Аутор тема: Salzburg  (Прочитано 2230 пута)

0 корисника и 2 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Salzburg
« : 25. 08. 2018. у 20.10 »
Фудбалска сезона хвата залет. Поново ће се спортски коментатори мучити са именима играча који су се тек појавили на великој сцени, а мање проблема неће имати ни са старим појмовима. Један од њих је Salzburg, аустријски град чији клуб  је ривал Црвене звезде у квалификацијама за Лигу шампиона. Дакле, назив града је у центру пажње, али како га транскрибовати?

На свим телевизиујама, као и у штампи овај град се пише и изговара Салцбург, што је, истина, напредак и ближе је тачном изговору у односу на годинама понављано Салзбург. А тај тачни изговор је Залцбург, што би значило Град соли.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Salzburg
« Одговор #1 : 25. 08. 2018. у 20.39 »
U austrijskom nemačkom se to inicjalno /z/ obično obezvučava, pa bi shodno tome trebalo Салцбург, a to je upravo ono što i Pravopis veli (i potvrđuje praksa po novinama).
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Salzburg
« Одговор #2 : 26. 08. 2018. у 17.39 »
Ја не бих ситничарио, усталио се облик Салцбург
БТЊ, спортски, а и остали новинари онај немачки град Düsseldorf обично изговарају као Дизелдорф, као да је у оригиналу Dieseldorf. Не знам откуд им то.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Salzburg
« Одговор #3 : 1. 09. 2018. у 18.02 »
У друштву може да говори како ко хоће, али ако је нешто званично, као што је, поред осталог, случај са новинарством, онда нема места слободи избора. Зато не би требало да буде места ни оном "усталило се".

Тагови: