Аутор тема: Вокатив од „Лука“ и сродних имена  (Прочитано 61144 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #45 : 17. 04. 2011. у 02.31 »
Ijaoooo [bag] Sad sam čula onaj tvoj snimak BP! Ne, svakako da ne kažem sa dugosilaznim!!! Panta je sa dugouzlaznim…

(Inače, nisam ti tako zamišljala glas, da znaš…  [stid])
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #46 : 17. 04. 2011. у 14.48 »
Јел’ видиш какву си забуну унела! Ја се већ два дана крстим [krstise] под чијим си утицајем могла да научиш Па̑нта кад се тако нигде не говори! (Али ка̑нта, ла̑мпа, ка̑рта каже се бар на половини српског језичког простора.)

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #47 : 17. 04. 2011. у 16.24 »
Сад преслушах и ја снимак Белопољанског. (Тачно се види војвођанско порекло по узлазним акцентима.  :))

Него, БП, не можеш узлазне акценте да изговараш изоловано (оно „а́” на почетку). Они су двосложни, те се њихова права природа види тек у контрасту са слогом који следи. Отуд они и не могу стајати на једносложним речима. Ти си у ствари изговорио „а̄” са једва приметном узлазношћу.

Да знаш, узгред, правилно је у̀злазнӣ, сѝлазнӣ (нпр. акценат), а не (како ти изговараш) у́злазни, си́лазни, јер је саграђено од глагола у̀злазити, сѝлазити, који имају кратке акценте.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #48 : 17. 04. 2011. у 17.49 »
Не знам, Џо, језик ми није струка него само алат и изговарање речи „силазни“ и „узлазни“ сам од стручњака чуо први и једини пут на часовима српског и гласили су овако. А часове дикције никад нисам узимао. Тако да, ако грешим, кривица је на систему.

Да… Такође изговарам и до́лазни, по́вратни и сл., упркос до̀лазити, повра́тити. Сад ми због свега овога паде на памет како би било добро и корисно да се школска настава српског дотиче бар мало и дикције.

ПС. И хвала на скретању пажње, сад додајем, да не ризикујем да звучим да ми је засметало, напротив. :)
« Последња измена: 17. 04. 2011. у 17.52 Belopoljanski »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #49 : 17. 04. 2011. у 17.54 »
И ту треба кратки акценат: до̀лазнӣ, по̀вратнӣ.

Требало би да се мало дотиче: неколико часова у првој години средње школе, плус на свим часовима говорних вежби. А савесни ће наставник стално исправљати лоше акценте својих ђака.

На мрежи Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #50 : 17. 04. 2011. у 20.08 »
Kod mene je pak mešano: dólazni, sílazni, nálazni, prélazni, úlazni, ali ìzlazni, ùzlazni, pòvratni. I uopšte se ne vodim glagolima nego imenicama u osnovi: tako izgovaram dólaz, sílaz, nálaz, prélaz, úlaz, ali ìzlaz, ùzlaz, pòvrat.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #51 : 17. 04. 2011. у 20.23 »
Па и треба се руководити именицама када су од њих настали придеви, али силазни, узлазни, долазни, повратни — нису.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #52 : 18. 04. 2011. у 20.12 »

Требало би да се мало дотиче: неколико часова у првој години средње школе, плус на свим часовима говорних вежби. А савесни ће наставник стално исправљати лоше акценте својих ђака.

Или давати јединице ко да дели бомбоне.  [lol] [lol] [lol] Мало, веома мало има оних савесних и добрих и нормалних и вољних да исправе а не да вребају прву прилику да те ошамаре (фигуративно) и да те пред целим одељењем представе као некога ко би требао да седи кући и чува овце… (ко би требало да седи кући?)

А и деца су… баш незаинтересована. Нема никакве занимљивости на часу. У средњој се ради књижевност у веееееликој мери и граматика 15 минута пред крај часа или на почетку. Као да то одради само да скине са грбаче. По мени, може неко да чита милион књижевних дела и познајем особе које или имају само основну школу или неку средњу (типа фризерска) али да читају мнооогоо више него ја и да су читали много више него ја. И књижевних и историјских. Али када креће говор и писање, види се да не знају граматику, тачно нешто фали, као и та дикција.

Волела бих да се систем мало више измени и да онај професор који је студирао књижевност ради са децом предмет књижевност српског језика, а онај који је студирао граматику, да исту предаје. И онда нема ништа да трпи због неке професорке која више воли књижевност односно оне која воли више граматику. А деци ће бити лакше и боље.

Сетих се и оне групе или је то име.. Лака (био/ли је/су на Еуросонгу пре пар година) и ако је то име, онда иде Лака у вокативу?
« Последња измена: 18. 04. 2011. у 20.19 NouvelleVague »
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #53 : 18. 04. 2011. у 20.43 »
ко би требао да седи кући и чува овце… (ко би требало да седи кући?)
Ko bi trebalo da sedi kod kuće.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #54 : 18. 04. 2011. у 21.16 »
Ту мора лични облик због конгруенције са субјектом ко (инхерентан мушки род).

Сетих се и оне групе или је то име.. Лака (био/ли је/су на Еуросонгу пре пар година) и ако је то име, онда иде Лака у вокативу?

Не, и то је Ла́ка, као ба́ка.
« Последња измена: 18. 04. 2011. у 21.18 J o e »

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #55 : 18. 04. 2011. у 21.19 »
Ту мора лични облик због конгруенције са субјектом ко (инхерентан мушки род).
A.
J…. mi m…. ako ikad budem shvatila to nesretno trebanje. [fgrrr]
Nikad ja neću stići u Majami…

Hvala na ispravci, kao i obično - da ne pomisliš da se nešto durim .
« Последња измена: 18. 04. 2011. у 21.21 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #56 : 18. 04. 2011. у 21.33 »
Вид’ мене..  [bag] [bonk]

Хм.. Онда иде …ко би требао да седи код куће. А да нема тог субјекта Ко, онда иде безлично.
И ја се бавим језиком.  [bag] [ne]
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #57 : 19. 04. 2011. у 13.05 »
А, овај, да ли неко може да постави неки аудио снимак о томе како се правилно изговарају акценти и дужине?

Мене је ово мало збунило, чак и помало погодило. Зар се шумадијско-војвођански не узима као правилан, да ли заиста говоримо неправилно? :-/

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #58 : 19. 04. 2011. у 13.21 »
Kolko ja znam, kažu da je najpravilniji izgovor oko Valjeva…  :hehe: A to nije Vojvodina, sigurno…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #59 : 19. 04. 2011. у 13.57 »
Kolko ja znam, kažu da je najpravilniji izgovor oko Valjeva…  :hehe: A to nije Vojvodina, sigurno…

Ma, kakvo Valjevo, ne lupaj! :fkez: Oni zapevaju. Inače, ne znam još nikoga koga nisam srela, a na ovu temu s njim razgovarala, da ne tvrdi da se baš u njegovom kraju najpravilnije govori!

Тагови: