Аутор тема: Скупштина  (Прочитано 39971 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Скупштина
« : 21. 01. 2013. у 12.56 »
S mejla:

Цитат
Може ли неко да ми каже када се реч "скупштина" пише великим словом? Да ли само кад означава институцију, као нпр. "Скупштина Србије донела је одлуку……" Да ли се у случајевима као што су нпр.  на годишњој скупштини, оснивачкој скупштини, ванредној скупштини Земљорадничке задруге, Спортског клуба итд. дакле када се не односи на Скупштину Србије, него на спортска друштва или задруге, скупштина пише великим или малим словом. тј. шта иде велики словом у примерима као што су оснивачка скупштина, годишња, ванредна?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Скупштина
« Одговор #1 : 21. 01. 2013. у 13.13 »
Reč skupština može da označava:
  • Stalni zvanični organ neke institucije (poput vlade, predsedništva ili nadzornog odbora), i u tom slučaju ga treba pisati velikim slovom (t. 63 i t.66): Skupština Fudbalskog kluba Kolubara
  • Jednokratno zasedanje tog organa, ili ad hok okupljanje zainteresovanih članova (osnivačka skupština).

U slučaju 2, nisam siguran da pravopis daje jasne smernice. S jedne strane, postoji primer Treći međunarodni kongres slavista, koji se piše velikim slovom, kao relativno jasan zvanični naziv događaja. Međutim, za poluopisna imena jednokratnih događaja, kao što su osnivačka skupština, redovno zasedanje Skupštine Srbije, jesenje zasedanje Sabora SPC, po štampi se redovno koristi malo slovo. Za kolokaciju godišnji kongres nalazim mešane pogotke. Gde je granica?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Скупштина
« Одговор #2 : 21. 01. 2013. у 13.58 »
Pa upravo u razlici između 1 i 2. Ako se radi o imenu događaja (Treći međunarodni kongres slavista), veliko slovo, ako se radi o samom okupljanju, malo slovo (U Beogradu se održao treći  kongres naše stranke, a četvrti u Novom Sadu.).

Tako i za skupštinu. Ako mislimo na telo, ili na ime događaja, tj. okupljanja, onda velikim slovom, ako se radi o samom okupljanju, malim.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Скупштина
« Одговор #3 : 21. 01. 2013. у 15.41 »
Не, Бруни, разлика између 1 и 2 је између институције и заседања. Ја мислим да званичне манифестације и сл. окупљања треба великим, а описно именовање незваничних догађаја малим. Овде бих: оснивачка скуштина, ванредна скупштина ЗЗ

Сличан проблем постоји у школи: П/прва седница О/одељењског већа (??). Таква заседања, мислим, свакако не иду великим, али за органе нисам сигуран. Наставничко веће је још и ОК, али за нпр. четрдесетак одељењских већа у некој школи мислим да је сувишно велико слово. Даље, шта ће бити са школским Т/тимом за самовредновање, Саветом родитеља и сл., а да не помињем што су у закону стални званични органи школе и директор, помоћник директора, секретар и сл.?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Скупштина
« Одговор #4 : 21. 01. 2013. у 15.57 »
Pa manje više ja sam isto rekla. Da, u pravu si, što se 1 i 2 tiče. Samo sam dodala takođe razliku između zvaničnog imena manifestacije, događaja i sl. i opisnog, tj. uopštenog imenovanja / pominjanja.

Zar sekretar, direktor i sl. ne bi trebalo da se tretira kao predsednik?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Скупштина
« Одговор #5 : 21. 01. 2013. у 16.03 »
Па требало би, али су то такође „званични стални“ органи школе, као и Наставничко веће, Школски одбор.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Скупштина
« Одговор #6 : 21. 01. 2013. у 20.59 »
Izvini, ali ne razumem. Pa i predsednik države je neki zvaničan organ, zar ne? Mislim, ne razumem kako neki položaj ili radno mesto može biti "organ".
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Скупштина
« Одговор #7 : 21. 01. 2013. у 21.37 »
Па формално је тако.

Ван мреже боја010

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 1
  • Говорим: шпански, енглески, португалски
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Скупштина
« Одговор #8 : 25. 01. 2013. у 08.23 »
Slažem se da npr. vanredna skupština, pišemo malim slovom, budući da je to jednokratno zasedanje  ili ad hok okupljanje ovog organa, ipak imam nedoumice sa primerima kao što su osnivačka skupštinaili godišnja skupština, pisala bih veliko slovo, dakle Osnivačka skupština, s obzirom da je ovo zvaničan naziv događaja koji se održava samo jednom, kada se osniva neko udruženje, zadruga ili slično. Šta mislite o tome?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Скупштина
« Одговор #9 : 25. 01. 2013. у 08.47 »
Mislim da je ovo malo siva zona. Ima opravdanja i za jedno i za drugo. Lično, stavio bih malo slovo jer je reč o opisnom pojmu; pravopis nema neko eksplicitno pravilo o nazivima sastanaka i skupova, a sintagmu Treći kongres… daje samo u primerima. U t. 63 se kaže da se "Velikim slovom pišu nazivi […] d) manifestacija i sl." a zatim u napomeni "U nazivima (npr. manisfestacija i periodičnih skupova) koji počinju rednim brojem […] reč iza rednog piše se malim slovom, jer njom ne započinje ime: I fudbalska liga, III kongres defektologa […] osim ako naziv manifestacije ima ustaljenu formu i prepoznatljiv sadržaj: 30. Pozorje, 25. Beogradski sajam."

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Скупштина
« Одговор #10 : 14. 02. 2013. у 07.34 »
Izvini, ali ne razumem. Pa i predsednik države je neki zvaničan organ, zar ne? Mislim, ne razumem kako neki položaj ili radno mesto može biti "organ".

Да пробам поново да откуцам нешто што је нетрагом нестало, услед техничких разлога.

Примера ради, Закон о локалној самоуправи предвиђа постојање четири органа јединице локалне самоуправе: Скупштина општине/града, општинско/градско веће, председник општине/градоначелник и општинска/градска управа. Председник општине/градоначелник је један од два извршна органа општине/града (други је општинско/градско веће), са унеколико двојним својством, с обзиром да је истовремено и председник другог органа, општинског/градског већа. Е сад, председник општине/градоначелник је на сталном раду у општини/граду, али не у смислу радног места, с обзиром да је реч о избору на функцију.

Постоје разлике између појма орган у наведеном смислу, и у смислу Закона о општем управном поступку, где тај поступајући орган не мора да буде законом "озваничен". Примера ради, у нашој Градској управи града Краљева постоји Одељење за инспекцијске послове (као унутрашња организациона јединица), унутар тог одељења распоређени су комунални инспектори који, када поступају у неком предмету, имају положај органа у смислу ЗУП-а. Међутим, у смислу ЗОЛС не само да они немају својство органа, него то својство нема ни одељење у којем су распоређени, већ тек "трећи ниво" - Градска управа града Краљева.

Иначе, називи органа и "пратећи садржаји" овако се пишу у пракси:
а) Јуче је одржана Четрнаеста редовна седница Скупштине града Краљева.
б) Данас је послат позив за Петнаесту (ванредну) седницу Градског већа града Краљева.
в) Делегацију Спортског савеза града Краљева примио је градоначелник града Краљева.
г) У Градској управи града Краљева образовано је дванаест  унутрашњих организационих јединица.

>>Mod: Sređen citat.<<
« Последња измена: 14. 02. 2013. у 09.02 Бруни »
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Семирамида

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 15
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Скупштина
« Одговор #11 : 29. 08. 2018. у 13.30 »
Imam jedno pitanje koje se nadovezuje na ovu temu. Kada se imenica skupština determiniše nekim pridevom ili zamenicom onda se piše malim slovo: ova skupština i slično.
Da li je isti slučaj i sa zakonima,  odedbama, statutima? Npr.  Na osnovu ovog Zakona ili Na osnovu ovog zakona.

Тагови: