Аутор тема: Датуми и сати  (Прочитано 22101 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

• Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • Поруке: 9.977
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Датуми и сати
« Одговор #15 : 19. 01. 2012. у 23.36 »
Па он и ограничава употребу на технику и пословну кореспонденцију. Архиве такође ок, али је евидентно да није добро писати тако у нпр. неком новинском чланку или енциклопедијском тексту.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

• Староседелац
  • Поруке: 2.276
Одг: Датуми и сати
« Одговор #16 : 4. 06. 2012. у 19.02 »
Данас сам се „испалио“ тврдећи да се у писању датума мора ставити размак иза тачке и да се не пише почетна нула.

Цитиран ми је Клајнов РЈН где је дословно написано „4.10.1957.“ и да су нуле уобичајене унутар пословне коресподенције.

Дакле, испада да тексту „На Ваш захтев од 04.05.2012. одговорили смо мејлом 06.05.2012.“ формално ништа не фали.

Ван мреже Farenhajt

• Староседелац
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
« Одговор #17 : 4. 06. 2012. у 19.10 »
Ne znam koje ti je izdanje RJN-a citirano, ali u mom (prvo ćirilično, Srpska školska knjiga, 2000), u odrednici DATUMI, stoje sledeći primeri (citiram ih doslovno):

4.10.1957.

4. X 1957.

07. 03. 1982.

25. VII 1971.

Prema tome, razmak se pojavljuje SVUDA osim u tom primeru, pa sam daleko skloniji pomisliti da je posredi tipografska greška, a ne pravilo.

Takođe, Klajn za početne nule ne kaže da JESU uobičajene u poslovnoj korespondenciji, nego da NISU uobičajene IZVAN poslovne korespondencije. Nijansa jeste, ali možda bitna.
« Последња измена: 4. 06. 2012. у 19.14 Farenhajt »

Ван мреже J o e

• Велики модератор
  • Староседелац
  • Поруке: 5.046
« Одговор #18 : 4. 06. 2012. у 19.37 »
Ја лично гајим изузетну одвратност према облицима с нулама понајвише због увек истих и истих циркуларних аргумената „пословних кореспондената“ које сам чуо: „Ако пишеш без нуле, онда неко може да ти уметне неку цифру испред и да добијеш други датум“, што ми делује поприлично параноично.

Ван мреже Farenhajt

• Староседелац
« Одговор #19 : 4. 06. 2012. у 19.44 »
Ја лично гајим изузетну одвратност према облицима с нулама понајвише због увек истих и истих циркуларних аргумената „пословних кореспондената“ које сам чуо: „Ако пишеш без нуле, онда неко може да ти уметне неку цифру испред и да добијеш други датум“, што ми делује поприлично параноично.

Za čime sledi pokazna vežba: pažljivo mu ostružeš nulu dobrim skalpelom pa upišeš jedinicu.

Ван мреже Belopoljanski

• Староседелац
« Одговор #20 : 4. 06. 2012. у 20.08 »
У праву си за ово последње, грешку са квантификаторима сам направио свесно јер ми је тако протумачено. И томе нисам могао ништа.

Пред дипломираним филологом сам једном колеги дао савет да у тексту изостави нуле и стави размак иза тачке, па ми је од стране првопоменутог цитиран Клајн и речено ми је да нисам у праву.

Свакако се пред тако неким нисам могао позвати на логику и савете са форума, тако да ако иза тачке у датуму мора размак и ако се чак и у пословној коресподенцији у којој датуми нису исписани машински саветује изостављање нуле, требало би навести где тако пише црно на бело, јер колеге у стварном свету уче људе овако.

Ван мреже Farenhajt

• Староседелац
« Одговор #21 : 4. 06. 2012. у 20.19 »
Zbilja treba crno na belo normirati kad se iza tačke ne piše razmak, a kad se piše. (Ali se to naravno neće desiti bar još neki broj godina, kako norma ne bi skakala u usta priručniku kolege Klajna.)

Koliko mogu da se setim, ne piše se samo u tačnom vremenu i pri razdvajanju trocifrenih grupa u višecifrenim brojevima. Inače se svuda piše.

(Dopune?)

Ван мреже Belopoljanski

• Староседелац
« Одговор #22 : 5. 06. 2012. у 19.37 »
Могу ли да те/вас замолим, ако имате штампано издање, да поставите слику одатле и годину издавања? Не треба скен, довољно је и обичним телефоном. :)

Вероватно не треба само мени, можда ће и неком другом бити од користи ко буде читао ову тему.

Едит: Моје је 6. издање из 2004.

Ван мреже Stoundar

• Староседелац
  • Поруке: 3.120
« Одговор #23 : 5. 06. 2012. у 20.01 »
Ako tvoj kolega ne povjeruje bar nekome od nas na riječ, neće ga ubijediti ni uslikana odrednica, jer kod nje nije napisan broj izdanja. Najbolje onda nek svrati u dobru biblioteku i pregleda više izdanja odjednom.

Ван мреже J o e

• Велики модератор
  • Староседелац
« Одговор #24 : 5. 06. 2012. у 20.23 »
Могу ли да те/вас замолим, ако имате штампано издање, да поставите слику одатле и годину издавања? Не треба скен, довољно је и обичним телефоном.

Ван мреже Belopoljanski

• Староседелац
« Одговор #25 : 5. 06. 2012. у 21.30 »
Џо, хвала најлепше. Које је то издање?

Ako tvoj kolega ne povjeruje bar nekome od nas na riječ, neće ga ubijediti ni uslikana odrednica, jer kod nje nije napisan broj izdanja. Najbolje onda nek svrati u dobru biblioteku i pregleda više izdanja odjednom.

Веруј ми, ма колико невероватно то звучало, људи који не обитавају на форумима као ми, не сматрају оваква места нити људе на њему баш реалним. Поготово кад је њихова струка у питању, а кад их саветује нестручњак.:)

ПС Ево и слике из 6. издања (2004), само да се и тиме допуни тема.

Модератор: Окачена слика на форум.
« Последња измена: 10. 05. 2015. у 23.13 Rancher »

Ван мреже J o e

• Велики модератор
  • Староседелац
« Одговор #26 : 5. 06. 2012. у 21.39 »
Џо, хвала најлепше. Које је то издање?

У БИГЗ-овом издању РЈН из 1981. стоји одвојено: 4. 10. 1957.

Нема на чему.

Ван мреже Бојан Башић

• Велики модератор
  • Старији члан
  • Поруке: 237
« Одговор #27 : 5. 06. 2012. у 21.47 »
Prvo izdanje (BIGZ, 1981): 4. 10. 1957.

Drugo izdanje (Nolit, 1987): 4. 10. 1957.

Treće izdanje (Nolit, 1992): 4. 10. 1957.

Četvrto izdanje (Čigoja, 1997): 4. 10. 1957.

Ponovljeno četvrto izdanje (Čigoja, 2002): 4. 10. 1957.

Peto (prvo ćiriličko) izdanje (Srpska školska knjiga, 2000): 4.10.1957.

Šesto izdanje (Srpska školska knjiga, 2004): 4.10.1957.

Sedmo (elektronsko) izdanje (2005): 4.10.1957.

Peto „Čigojino“ izdanje (izdanje RJN koje je „Čigoja“ izdala 2006, i koje su nazvali peto, prerađeno i dopunjeno latinično izdanje, ali koje nema veze s gornjim petim izdanjem SŠK): 4. 10. 1957.

Osmo izdanje (Prometej, 2007): 4. 10. 1957.

Eto, to je sve što imam. :P Uglavnom, verzija bez belina pojavljuje se, dakle, samo u tri izdanja, i to upravo ona tri koja i inače imaju problem s tipografskim zezancijama. Drugim rečima, jasno je da RJN sugeriše pisanje sa belinama.

Ван мреже Vukvuk

• Староседелац
  • Поруке: 2.450
« Одговор #28 : 5. 06. 2012. у 21.54 »
Jedno skretanje s teme, zar nije bolje u datumu koristiti tzv. non-breaking space?

Ван мреже Шоми

• Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • Поруке: 3.716
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
« Одговор #29 : 5. 06. 2012. у 22.35 »
Непреламајућ размак? Неко је и то приупитао, али нисмо дошли до закључака.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Тагови: