Аутор тема: Zapeta ili zarez?  (Прочитано 46977 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг: Zapeta ili zarez?
« Одговор #30 : 20. 10. 2010. у 11.35 »
Зарези су дошли са грађанским писмима, којих код нас није било све до 18. века, док нам Руси нису донели гражданицу. Из ње смо добили и „запјату“. Стара српска писменост имала је многе друге интерпункцијске знаке, нарочито од Константина Филозофа, са посебним називима, али су они, ето, остали у рукописној и раној штампарској традицији.

Порекло хрватског зареза не знам. Могло би се потражити по старим речницима и текстовима.

Ван мреже Бруно

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 116
Одг: Zapeta ili zarez?
« Одговор #31 : 31. 10. 2010. у 02.06 »
Ја сам мислио да се запета више користи као ријеч са само једним значењем (дотични знак) а да се зарез може користити у смислу неког прореза, да је нешто ту зарезано па да има зарез на нечему. Зато сам мислио да запета има благу предност. Иначе користим ријеч зарез а кажем запета само у неким ситуацијама када је зезанција у питању.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг: Zapeta ili zarez?
« Одговор #32 : 31. 10. 2010. у 16.08 »
Spominje li se zarez u novom P?

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг: Zapeta ili zarez?
« Одговор #33 : 31. 10. 2010. у 17.53 »
Jok. I u naslovima i u tekstu samo zapeta. Zareza nema čak ni u zagradi pri prvom pominjanju.

Dakle, ko mi još jednom bude pomenuo „novokomponovani“ hrvatski/bosanski/crnogorski jezik i kako se to „oni“ trude samo „da se udalje od srpskog“ po svaku cijenu, gađaću ga novim P10 (a, bogami, i Šipkinim Prav. rečnikom) posred čela. [bat] Kako ide ono: rugao se lonac loncu…
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Zapeta ili zarez?
« Одговор #34 : 31. 10. 2010. у 17.57 »
Evo i tebi jedan, da ti se nađe: .

Slažem se s komentarom.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Zapeta ili zarez?
« Одговор #35 : 31. 10. 2010. у 20.26 »
Jok. I u naslovima i u tekstu samo zapeta. Zareza nema čak ni u zagradi pri prvom pominjanju.

Dakle, ko mi još jednom bude pomenuo „novokomponovani“ hrvatski/bosanski/crnogorski jezik i kako se to „oni“ trude samo „da se udalje od srpskog“ po svaku cijenu, gađaću ga novim P10 (a, bogami, i Šipkinim Prav. rečnikom) posred čela. [bat] Kako ide ono: rugao se lonac loncu…
Nema zareza?!  [zbun2]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг: Zapeta ili zarez?
« Одговор #36 : 31. 10. 2010. у 20.49 »
Ma daj! Meni je [povrac]!!!

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Zapeta ili zarez?
« Одговор #37 : 31. 10. 2010. у 20.52 »
Pogledaj, molim te, u rečniku, Đorđe, da li uopšte navode reč ’zarez’?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Zapeta ili zarez?
« Одговор #38 : 31. 10. 2010. у 21.13 »
Dakle, ko mi još jednom bude pomenuo „novokomponovani“ hrvatski/bosanski/crnogorski jezik i kako se to „oni“ trude samo „da se udalje od srpskog“ po svaku cijenu, gađaću ga novim P10 (a, bogami, i Šipkinim Prav. rečnikom) posred čela. [bat]

Имам осећај да ћу, када говорим, свом унуку деловати као што је мој деда деловао мени: да говорим чудним и старинским речима због којих му се деца смеју у школи ако му се омакну при одговарању, а наставник опомиње како се правилно не каже тако, него некако другачије.

Kako ide ono: rugao se lonac loncu…

„Ругала се шерпа лонцу, велике му уши.“

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Zapeta ili zarez?
« Одговор #39 : 31. 10. 2010. у 21.18 »
Мене је код овог правописа више погодило питање размака код писања знака за проценат. Сећам се закључка са једне теме да треба ставити мали размак и по томе сам нешто штампао пре три месеца, а сад испаде неписмено јер по новом не треба размак уопште. :-|

Сетих се једне Андрићеве белешке, где је споменуо како се један француски писац у старости и болести, а пред смрт, пријатељу поверио како му је највећи страх да његове књиге не постану једном граматички и правописно неправилне.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг: Zapeta ili zarez?
« Одговор #40 : 31. 10. 2010. у 21.26 »
Ja sam samo odgovorio kako je u novijem izdanju Pravopisa (ovom iz 2001), a vjerovatno ostaje zapeta i u P 10, eventualno zarez za one koji su na to navikli. I meni je zarez prirodnije i mislim kao ti o rasprostranjenim nazivima i motivacijama za njihovo mijenjanje. 

Vidovit sam ja (mada je ono sa svecima bilo baš onako revolucionarno). :D

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг: Zapeta ili zarez?
« Одговор #41 : 31. 10. 2010. у 21.29 »
Мене је код овог правописа више погодило питање размака код писања знака за проценат. Сећам се закључка са једне теме да треба ставити мали размак и по томе сам нешто штампао пре три месеца, а сад испаде неписмено јер по новом не треба размак уопште. :-|

Ne, tako je bilo i ranije.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Zapeta ili zarez?
« Одговор #42 : 31. 10. 2010. у 21.34 »
Vidovit sam ja (mada je ono sa svecima bilo baš onako revolucionarno). :D
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг: Zapeta ili zarez?
« Одговор #43 : 31. 10. 2010. у 21.45 »
Pogledaj, molim te, u rečniku, Đorđe, da li uopšte navode reč ’zarez’?

U rečniku uz P? Pa ne, naravno, nema ni zareza ni zapete u rečniku uz P; to je indeks primera koji ilustruju pravila P, nije spisak termina. Ne, ne, P10 ima samo zapetu, kako je Stoundar predvidio. :)

„Ругала се шерпа лонцу, велике му уши.“

Da, ta izreka; samo je ja znam kao: „rugao se lonac loncu, a oba su crna“.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Zapeta ili zarez?
« Одговор #44 : 31. 10. 2010. у 21.53 »
Vidovit sam ja (mada je ono sa svecima bilo baš onako revolucionarno). :D

ahahaa.. Ova dva su super. Ovaj prvi liči na Milića od Mačve, u trenutku kad izgovara onu anatemu koju je baciJo na SAD. Ovo obavezno ubacujem… [lol]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: