Најновије поруке

Странице: 1 ... 9 [10]
91
Морфологија / Одг.: Аутомобили у акузативу
« Последња порука abzec001 25. 10. 2017. у 21.11 »
Много тога може да се сврста под разлику између вернакулара и стандарда, па и купио сам голфа. А шта је онда та разлика ако није грешка? Позив да свако говори како год хоће, јер су стандард, граматика, правопис… ту само информативно.
92
Језик је огледало душе / Одг.: Сад је јасно
« Последња порука J o e 25. 10. 2017. у 15.51 »
Срећа би била кад би се о језичким и друштвеним проблемима на овако примитивном нивоу разговарало само на форумима. Али како ишта замерати Абзецу ет ал. кад „експерти“ у министарствима и „научници“ у Академији о томе резонују прилично слично. Једнодимензионално, тврдоглаво, идеолошки.
93
« Последња порука J o e 25. 10. 2017. у 15.40 »
Много је грешака у разним наречјима, у говору разних регија (позната је прича да Нишлије, и не само они, имају само "главни" падеж и још један за "викање". Треба ли тако сви да говоре?

То нису грешке, већ разлике између вернакулара и стандарда. И говор није мање вредан ако језаснован на мање од 7 падежа. То ваљда не треба објашњавати на овом форуму.
94
« Последња порука alexl 25. 10. 2017. у 12.47 »
Ја никад нисам чуо да било ко каже "купио сам голф". Сви кажу купио сам голфа. Исто тако се каже купио сам реноа, аудија…  Али овако ми чак пара уши "купио сам голф".
"Парање ушију" је добра полазна тачка. Само треба бити свестан да је резултат потраге за разлогом зашто често то да смо баш дуго нешто погрешно говорили. Ово ти је један такав случај. Ја никада нисам рекао "Возио сам голфа" него само "Возио сам голф". 

Зашто ми "Купио сам голфа" пара уши?
Ево две реченице за мали тест аналогијом: "Видео сам друга." "Купио сам јој цвета цвет."
95
« Последња порука abzec001 25. 10. 2017. у 12.29 »
Сам си поменуо разлике у акузативу живог и неживог, а ипак ти пара уши!?
Често се чује голфа, као да се ради о живом бићу, али не значи да тако сви треба да говоре. Много је грешака у разним наречјима, у говору разних регија (позната је прича да Нишлије, и не само они, имају само "главни" падеж и још један за "викање". Треба ли тако сви да говоре?
96
Граматика / Одг.: Slaganje u broju i "mnogo"
« Последња порука alexl 25. 10. 2017. у 12.29 »
Уф, сад ми је много лакше. Ово је, дефинитивнo, мајндбендер и тангтвистер на који се спотичу и професијоналци.   [kuku]
97
« Последња порука abzec001 25. 10. 2017. у 12.13 »
"Korisno"?! Ko je svako od nas, pojedinačno (a i SANU kolektivno), pozvan da sudi o korisnosti? Ako neko nalazi takve reči korisnim, ko sam ja da mu/joj zabranim?

Не могу ни ја, али срећом има ко то може, чак и унутар САНУ, макар томе било потребо и шест година да исплива у јавност.
98
« Последња порука delboj 25. 10. 2017. у 11.04 »
"Korisno"?! Ko je svako od nas, pojedinačno (a i SANU kolektivno), pozvan da sudi o korisnosti? Ako neko nalazi takve reči korisnim, ko sam ja da mu/joj zabranim?
Можда ми немамо право да то забранимо, али здрав разум би требало да то забрани.
99
« Последња порука delboj 25. 10. 2017. у 11.03 »
Не знам шта, али нешто мијења. Ја никад нисам чуо да било ко каже "купио сам голф". Сви кажу купио сам голфа. Исто тако се каже купио сам реноа, аудија… Али некако ми није толико необично да кажем купио сам рено, ауди… Е сад, ако додам број иза голфа, онда некако мало обичније звучи "купио сам голф 1 (јединицу/кеца). У реду је нпр. купио сам ауто марке голф. Али овако ми чак пара уши "купио сам голф".
100
Граматика / Одг.: Slaganje u broju i "mnogo"
« Последња порука Rancher 24. 10. 2017. у 22.17 »
Морао сам:

Странице: 1 ... 9 [10]