili i čvrsto verujem da će tako biti i u buduće.
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 16.17 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
Одг.: Namerne greške
« Одговор #12 : 23. 01. 2011. у 17.54 »
Ок.  [osmeh2]

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #13 : 23. 01. 2011. у 18.14 »
Чему онда уопште правопис? Или овакав један форум? Има ли смисла онда расправљати шта је правилно а шта неправилно када је свеједно како ће људи говорити, писати. :) Када је чак и пожељно причати неправилно. :)

Mislim da imamo Zoranovu temu koja se zove, upravo, "Čemu služi pravopis?". [osmeh] Napisah u prošloj poruci: naravno da postoje situacije u kojima treba govoriti i pisati „pravilno“. Ali to su određene situacije, i za potrebe toga služi i ovaj forum. Dođeš, pitaš ili pročitaš, naučiš, pa kad ti zatreba — ti znaš.

Nije svejedno kako će ljudi govoriti i pisati onda kada od toga dosta zavisi, onda kada govore ili pišu sa neke govornice, predikaonice, sa nekog visokog mesta ili sa neke službene pozicije. Naravno. Ali terorisati običan razgovorni jezik za potrebe neke nametnute, a u takvim prilikama nepotrebne, „pravilnosti“, jeste ravno totalitarizmu i naravno da je nepoželjno.

Koga briga kako ću ja razgovarati sa svojim prijateljima ili rođacima, na ulici, na pijaci, u kafani ili u javnom prevozu? Koga briga kako ću voditi lične beleške ili pisati privatne mejlove? Ili razgovarati telefonom? Ali važno je kako ću razgovarati sa saradnicima, kolegama, šefovima ili podređenima, na poslu, u školi, ako pišem za novine ili radim za televiziju. Važno je kako ću voditi službenu ili zvaničnu prepisku. To jeste važno, ne samo u pogledu „pravilnosti“ već i u štočemu drugome.

Ali mi ovde nismo službena lica (osim moderatora :P), niti je standardni i propisani jezik bilo kakav zakon, bilo kakvo prirodno pravilo poput matematičkih relacija, pa da je neosporiv i nepogrešiv.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Namerne greške
« Одговор #14 : 23. 01. 2011. у 18.19 »
Trebalo bi linkovati nešto o registrima.

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
Одг.: Namerne greške
« Одговор #15 : 23. 01. 2011. у 19.04 »
Moram da priznam da me reči koje u svojim porukama koriste neki članovi zbunjuju, pa bih se pridružio molbi da se piše što više pravilno, a da se namerne greške nekako označe.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #16 : 23. 01. 2011. у 19.05 »
Moram da priznam da me reči koje u svojim porukama koriste neki članovi zbunjuju, pa bih se pridružio molbi da se piše što više pravilno, a da se namerne greške nekako označe.
Kao šta, na primer?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Namerne greške
« Одговор #17 : 23. 01. 2011. у 19.18 »
To bi se moglo shvatiti kao diskriminacija. Onda bi svi nastojali da pišu po normi da im se ne bi šta izdvajalo iz teksta.

Stvarno, Dane 555, ako se bojiš da će nečiji lični stil kvariti tvoje shvatanje norme, onda ti je bolje da ne čitaš ništa osim tekstova koje su pisali normativni lingvisti. Ne shvatam kako bi izašao na kraj s književnim djelom. ???
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 19.30 Stoundar »

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #18 : 23. 01. 2011. у 19.39 »
A zašto ne, lijepo, najjednostavnije: ako nešto ne znate, ako vas nešto zbunjuje, ako u nešto niste sigurni, ako želite da znate kako se nešto pravilno piše — slobodno pitajte, otvorite temu i postavite pitanje. NEMOJTE to sami zaključivati na osnovu ičijeg pisanja. Je l’ to i svrha foruma?

Forum valjda i služi tome da se vode diskusije o takvim stvarima, i na osnovu njih da se izvlače zaključci; a ne da jedni pišu, a drugi samo da čitaju i analiziraju kako to oni pišu, pa tako sami izvlače zaključke o nečemu o čemu se nije vodila diskusija. Onda to i nije forum, nego biblioteka.

Evo, da uvedemo definiciju: — Osnovna jedinica forumašenja jeste diskusija okupljena oko jedne teme. Individualne poruke izvađene iz konteksta diskusije nisu diskusija. Zaključke o nekoj temi treba donositi na osnovu diskusije okupljene oko te teme, i za to će Forum garantirati svojim korisnicima. Forum neće garantirati za zaključke o nekoj temi donete na osnovu individualnih poruka izvađenih iz konteksta diskusije. Na primer, ako je tema neko pravopisno pravilo — zaključak o njoj treba donijeti na osnovu forumske diskusije okupljene oko te konkretne teme, a ne na osnovu individualnih poruka ili stilova posmatranih van konteksta forumske diskusije kojoj pripadaju i teme oko koje je okupljena ta diskusija.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Namerne greške
« Одговор #19 : 23. 01. 2011. у 19.47 »
To. Bruni, trebalo bi ovo dodati u pravilnik.

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
Одг.: Namerne greške
« Одговор #20 : 23. 01. 2011. у 20.00 »
Е јебига сад… ја сам само предложио да се пише што правилније на једном језичком форуму. А види шта испаде. Није проблем са људима који знају препознати грешку. Проблем је што овај сајт вјероватно има доста млађих чланова који још требају (или не требају, по вама) учити. Ја кад видим да неко одлично познаје језик и када видим како пише одређене ријечи, мени се прво јавља идеја да је тако вјероватно правилно, уопште ми се не јавља идеја да сад покрећем тему да питам је ли то правилно.

Небитно, неће то пореметити моје схватање норме већ кажем да правите затворен круг. Сматрате да се неке ствари подразумијевају, а доста људи изван тог круга и не зна да се нешто подразумијева. Мислите мало и на нас :)

Не задирем ја у то (као што је неко навео) како водите приватне разговоре, приватне поруке и то све. Једноставно, посматрам ово као форум едукативног карактера, гдје се могу срести људи од којих се може доста научити. Тако да, нису само модератори "службена лица".  :)

И онда се питамо што дјеца у школи користе w, користе смајлије у писменим радовима да се боље изразе и сл.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #21 : 23. 01. 2011. у 20.05 »
To. Bruni, trebalo bi ovo dodati u pravilnik.
Ne znam, mislim da za tim nema potrebe. Svako je odgovoran za svoja individualna zaključivanja na osnovu onog što vidi, a da nije pitao i da mu se direktno nije odgovorilo. Primer:

Pera piše po forumu i u jednoj poruci, napiše "neznam" neprvilno, tj. zajedno. Žika, koji samo čita, čitajući forum, ima dve opcije:

1) može da pogrešno zaključi da je "neznam" ispravno, samo zato što je to video u jednom postu na jednom jezičkom forumu,

2) može da bude u nedoumici, otvori nalog, i pita: "Dobar dan, da li se neznam piše odvojeno i li zajedno?", i da dobije ispravan odgovor —  ne, ne piše se zajedno, nego se piše odvojeno.

Sad, vi sami zaključite koja je od ove dve opcije realnija, racionalnija i inteligentnija.  

Цитат
Не задирем ја у то (као што је неко навео) како водите приватне разговоре, приватне поруке и то све.

Te namerne greške obično se i nalaze u porukama koje su off topic, koje su ležernije i koje se mogu podvesti pod četovanje, a ne ozbiljnu diskusiju. To je vrlo lako zaključiti na osnovu konteksta u kom se određena poruka nalazi.

Цитат
Једноставно, посматрам ово као форум едукативног карактера, гдје се могу срести људи од којих се може доста научити.
Pa sad… I jeste i nije. Ovde se okupilo ljudi koji su voljni da svoje znanje podele sa drugima, kao i oni koji možda manje znaju, ali vole da znaju da imaju neko mesto gde mogu da pitaju. Nadamo se da će biti više i jednih i drugih. S druge strane, edukacija, ako je zabavna, onda je lakša i prijatnija a i brže se uči kad je nešto prijatno, a ne suvoparno i previše ozbiljno, tako da atmosfera ne bi trebalo da bude ni kruta ni previše ozbiljna. Jedan od načina da se to postigne, između ostalog, jeste i povremena šala i igra rečima (pobogu, jezički smo forum, ako se nećemo ovde igrati rečima, ne znam stvarno gde ćemo).

I na kraju, ne mislim da je sad nešto strašno to što si ti to zamerio, svako ima pravo na svoje mišljenje, i ima pravo i da ga iznese, kao što i drugi imaju pravo da se ne slože. No, mi smo ovde svi poznati po tome da volimo da se nastAvljamo, što reče Zoran, tako da on muve pravimo magarca, što ponekad i nije baš dobro, jer se bespotrebno stvara neugodna atmosfera. Hoću da kažem, niti tebi ko ozbiljno zamera što si izneo svoje mišljenje, niti bi ti trebalo da ozbiljno zameriš drugima koji se ne slažu s tobom. Jednostavno, radi se o dva suprotna viđenja jedne stvari, ništa više.

Ajd sad da svi  [24] pa i da [pivo]
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 20.15 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Namerne greške
« Одговор #22 : 23. 01. 2011. у 20.45 »
Naravno da niko nikom ništa ne zamera, a naročito nije lepo da diskutujemo bez Marine, koja, kako sam sFatila, nema često pristup računaru. Jadna devojka, kad se ponovo pojavi ima da se šlogira činjenicom da nas je ovoliko inspirisala :).

Ne mislim da treba dodavati bilo šta u Pravilnik, pa nije ovo nikakav problem. U pitanju su dobronamerne sugestije i sa jedne i sa druge strane.

 [ziveli]

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Namerne greške
« Одговор #23 : 23. 01. 2011. у 20.55 »
Te namerne greške obično se i nalaze u porukama koje su off topic, koje su ležernije i koje se mogu podvesti pod četovanje, a ne ozbiljnu diskusiju. To je vrlo lako zaključiti na osnovu konteksta u kom se određena poruka nalazi.
А и није лоше мене, рецимо, пуштати да повремено правим мање-више намерне грАшке: пошто ме наредна два дана петнЕсторо људи исправља до бесвести, сви лепо запамтимо шта је исправно [osmeh2].
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 21.04 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #24 : 23. 01. 2011. у 21.39 »
Te namerne greške obično se i nalaze u porukama koje su off topic, koje su ležernije i koje se mogu podvesti pod četovanje, a ne ozbiljnu diskusiju. To je vrlo lako zaključiti na osnovu konteksta u kom se određena poruka nalazi.
А и није лоше мене, рецимо, пуштати да повремено правим мање-више намерне грАшке: пошто ме наредна два дана петнЕсторо људи исправља до бесвести, сви лепо запамтимо шта је исправно [osmeh2].

Ето видиш. Ко год ово прочита, има заувек да му остане урезано да је додаји а не додај… :P А све весело и занимљиво. Плус пуно смајлија…  ;)

ПС: И каже се петнАЕсторо, не петнЕсторо…  [palci]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Namerne greške
« Одговор #25 : 23. 01. 2011. у 21.44 »
ПС: И каже се петнАЕсторо, не петнЕсторо… [palci]
Е, баш није. Каже се петнаесторо, али се каже и петнЕсторо, а ја, после данашње исцрпљујуће преписке морам строго да водим рачуна да јасно нагласим кад бивам неозбиљна…
И не пише се ПС, знаш! :P

Опет ми паде на ум Драгослав Андрић - на крају Сваштаре стоје и „мали огласи са штампарском грешком“:
ПЛАЧ ЗА ВИКЕНДИЦУ на идеалном месту.
ЕЛЕКТРИЧНУ гатару добро плаћам.
ТРАЖИМ гарсоњеру у кругу „девојке“.

У духу истога, ова би се тема могла звати Немарне грашке.

Ајд, мало сам , одо да [pavam].
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 21.49 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Namerne greške
« Одговор #26 : 23. 01. 2011. у 21.51 »
И не пише се ПС, знаш! :P

P 93 daje ПС, ali samo ćirilicom (za P 10 ne znam).

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Namerne greške
« Одговор #27 : 23. 01. 2011. у 21.55 »
И не пише се ПС, знаш! :P
P 93 daje ПС, ali samo ćirilicom (za P 10 ne znam).
Eto, opet sam korisna [bag].

Znam da je odavno neko negde pisao o tome, pa mi je od svega, ko zna zašto, negde (za)ostalo da ne valja ПС. Ne vredi, suviše informacija za ograničeni kapacitet…
Bruni, izvini [emb1]! Stoundare, hvala na podsećanju.
« Последња измена: 23. 01. 2011. у 21.58 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Namerne greške
« Одговор #28 : 23. 01. 2011. у 22.12 »
Aha! Videste li šta je čika Džo rekao — prvo norma, pa zabava!? Molim lepo!

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #29 : 23. 01. 2011. у 22.23 »
ПС: И каже се петнАЕсторо, не петнЕсторо…  [palci]

E, nije nego se baš kaže petnEstEro. :P U duhu pravoga vukovskog jezika! [namig]

[osmeh2]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #30 : 23. 01. 2011. у 22.36 »
Их, како вас све Болим, љуби их мајка…  [srce]

Ове године нема да оманемо, ја кад дођем морамо да се видимо (а ти, Ђоле, гледај да будеш располОЖАН у августу, више никакве изговоре не приФатам, да знаш!)  [osmeh2]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #31 : 23. 01. 2011. у 23.27 »
(а ти, Ђоле, гледај да будеш располОЖАН у августу, више никакве изговоре не приФатам, да знаш!)  [osmeh2]

Raspoložan sam, bre, al’ ne daju dušmani! :P

Mogu jedino, najverovatnije, ono zadnje parčence avgusta, negde od 27. do 30; eto, tad sam jedino nezauzet i bit ću tih par dana u Beogradu. [osmeh]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
Одг.: Namerne greške
« Одговор #32 : 24. 01. 2011. у 02.44 »
Kao šta, na primer?
Trenutno mi na pamet pada samo "lahko", ali ima toga još oho-ho.

Kako bi lepo bilo da se odgovara samo na ono što neko napiše, bez učitavanja nepostojećeg. [tuzan]
To bi se moglo shvatiti kao diskriminacija. Onda bi svi nastojali da pišu po normi da im se ne bi šta izdvajalo iz teksta.

Stvarno, Dane 555, ako se bojiš da će nečiji lični stil kvariti tvoje shvatanje norme, onda ti je bolje da ne čitaš ništa osim tekstova koje su pisali normativni lingvisti. Ne shvatam kako bi izašao na kraj s književnim djelom. ???
Zar svrha ovog foruma nije upravo diskriminacija pravopisnih i inih grešaka? Zar se niste ovde okupili da pokušate makar malo da podignete pismenost naših ljudi?
Zar posetioci i korisnici ovog foruma ne nastoje baš da pišu po normi???
Ne kažem, može biti da sam pogrešno shvatio, izvinjavam se ako je tako. [emb1]

Greške ne mogu shvatiti kao lični stil, bile one namerne, posledica neznanja ili naprosto nepažljivog kucanja. Stil je baratanje rečima, ne greškama.
Kakvo crno moje shvatanje norme??? Gde ja to napisah u ono malo teksta u svojim porukama u ovoj temi?
(Sada sam u dilemi, može li norma različito da se shvati ili je njena svrha da jednoznačno kaže šta je pravilno?)


Forum valjda i služi tome da se vode diskusije o takvim stvarima, i na osnovu njih da se izvlače zaključci; a ne da jedni pišu, a drugi samo da čitaju i analiziraju kako to oni pišu, pa tako sami izvlače zaključke o nečemu o čemu se nije vodila diskusija. Onda to i nije forum, nego biblioteka.

Izvini, ali o čemui govoriš? Ovde je reč samo o namernim greškama a ne o svrsi forum i načinu njegovog funkcionisanja (što kao sadašnji ili bivši admin nekoliko različitih foruma vrlo dobro znam).
Naravno da si u pravu da je diskusija osnov tipičnih foruma, ali ne svih. Forumi mogu imati različite namene, pa tako neki mogu i moraju biti bez diskusije (npr. forumi za podršku korisnicima neke firme, proizvoda i sl).

Koliko shvatam, ovaj forum nužno ima baš podeljene korisnike (posetioce): oni koji znaju odgovaraju onima koji ne znaju i pitaju. Dakle, baš da jedni pišu a drugi samo čitaju i analiziraju kako to oni pišu i tako izvlače zaključke. Da ponovim, tako ja shvatam svrhu SJA, što ne znači da sam u pravu.

Sve ovo, po meni, nema nikakve veze sa namernim greškama.

Da ne bih ponavljao, citiraću deo Brunove poruke jer se potpuno slažem.
Није проблем са људима који знају препознати грешку. Проблем је што овај сајт вјероватно има доста млађих чланова који још требају (или не требају, по вама) учити. Ја кад видим да неко одлично познаје језик и када видим како пише одређене ријечи, мени се прво јавља идеја да је тако вјероватно правилно, уопште ми се не јавља идеја да сад покрећем тему да питам је ли то правилно.

Небитно, неће то пореметити моје схватање норме већ кажем да правите затворен круг. Сматрате да се неке ствари подразумијевају, а доста људи изван тог круга и не зна да се нешто подразумијева. Мислите мало и на нас :)

 Samo ću dodati da nisu samo mlađi članovi u pitanju već i mi matori. Ja sam 20 godina radio takav posao da sam pisao samo u rubrikama formulara. Kada sam počeo da pišem na formima shvatio sam da sam pozaboravljao neke osnovne stvari iz pravopisa, pa sam iskopao svoj školski pravopis da proveravam.
Zapravo, mislim da ćemo mi stariji biti više zainteresovani za vaše savete od školske omladine (nadam se da grešim u ovome).


I na kraju, samo sam zamolio da se namerne greške naglase (velikim slovom, recimo) a ne da se lišavamo te vrste šale.
Sve primedbe iznete u ovoj temi time gube snagu.
Alzo dakleM, pišite kao i do sada ali učinite mrvicu napora više i kucnite šift (naš prevod bi bio?) uz namernu grešku.
Ništa više. [osmeh2]

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #33 : 24. 01. 2011. у 04.10 »
E pa, ovako. [osmeh] Pozor svim forumdžijama, slijedi zvanični osobni disclaimer, iliti odricanje od odgovornosti:

Ja se neću odreći svojih stilizacija (ne smatram ih greškama, slučajnim ili namjernim; smatram ih stilizacijama [osmeh2]), niti mogu. Još manje ih mogu naročito isticati velikim ili žutim slovima samo zato što su drugačije; to bi mi se zaista činilo kao jedan vid teške diskriminacije prema mojem maternjem jeziku. Niti, uostalom, i znam šta bi trebalo da istaknem, sve i kada bih hteo. [osmeh] Ekavicu ili ijekavicu? Turcizam ili germanizam? Zapadnu ili istočnu inačicu? Infinitiv ili da-konstrukciju? Glagol na -irati ili glagol na -ovati? Kad je sve to tako lepo izmešano na istom mjestu, šta je onda, u stvari, višak? [osmeh] Ja ne znam šta je meni od toga "ono drugo". Meni je sve "prvo". Još manje znam šta je vama. A verujte, najmanje od svega znam šta je pravilno i šta je po normi.

Stoga, sve vas molim — nemojte se nikako učiti pravilnome i nepravilnome na mojem ličnom primjeru. [devil] Za sve što vas zanima i što želite znati, a naročito za ono što vas zbunjuje ili vam stvara nedoumicu (meni je porazno, Dane, to saznanje da sam ja bio uzrok jedne tvoje nedoumice, a da si ti sve dosad o tome ćutao! [tuzan]), otvorite konkretnu diskusiju specijalno namenjenu tome. Ako se u njoj, kojim slučajem, i ja oglasim kao diskutant, eto vam samo razloga više zašto da mi nipošto ne verujete i, ako vam je zaista stalo do konvencijske pravilnosti i normativnih propisa, ni po koju cijenu da se ne ugledate na moj jezik i stil. [namig] Ama ič. [osmeh2]

Ako vam treba jezički autoritet, obratite se [velstr]; on je tu autoritet. [namig] Najozbiljnije. Ja se bavim (samo) teorijskom lingvistikom; to je onaj dosadni dio kojim ne možete fascinirati raju u kafiću ili curu/dečka na prvom sastanku (kažem vam iz iskustva — nijedna dosad nije pala na to [neznam]), pa me je, najverovatnije, najbolje uopšte i ne čitati. :P Ako me se ipak odlučite čitati, znajte kako činite to na vlastitu odgovornost, i ovime ste na to blagovremeno upozoreni. [yes]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #34 : 24. 01. 2011. у 10.07 »
Цитат
Koliko shvatam, ovaj forum nužno ima baš podeljene korisnike (posetioce): oni koji znaju odgovaraju onima koji ne znaju i pitaju. Dakle, baš da jedni pišu a drugi samo čitaju i analiziraju kako to oni pišu i tako izvlače zaključke. Da ponovim, tako ja shvatam svrhu SJA, što ne znači da sam u pravu.
Ne, nisi u pravu. Barem ja nisam tako zamislila ovaj forum. Da, ovde ima ljudi koji znaju više od ostalih, ali to nikako ne znači da oni drugi ne znaju ništa, i da svoje učestvovanje treba da ograniče na čitanje  i analizu. Taman posla. Forumi postoje da bi ljudi razgovarali preko Interneta, da bi razmenjivali mišljenja, ne da bi jedni pričali, a drugi čitali. Da smo hteli da se ograničimo samo na to, forum ne bismo ni otvarali, već bi sasvim dovoljnan bio onaj forumularčič na naslovnoj strani sajta odakle nam ljudi ponekad šalju pitanja. Druga stvar, ne postoji osoba na ovom svetu koja zna baš sve, kao ni osoba koja ne zna baš ništa. Ovde je najveći broj ljudi upravo nešto između: ima stvari koje znaju, ali ima i stvari koje ne znaju. Na pitanje od juče, odgovorće, npr. Joe, ali na pitanje od prekjuče, danas, pre tri dana odgovorili su Duja, ili Stoundar, ili Sonja, ili Đole, ili Belopoljanski, ili… (bilo ko od nas ovde). A znaš i sam da svi oni često i sami postavljaju pitanja. Ne, ovaj forum nikako nije zamišljen kao podela na one koji ćute i čitaju, i na one koji pišu i pametuju. Nikako. Štaviše, želimo da oni koji imaju pitanja, pišu, zapitkuju, traže dodatna objašnjenja, jer ponekad ni sami ne znamo šta ne znamo, pa nam pitanje drugog dobro dođe da unapredimo svoje znanje (seti se samo teme o Tunišaninu —  koliko nas je reklo da bi se zaklelo da je sa Ž?)

Zato, Dan, kad god nešto nije jasno, ne ustručavaj se da pitaš, ako vidiš neku reč koja ti nije sasvim jasna, ako ti nečije objašnjenje nije dovoljno ili nisi zadovoljan istim, ne analiziraj šta je ko rekao, nego slobodno pitaj, diskutuj, polemiši, piši. To je svrha ovog foruma, a ne da se delimo na grupe onih koji znaju i onih koji ne znaju. Svi znamo, i svi ne znamo. Od toga treba krenuti.  [namig]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Namerne greške
« Одговор #35 : 24. 01. 2011. у 10.12 »
Знаш да сам неодољива (тј. да не могу да одолим ситном изазову, sensu З. Ђ.)

Знање је досадно, незнање је много занимљивије.
Кад знамо, сви знамо исто, а кад не знамо, свако не зна друкчије.


Д. Радовић (одавно није потребно наглашавати)
« Последња измена: 24. 01. 2011. у 10.15 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Namerne greške
« Одговор #36 : 24. 01. 2011. у 10.47 »
A, bre, Sonja, samo se ti Z. Vide li ti ovo?! Najgore smo od sve dece! [sad2]

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Namerne greške
« Одговор #37 : 24. 01. 2011. у 12.12 »
A, bre, Sonja, samo se ti Z. Vide li ti ovo?! Najgore smo od sve dece! [sad2]
Нема проблема, могу ја да будем и озбиљна.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Namerne greške
« Одговор #38 : 24. 01. 2011. у 13.22 »
A, bre, Sonja, samo se ti Z. Vide li ti ovo?! Najgore smo od sve dece! [sad2]
Нема проблема, могу ја да будем и озбиљна.

Izvini, u brzini sam propustila da postavim vezu do ove priče http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=659.0

Vide li ko je citiran?!  [velstr] nikad ne  [pavam]. Ja sad moram mnogo da voZim računa šta pišem,  [ccc] više zezanja! [bag]

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Namerne greške
« Одговор #39 : 24. 01. 2011. у 13.27 »
„Aко озбиљно размишљамо, нема никакве игре. А кад нема игре, шта онда остаје?“
Л. Н. Толстој
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Namerne greške
« Одговор #40 : 24. 01. 2011. у 17.04 »
Ajme…

Pa, stvarno, pravite žurku bez mene, a na moj račun!  [namig]

Elem, pošto sam nesvesni inicijator ove teme, moraću da se branim sa slobode (mišljenja i govora).
Prvo moram da objasnim da se ne ljutim, i da sve što budem napisala ne tumačite kao kritiku, želju za svađom, već samo kao odgovor.
Ima istine u tome da bi trebalo povesti računa o namernim greškama, iskreno, nisam ni razmišljala o tome pretpostavljajući da su ovde svi stručni i da će uočiti tačno kad je šala, a kad greška. Međutim, ja ne mogu da se odreknem tih igrarija, mada sam često zapadala u neprilike (danas sam pitala svog asistenta u koliko SATA je ispit, misleći da mi može čitati misli, na šta je on arogantno odgovorio: u deset SATI, koleginice!).
Ponekad i neka pravila izgledaju kao greške (čini mi se da je pravilno reći - bar je bilo tako!- jevtin, a ne jeftin, detergent, a ne deterdžent isl.), ili su nelogična, ili neobjašnjiva (objašnjiva analogijom ili ugledom na neki drugi obrazac), ali su pravila.
Čak imam i ceo arsenal ovakvih umotvorina (a sve domaće!), i deluju toliko blesavo da nikad nisam pomislila kako bi neko mogao doći u nedoumicu (neudomicu!) da li je ispravno ili ne. Ne vidim ništa loše u tome.
Uostalom, ako malo bolje pročitate post koji je pokrenuo celu ovu polemiku, shvatićete da sam u skladu sa prvom konstatacijom (da sam ispala GLUPA) napravila (namernu) grešku. Ne znam da li je moguće direktnije uputiti da je u pitanju šala.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #41 : 24. 01. 2011. у 17.17 »
Цитат
Uostalom, ako malo bolje pročitate post koji je pokrenuo celu ovu polemiku, shvatićete da sam u skladu sa prvom konstatacijom (da sam ispala GLUPA) napravila (namernu) grešku. Ne znam da li je moguće direktnije uputiti da je u pitanju šala.
Управо сам ја о томе и говорила. У 99% случајева, те намерне грешке се налазе у контексту из ког је лако закључити да се ради о шали. Ниси само ти у питању, то сви мање-више радимо. Лично мислим да бих се осећала прилично спутаном кад бих морала да избегавам овај начин изражавања. Наравно, све треба да има своју меру, нећемо ићи ни у другу крајност и непрестано китити своје поруке оваквим грешкама, али мени се некако чини да је до сада то било заиста с мером и заиста само у контексту из ког је лако закључити да се ради о шали.

ПС: Апропо (а пропо?) "лахко". Користим је и ја, не само Ђоле. Мени се та реч страаашно допада како звучи, а волим да је користим у ироничном контексту, углавном "лахко ћу се насмешити", кад желим рећи саговорнику да се апсолутно не слажем с њим…

Него, да не дуљимо (да не кажем, дрвимо) више једно те исто, могли бисмо ову тему наставити у следећем стилу: ко воли овакав начин изражавања могао би да нам објасни зашто га користи, које речи најчешће користи и зашто, да ли неке речи које користи носе неку скривену поруку, да ли представљају неку метафору, или му се једноставно допадају како звуче, или само зато што му звуче смешно… Ето, ја објасних моје "лахко", а волела бих чути и друге, нарочито Ђолета, јер и он користи исто ову реч. Штавише, нисам сигурна, али… Да ли је "лахко" заиста неправилно, или се користи у западној варијанти?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Namerne greške
« Одговор #42 : 24. 01. 2011. у 19.44 »
Varam li se ili je lahkolako na slovenačkom?

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #43 : 24. 01. 2011. у 20.54 »
Varam li se ili je lahkolako na slovenačkom?

Ne varaš se. [osmeh]

Ето, ја објасних моје "лахко", а волела бих чути и друге, нарочито Ђолета, јер и он користи исто ову реч.

Ja je koristim simbolički. [osmeh] Oko toga H se digla velika buka između hrvatskih, bošnjačkih i srpskih normativista; tako da svi optužuju sve za „veštačenje jezika“ i tako da se svi koriste tim nesretnim H kako bi istakli tobožnje ogromne razlike između svojih sasvim, apsolutno, nesumnjivo i bez govora različitih hrvatskih, bosanskih, srpskih, crnskih i gorskih jezika. [osmeh]

Pa jedni piju kavu, drugi kafu, a treći kahvu. Ali svi jedu tufahije, niko ne jede tuvahije ili tuhvahije. Pa jedni nose marame, a drugi mahrame. Ali svi jedu hljeb. Samo je nekome svjež i mehak, a nekome svež i mek.

Naravno da to nema nikakvog smisla. Većini štokavaca nikakvo H ionako nije deo maternjeg dijalekta, nego čista odlika književnog jezika. Pa koja je onda toliko bitna razlika što ću ga pisati u hljeb ili htjeti, a ne u mahrama ili lahko; — ako ga, zapravo, ako sam Srbijanac, ionako ne izgovaram ni u jednom slučaju; ili ga pak, ako sam Bošnjak, izgovaram u sva četiri; al’ malo ću da ga pišem, a malo neću?

Nikakva razlika i nikakva veza; samo prave od sebe budale polemišući oko glupih i nebitnih stvari. (A pride i neznalice, jer da malo znaju o onome o čemu jedni protiv drugih polemišu, znali bi i to kako, recimo, još u Belićevu pravopisu, onome predratnom, uredno stoje mahrama i mahramica, i štošta drugo još sa H, a taj je pravopis vrlo beogradske škole. Ili to kako se, u istom čaršijskom dijalektu u kojem se govori lahko i mehko, govori i haman i havlija — ali to neće normirati jer, kao, znate, tu H nema etimološki, a ovamo, kao, ima. Obične gluposti. [roll])

Zato pišem lahko. To je moja simbolička pobuna protiv politlingvista — zašto sad treba da pišem hoću, a ne treba lahko, kad ni jedno ni drugo zapravo nema nikakvo H u govoru? Ili treba da pišem lahko, a ne treba da pišem havlija, kad se i jedno i drugo govori sa tim /h/? Nema tu nikakve veze. [namig]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
Одг.: Namerne greške
« Одговор #44 : 24. 01. 2011. у 22.48 »
Đorđe, pišeš "protestno pismo" na pogrešnu adresu. Tih, o kojima govoriš, nema na ovom forumu (barem se nadam).

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #45 : 24. 01. 2011. у 23.32 »
Nema, naravno! [osmeh]

Ali me to ne sprečava da i ovde, tim pre što je jezički forum, iskažem svoj lahko ironični protest prema suvremenim standardizacijama srpskohrvatskih standardnojezičkih varijanata. [namig]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
Одг.: Namerne greške
« Одговор #46 : 25. 01. 2011. у 00.19 »
… Koji niko neće razumeti bez tvog objašnjenja.

Recimo da je ovo prilog raspravi o svrsi pravopisa. Kada bismo svi pisali po nekim svojim pravilima i imali svoje (potpuno lične) razloge za to bilo bi na tone nesporazuma i nerazumevanja. Kao sada u slučaju laHko.
I sve to rešava prosto naglašavanje namerne greške. [osmeh]

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #47 : 25. 01. 2011. у 16.05 »
Ali opet, to nije namerna greška (ili jeste onoliko koliko je i hoću umesto oću). A nije napisano ni na kineskom ni na finskom, pa da izazove tone nesporazuma i nerazumevanja, nego valjda na našem jeziku.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Namerne greške
« Одговор #48 : 25. 01. 2011. у 16.20 »
Другим речима, треба забранити повремени хумор и шалу на форуму?  [budala]

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Namerne greške
« Одговор #49 : 25. 01. 2011. у 16.32 »
Другим речима, треба забранити повремени хумор и шалу на форуму?  [budala]

 [osmeh] Ставиш смајлија на почетак, па после пишеш како оћеш.

Ван мреже d@do

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 680
Одг.: Namerne greške
« Одговор #50 : 25. 01. 2011. у 16.54 »
Ili se potpišeš kao d@do i odma’ ljudi znaju da se taj tekst ionako ne uzima zaozbiljno!!! :P

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
Одг.: Namerne greške
« Одговор #51 : 25. 01. 2011. у 17.06 »
Ajme…

Pa, stvarno, pravite žurku bez mene, a na moj račun!  [namig]


Овако, пошто сам ја тај свјесни иницијатор, осјећам дужност да ти се обратим са пар ријечи  [osmeh]. Драго ми је што се не љутиш, али као што сам већ негдје написао, ово и нема неке конкретне везе с тобом. Ја сам ишао више уопштено онако. Ти си се нашла сасвим случајно ту. Игром случаја си била и одсутна, али не брини, добила си адвокате брзо :P.


Ima istine u tome da bi trebalo povesti računa o namernim greškama, iskreno, nisam ni razmišljala o tome pretpostavljajući da su ovde svi stručni i da će uočiti tačno kad je šala, a kad greška. Međutim, ja ne mogu da se odreknem tih igrarija, mada sam često zapadala u neprilike (danas sam pitala svog asistenta u koliko SATA je ispit, misleći da mi može čitati misli, na šta je on arogantno odgovorio: u deset SATI, koleginice!).


Али видиш, погрешна ти је претпоставка. Ја имам став да овдје нису сви стручни и на томе заснивам све ово. На овом форуму најчешће остављају поруке такви које си ти споменула а остали који немамо довољно знања из те области посматрамо. Бруни рече да смо сви слободни да расправљамо. Слажем се, али шта ја да пишем ако се у нешто не разумијем баш најбоље. Могу ја лупати глупости али чему то. Не преостаје ми ништа друго него да пасивно пратим. Неке намјерне грешке је и мени лако уочити и ја видим да је у питању зезање, али исто тако ви се исто можете зезати а да ја и не знам да је то грешка.

Шта ја знам, по мени и није баш пожељно намјерно се зезати, пређе у навику. Јер, шта те чини другачијим у оку посматрача од оних који стварно то не знају (не могу да запамте).

Опет, ово је мој став, ви имате другачије ставове и ето, шта да се ради. Живјела ти мени сто година.  [plop]


Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
Одг.: Namerne greške
« Одговор #52 : 25. 01. 2011. у 17.15 »
Другим речима, треба забранити повремени хумор и шалу на форуму?  [budala]

Ne, samo treba pročitati ono što je sagovornik napisao a ne dodavati nepostojeće!!! >:(

I na kraju, samo sam zamolio da se namerne greške naglase (velikim slovom, recimo) a ne da se lišavamo te vrste šale.

Alzo dakleM, pišite kao i do sada ali učinite mrvicu napora više i kucnite šift (naš prevod bi bio?) uz namernu grešku.
Ništa više. [osmeh2]

I sve to rešava prosto naglašavanje namerne greške. [osmeh]

Đorđe, nije u pitanju nerazumevanje samo smisla napisanog (mada ima i toga - ko bi mogao znati šta izražavaš svojim "laHko" bez onog objašnjenja), već toga da li si ozbiljan ili se šališ, da li pišeš u skladu sa pravopisom ili praviš namerne greške, ili pak nisi ni svestan da si negde pogrešio.
Ipak je ovo "jezičarski" sajt, za očekivati je da onaj koji svojim savetima pomaže drugima piše pravilno. Ako to nije slučaj dolazi do nesporazuma i nerazumevanja šta jeste a šta nije pravilno.

Bruni, na svim forumima ogromnu većinu čine posetioci koji samo čitaju, a od registrovanih manje od 10% nešto napiše. Neki uredno prate šta se piše nedeljama, mesecima, a poneko čak i godinama a da se ne jave u forumu.
Valjda svi mi admini želimo da se svi koji prate naše forume uključe u rad, ali to se ne dešava. Neminovno je da postoje grupe koje pišu i one koje samo čitaju.  [tuzan]

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Namerne greške
« Одговор #53 : 25. 01. 2011. у 17.44 »
Другим речима, треба забранити повремени хумор и шалу на форуму?  [budala]

Vala ga pretera. Gde si to pročitao?

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Namerne greške
« Одговор #54 : 25. 01. 2011. у 18.00 »
Бруно, немо се љутиш, нисе разумели. Кад овде неко нешто пита, онај ко зна одговор никад се не зеза, никада не греши намерно, него одговара коректно, без грешака. Кад причамо необавезно, онда дозвољавамо себи да пишемо опуштеније. Зашто да не?

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #55 : 25. 01. 2011. у 18.23 »
Đorđe, nije u pitanju nerazumevanje samo smisla napisanog (mada ima i toga - ko bi mogao znati šta izražavaš svojim "laHko" bez onog objašnjenja), već toga da li si ozbiljan ili se šališ, da li pišeš u skladu sa pravopisom ili praviš namerne greške, ili pak nisi ni svestan da si negde pogrešio.

Ma nije ni bitno šta ja izražavam tim lahko, to je Bruni pitala zašto baš tako pišem, pa eto, zato sam objasnio da tako pišem kao što pišem i hoću i halva i orah, iako u privatnom kućnom diskursu govorim oću i jedem alvu i orase. Dakle, jesam ozbiljan, i pišem u skladu s pravopisom (ali ne isključivo, u skladu s jednim od mogućih pravopisa, već „kompilacijski“, u skladu s pravopisima [osmeh2]). Nadasve, vrlo svesno to radim.

Ono što je bitno za tebe koji čitaš moje poruke nije uopšte to zašto ja pišem lahko ili hoću, već sama činjenica da ja pišem tako. Ona te i jest pobudila na razmišljanje i preispitivanje, a to mi je i bio cilj; i to sam ostvario, kao što vidiš, i bez toga objašnjavanja zašto ja pišem tako. [osmeh]

A bitnija ti je sadržina mojih poruka od forme, mada ni forma nije nevažna. Tom formom čitatelje upravo opominjem na izbegavanje isključivosti; i ako se bar jedan od njih zapita: „Ako, evo, i on mrtav ’ladan piše tako, i nikom ništa, da li to znači da i nije tako strašno ako se i ja oglušim o neko pravopisno pravilo za koje se može utvrditi kako je bespotrebno strogo i isključivo, i ide mi protiv prirodnoga jezičkog osećanja, a time ne ugrozim ni komunikacijski potencijal ni sadržinu poruke“; onda sam i te kako postigao svoje. :P

(Ili, kao što rekoh iznad — čitaš me i te kako na vlastitu odgovornost. [osmeh] Ako ne želiš da ti pomutim um, nemoj me ni čitati. [namig] Da se razumemo, — ja vrlo svesno manipuliram, i vrlo svesno uvek provlačim jedne određene ideje, za koje lično smatram da su dobre i vredne isticanja, ne samo kroz sadržinu već i kroz formu jezika kojim se koristim; neka vam je to jasno. [devil]

A to i svi radimo — Šomi izbegava anglicizme, germanizme i druge izraze za koje smatra da imaju adekvatne prevode; Zoran izbegava inovacije u jeziku koje smatra ružnim i nemuštim; Joe oblikuje svoje poruke uvek prema normama i uvek piše ćirilicom jer smatra da njoj treba davati prednost itd.; i to ne samo ovde na forumu nego i inače u životu, većina ljudi i svesno oblikuje svoj jezik prema idejama u koje veruje. Ja mešam srpskohrvatska narečja i varijante onako kako mi to najlepše zvuči ili najbolje paše u određenoj rečenici ili situaciji. To radim vrlo ozbiljno i vrlo svesno, — i namerno, naravno, — ali ne zato da bih grešio greške ili humora radi, nego zato što time simbolički ocrtavam granice onoga što smatram svojim maternjim jezikom, ukazujem na neke nebuloze i opasnosti u njegovoj standardizaciji, i posredno pozivam i čitatelje na razmišljanje o tome. [namig])
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #56 : 25. 01. 2011. у 18.52 »
Цитат
Ma nije ni bitno šta ja izražavam tim lahko, to je Bruni pitala zašto baš tako pišem,
Bruni htela da malo preusmeri ovu temu, sa natezanja na konstruktivni dijalog, ali izgleda nije baš uspela…  [sad2]

Ovo poslednje što Đole reče, sasvim je u pravu. Svako od nas jeste individua, sa svojim ubeđenjima, osećanjima i znanjima i u skladu s tim, stvara sopstveni stil izražavanja. Veoma mi se dopala kratka analiza nekih naših članova, i mislim da je poprilično pogodio, a takođe mislim da to upravo govori o tome kako svako od nas ima nešto svoje, i ne treba ga sputavati u izražavanju toga: setite se kako nam je svima bilo čudno kad je Belopoljanski odjednom progovorio ijekavicom… Skoro svi smo pomislili da mu je neko ukrao šifru i da se javlja s njegovog računa, čak nam se učinilo da je i svoje stavove i način razmišljanja promenio, a sve zbog promene narečja (Je l’ se (ij)ekavica smatra narečjem ili dijalektom?). Pa zamislite onda kad bismo svi odjednom počeli pisati istim stilom, koristili ili izbegavali iste reči, koristili isto pismo? Bila bi uništena individualnost svakog od nas, a to je nešto što se najmanje želi postići na jednom ovakvom mestu.

I da još jednom podvučem nešto što sam ja više puta naglasila, a evo, Zoran opet ponovio:

Бруно, немо се љутиш, нисе разумели. Кад овде неко нешто пита, онај ко зна одговор никад се не зеза, никада не греши намерно, него одговара коректно, без грешака. Кад причамо необавезно, онда дозвољавамо себи да пишемо опуштеније. Зашто да не?

Takođe, ponovila bih nešto što je i Đorđe rekao: onaj ko nas samo čita, čita nas na sopstvenu odgovornost. Jer, zaista nije u redu tražiti od ljudi da postanu roboti, samo zbog toga što neko možda može da ih pogrešno protumači. Nivo predostrožnosti je ovde visok, i poštuje se: uglavnom, u 99% slučajeva piše se ispravno (koliko god to neko ume, naravno), onaj 1% otpada na šale, metafore, upozorenja, tajne poruke i sl. koje jednostavno nije fer kažnjavati naše članove na taj način samo zato što je ovo, jel’te, forum o jeziku.

Ajmo malo da opet probamo da preusmerimo ovu diskusiju, da se ne vrtimo oko jednog te istog: eto, Sonja počesto pravi namerne greške (koje uredno obeležava velikim slovom :P ), pa da čujemo zašto to radi…? [palci] [palci] [palci]

Elem, takođe me zanima, da li i kad govorite, u svakodnevnom govoru pravite te namerne greške, i zašto?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Namerne greške
« Одговор #57 : 25. 01. 2011. у 19.29 »
Прочитао сам тачно оно што пише, само ми се нешто не да да пишем опширно. Нисам мислио на хумор и шалу уопштено, него баш на онај који има додира са еснафским, то јест повремено глупирање баш на рачун језика, а око неких очигледних ствари за које је немогуће да су на овом месту озбиљне. На пример, да на форуму на којем се разрешавају далеко незгодније недоумице, неко мртав-озбиљан напише „сфатити“, што спада у ону врсту неписмености која се пегла још у основној школи, а не касније, и још притом у форми „сФатити“, са великим Ф.

Није лично и нисам нити љут нити нервозан што сада овде не стављам смајлије, нити ми смета што је некоме баш то засметало и довело га у недоумицу, нити сада ја о томе мислим лоше или сматрам да је недопустиво не препознати да се радило о неозбиљности. Ово ме подсећа на анегдоту са једних вежби на једном факултету који нема везе са језиком, где је асистенту у низу једначина исписаних на табли негде заХВалило једно x, што је уочио један студент, асистент исправио, а затим приметио да фали још у неколико следећих, па је одустао од преправљања и у ћошку табле исписао једну хрпу x-ова и рекао „Сигурно фале још на неколико места, ја ћу их исписати овде, а ви их у свескама преместите где треба“ и наставио тамо где је стао. Очигледна неозбиљност и гег, мада га је и ту неко могао схватити озбиљно и на писменом делу испита учинити нешто слично и тражити да му се задатак призна као тачан.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #58 : 25. 01. 2011. у 19.39 »
Đole, sad se setih nešto da te pitam: kako pišeš kad pišeš nešto za fakultet, da li i u tim tekstovima primenjuješ istu "urnebes salatu" dijalekata, narečja i sl. ili ipak slediš samo jednu normu?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #59 : 25. 01. 2011. у 19.43 »
setite se kako nam je svima bilo čudno kad je Belopoljanski odjednom progovorio ijekavicom… Skoro svi smo pomislili da mu je neko ukrao šifru i da se javlja s njegovog računa, čak nam se učinilo da je i svoje stavove i način razmišljanja promenio, a sve zbog promene narečja

O da, to je bio božanstven pokus! [osmeh] Kada čovek progovori drugačije nego što ga znaš, tebi se učini da to nije taj čovek i čak da to nisu njegovi stavovi, da to neko drugi govori i razmišlja tako. A ono isti čovek, i isti način razmišljanja, samo drugačije upakovan. [osmeh] Ali to pakovanje nam je, dakle, kako smo na tome primeru naučili, i te kako bitno u međusobnom prepoznavanju. Osobni stil je, znači, vrlo važan deo individue. I na njega mora otpasti makar tih 1%, jer makar za toliko smo svi drugačiji i posebni. [osmeh]

Elem, takođe me zanima, da li i kad govorite, u svakodnevnom govoru pravite te namerne greške, i zašto?

Zavisi od toga s kime govorim. :P Ne daj bože da me čuješ kada privatno govorim sa sestrom, na primer. Pomislila bi: „Ovaj je, kanda, maloprije sišao sa nekog brda, nije ni osnovnu školu verovatno završio“. [osmeh2] Ali mi se odlično razumemo, i ne samo što se razumemo, već baš time svojoj komunikaciji dajemo i tu neophodnu notu prepoznavanja i identificiranja, prisnosti i privatnosti. [osmeh] Kada joj se obraćam dijalektom, ona zna da nisam ljut na nju, recimo. Kada sam ljut na nekoga, ne samo što ću "upeglati" svoj govor do knjiškog neukusa nego ću početi i da persiram. [osmeh2] Jer to znači i te kako distancu, a ove "namerne greške" u jeziku znače i te kako prisnost. I to što se mi i ovde na forumu ovako šaluckamo jedni s drugima, između ostaloga znači i to kako se osjećamo dovoljno prisnima međusobno, eda možemo tako da pišemo. [namig]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #60 : 25. 01. 2011. у 19.47 »
Цитат
I to što se mi i ovde na forumu ovako šaluckamo jedni s drugima, između ostaloga znači i to kako se osjećamo dovoljno prisnima međusobno,

Tačno tako! Kad ne poznajemp nekog dovoljno, onda želimo da odamo što ozbiljniji utisak, pa samim tim i vodimo računa da sve bude po pe-esu. Ali kad si s nekim s kim se dobro osećaš, i s kim osećaš da si prisan, onda se i govor opusti, postane prisniji a samim tim i iskrivljeniji, jer si opušten zato što znaš da te ona druga strana savršeno razume…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #61 : 25. 01. 2011. у 19.49 »
Đole, sad se setih nešto da te pitam: kako pišeš kad pišeš nešto za fakultet, da li i u tim tekstovima primenjuješ istu "urnebes salatu" dijalekata, narečja i sl. ili ipak slediš samo jednu normu?

Naravno da onda mnogo "umerenije" oblikujem tekst! To je, upravo, takva situacija koja je izrazito neprisna i distancirana, i koja zahteva određenu vrstu ujednačenog i bezličnog jezika. [osmeh] Tako, naravno, neću u tim tekstovima mešati čas ekavicu čas ijekavicu, na primer, nego ću pisati jednoobrazno, sve jednim narječjem.

Jer jedan takav tekst i treba da bude bezličan (u njemu ne postojim JA kao individua, niti postoje moji subjektivni pogledi — već je tekst bezličan i mora težiti maksimalnoj objektivnosti). I to se, između ostalog, svakako ostvaruje i preko forme jezika, ne samo preko sadržine. Kao što rekoh u nekoj prethodnoj poruci; mnoge ideje prenosimo i formom jezika svakako, odgovarajuće oblikovanom tako da prenese određenu ideju.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #62 : 25. 01. 2011. у 19.54 »
Niti će mi nešto u takvom tekstu čas biti nazalizirano, a čas nazalizovano, čas deklinacija, a čas sklonidba, čas kongruencija, a čas slaganje. Kao što se moramo odlučiti za jednoobraznu terminologiju, tako se moramo u tome registru odlučiti i za jednoobraznu normu. [namig]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #63 : 25. 01. 2011. у 19.57 »
Hm, ali kako ne predstavlja tebe? Seminarski radovi su u neku ruku, bliži esejističkom no enciklopedijskom stilu, zar ne? Ne treba samo da analiziraš neku temu, nego da izneseš i neke svoje zaključke i viđenja, zar ne? (Da bi profesori videli i kako razmišljaš, a ne samo da li si nabubao gradivo.)

S druge strane, očekivala sam ovakav odgovor. Pretpostavljala sam da se na faksu ipak držiš norme, jer moraš priznati, ne verujem da bi ti profesori tolerisali takav način pisanja, ne zato što koristiš ijekavicu, ili neku opet zapadnu varijantu, ili neki neobičan rečnik, već isključivo zato što je to mešavina svega toga. Mada, ne znam da li bi ti tolerisali i neku drugu normu osim srpske. (Ovde podrazumevam i ijekavicu i ekavicu, s obzirom da je i jedno i drugo zastupljeno u srpskom. Što se vokabulara tiče, verujem da ne bi bile tolerisane reči iz hrvatskog ili bošnjačkog, pa čak možda ni srpski dijalekti…) Šta ti misliš?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #64 : 25. 01. 2011. у 20.27 »
Hm, ali kako ne predstavlja tebe? Seminarski radovi su u neku ruku, bliži esejističkom no enciklopedijskom stilu, zar ne? Ne treba samo da analiziraš neku temu, nego da izneseš i neke svoje zaključke i viđenja, zar ne? (Da bi profesori videli i kako razmišljaš, a ne samo da li si nabubao gradivo.)

Naravno da ne. :-/ Treba da izneseš svoje zaključke i viđenja, ali naučnim stilom i objektivno; nikakav esej ne dolazi u obzir. Imaš naučne činjenice, i treba tî, naravno, da ih povežeš svojim zaključcima, ali ne filozofski ili subjektivno, nego naučnim metodom. Tu se ti ništa ne pitaš, osim što si ti to povezao. [osmeh] Ali sve je van tebe, naučno i objektivno, i ne zavisi od tebe. Nema tu esejisanja i filozofiranja.

S druge strane, očekivala sam ovakav odgovor. Pretpostavljala sam da se na faksu ipak držiš norme, jer moraš priznati, ne verujem da bi ti profesori tolerisali takav način pisanja, ne zato što koristiš ijekavicu, ili neku opet zapadnu varijantu, ili neki neobičan rečnik, već isključivo zato što je to mešavina svega toga.

Moji profesori se ne bave pravopisom i ne ocenjuju pravopis. [osmeh] (To je tamo na Joeovoj katedri, ne na mojoj.) Ne zahtevaju nikoju strogu normu, ali zahtevaju, naravno, objektivan i naučni stil rada. Ne da bude pisan razgovornim, nego naučnim stilom.

Mada, ne znam da li bi ti tolerisali i neku drugu normu osim srpske. (Ovde podrazumevam i ijekavicu i ekavicu, s obzirom da je i jedno i drugo zastupljeno u srpskom. Što se vokabulara tiče, verujem da ne bi bile tolerisane reči iz hrvatskog ili bošnjačkog, pa čak možda ni srpski dijalekti…) Šta ti misliš?

Meni je uvek bilo tolerisano, nikada nije bio problem to što mi je neki glagol na -irati, a ne na -ovati, na primer. [osmeh] To je, opet, na Joeovoj katedri možda. (Gde, koliko čujem, nije dozvoljeno pisati radove ni latinicom; samo ćirilicom.) Na mojoj katedri ne bavimo se time. Ne bavimo se normama uopšte, nego se bavimo teorijskom lingvistikom. Ne bavimo se preskriptivnom nego teorijskom lingvistikom. [namig]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #65 : 25. 01. 2011. у 20.44 »
Цитат
Meni je uvek bilo tolerisano, nikada nije bio problem to što mi je neki glagol na -irati, a ne na -ovati, na primer.
E, baš mi je drago da to čujem. [osmeh2]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Namerne greške
« Одговор #66 : 25. 01. 2011. у 20.54 »
Цитат
Meni je uvek bilo tolerisano, nikada nije bio problem to što mi je neki glagol na -irati, a ne na -ovati, na primer.
E, baš mi je drago da to čujem. [osmeh2]

Pa kad i ja njih za štošta tolerišem, mogu i oni mene. [osmeh2] Ne, zaista, na mojoj katedri su svi profesori krajnje korektni i kolegijalni. Ne izigravaju aVtoritete i ne srbuju, daleko od toga. [namig]

Imam jednu anegdotu koja to najbolje oslikava. Na prvom pismenom ispitu koji smo na prvoj godini polagali, jedna studentica je (valjda poučena iskustvom sa nekim drugim predavačima) stidljivo pitala profesora: „Moramo li da pišemo ćirilicom?“ A on je, vidno zatečen neobičnošću takvog pitanja, odgovorio: „Bože sačuvaj, koleginice; pa pišite i glagoljicom ako hoćete, samo neka bude tačno.“ [thumbsup]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Namerne greške
« Одговор #67 : 25. 01. 2011. у 21.10 »
hehe… Ta tvoja anegdota me podseća na jednu drugu, moju, kad sam polazila u prvi razred. Tad je moja majka bojažljivo pitala učiteljicu da li će biti nekih problema zato što sam ja apsolutni levak (kratko E, ne dugo  :P). Učiteljica se vidno začudila, i rekla, ma nek piše i nogom, samo neka nauči da piše.  [osmeh2]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: