Аутор тема: Реч „неколико“ кроз падеже?  (Прочитано 4940 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Једна фирма, две фирме, неколико фирми — једној фирми, двема фирмама, неколиким фирмама?  [neznam]

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Реч „неколико“ кроз падеже?
« Одговор #1 : 3. 08. 2011. у 03.22 »
Неколико је прилог, а прилози су непроменљиве врсте речи. Немогућност исказивања датива ту је рупа у језику.

Постији и заменица неколик, -а, -е, ти си је горе употребио наместо прилога. Она се углавном сматра застарелом.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Реч „неколико“ кроз падеже?
« Одговор #2 : 3. 08. 2011. у 05.13 »
Kod Stevanovića zamenica "nekolik" ima značenje "između dva i četiri", dok prilog "nekoliko" ima značenje "pet ili više od pet", tako da po njemu ova zamenica i prilog nisu međusobno zamenljivi. Pri tome je i upotreba zamenice vrlo specifična, jer se sa imenicama muškog i srednjeg roda upotrebljava u obliku genitiva jednine (nekolika zadatka), a sa imenicama ženskog roda u nominativu množine (nekolike firme).

Međutim, sem što nam je takva upotreba zamenice "nekolik" danas praktično potpuno strana, mi više ne osećamo nikakvu značenjsku između zamenice "nekolik" i priloga "nekoliko", a lakuna koja nastaje nepromenljivošću priloga popunjava se upravo supstitucijom zamenice prilogu u konstrukcijama u kojima je zahtevan padežni oblik bez predloga. Tako da je moj odgovor da - NGA. "nekoliko firmi", DIL. "nekolikim firmama".
« Последња измена: 3. 08. 2011. у 05.19 vukvuk »

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Реч „неколико“ кроз падеже?
« Одговор #3 : 4. 08. 2011. у 12.16 »
Е, хвала ти што си погледао код Стев. уместо мене. :D Ја дадох помало штур одговор, али то ми је било остало у сећању.

А морао бих се сложити и с твојим тумачењем да је данас значењска разлика између прилога и заменице ишчезла, те да је сасвим оправдано сматрати их међусобно замењивима.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Тагови: