Аутор тема: Павле, Павлом, Миле, Милетом?  (Прочитано 12939 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже 158mina

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 9
  • Говорим: енглески, француски
  • Родно место: Пожаревац
    • Српски ми је матерњи језик
Да ли су именице Марко и Павле мушког или средњег ГРАМАТИЧКОГ рода?  [cesh]
Такође ме занима по којој деклинацији се мењају надимци као што су Миле, Боле, Маре итд. и ког су они граматичког рода.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Павле, Павлом, Миле, Милетом?
« Одговор #1 : 23. 04. 2015. у 15.39 »
Миле, Боле, Маре може се мењати на два начина по а-деклинацији и по е̄-деклинацији: Ми́ле-Ми́ла, Ми̑ле-Ми̑лета и Ми́ле-Ми́ле̄. Овај први случај има исти граматички род као Павле, друга деклинација је по типу средњега рода, а трећа по типу женског.

За Павла нема пак нема лаког решења. Граматички род је, заправо, бесмислена појава. Којег је природног рода највећи број именица одређеног типа деклинације, тај је и граматички род. Шио ми га Ђура.

Именице типа прозор представљају јасан случај. Ипак, им. м. р. Радоје, геније, Ђорђе мењају се као им. с. р. поље, здравље, грање, а им. м. р. Па̑вле, Ми́ле, ћа́ле мењају се као им. с. р. село, ребро, небо, осим што имају номинатив на . Вероватно су ове средњег рода „типичније“ за тај номинативни завршетак, а можда их и има више, па би се условно могло рећи да су и Павле, геније граматичког средњег рода.

Али то је сулуд и небитан закључак. Граматичким родом, с таквом терминологијом, помно се и грозничаво баве само састављачи тестова за ученике. И нико паметан више. Једно је род (= природни род), а друго је тип промене. Неко је одлучио да помеша бабе и жабе.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Павле, Павлом, Миле, Милетом?
« Одговор #2 : 23. 04. 2015. у 15.42 »
Krenuh da odgovorim, pa me je baš zbunio taj gramatički rod [blb]. Znam samo za gramatički broj.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Павле, Павлом, Миле, Милетом?
« Одговор #3 : 23. 04. 2015. у 18.55 »
ћа́ле 

Je l’ ovo greška ili ima govornika koji imaju dugouzlazni tu?  :-/
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Павле, Павлом, Миле, Милетом?
« Одговор #4 : 23. 04. 2015. у 19.52 »
Западна Србија (вероватно и источна Херцеговина). Ја сам у источној Босни чуо и Ми̑ле-Ми̑ла.

Ван мреже 158mina

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 9
  • Говорим: енглески, француски
  • Родно место: Пожаревац
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Павле, Павлом, Миле, Милетом?
« Одговор #5 : 23. 04. 2015. у 22.52 »
Апсолутно се слажем да је граматички род у већини случајева вештачка појава и дошла сам до истих закључака, само сам желела да чујем и још нечије мишљење. Хвала!

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Павле, Павлом, Миле, Милетом?
« Одговор #6 : 23. 04. 2015. у 23.58 »
Западна Србија (вероватно и источна Херцеговина). Ја сам у источној Босни чуо и Ми̑ле-Ми̑ла.

Mda, ja sam u zapadnoj Srbiji čuo Rа́de, Míle, Mа́de… ali mislim da nisam čuo reč ćale ni od koga, pa da vidim u koju grupu spada. S druge strane moje više puta spominjane majka i tetka iz Mostara definitivno uvek kažu ćа̂le.
S treće strane, majčina drugarica iz Mostara me redovno preko telefona pita „Gde ti je ona tvoja mа́jka?“. Isto tako, bosanski je reper Edo Mа́jka u jednom intervjuu spominjao, objašnjavajući svoje umetničko ime, kako u bosanskom slengu kad je neko mа́jka, onda je tako, kul lik (parafraziram  ::) ).

Izvinjavam se da ovom delimičnom off-topicu. xD
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Павле, Павлом, Миле, Милетом?
« Одговор #7 : 24. 04. 2015. у 08.30 »
Ово за ћа́ла сам јуче, написавши, одмах проверио. А и Ранчер нам може из прве руке открити како је код њега.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Павле, Павлом, Миле, Милетом?
« Одговор #8 : 6. 11. 2018. у 01.32 »
Ово за ћа́ла сам јуче, написавши, одмах проверио. А и Ранчер нам може из прве руке открити како је код њега.
Касним три године. :gica: Код мене само ћȃле, проверио сам још са њих двоје. Дакле, не као у ћáлац.

Специфично је још да свуда мећемо кратки наставак, чак и у скраћеним именима: Ђорђа, Павла, Дула, Нола, Рада, ћала… У Војводини је, мешчини, искључиво са -ет-.
« Последња измена: 6. 11. 2018. у 01.38 Rancher »